Վիետնամից վտարել են Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի «նմանակին»
Վիետնամի իշխանությունները երկրից վտարել են Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի «նմանակին»՝ չինական ծագմամբ ավստրալացի դերասան Հովարդ Էքսին, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով Channel News Asia հեռուստաալիքին։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ դերասանը Վիետնամ է ժամանել անցած շաբաթ՝ ԱՄՆ նախագահի «նմանակի՝ դերասան Ռասել Ուայթի ուղեկցությամբ։ Դերասանները հանրությանը ներկայացել են Հանոյի օպերային թատրոնում, որտեղ պահապանների ուղեկցությամբ երկու երկրների ղեկավարների «կեղծ գագաթաժողով» են անցկացրել, որն էլ գրավել է լրագրողների ուշադրությունը։
Արդեն ուրբաթ օրը Էքսին հարցաքննել են վիտնամական ոստիկանության աշխատակիցները, որոնք նրան տեղեկացրել են, որ կուղարկվի Հոնկոնգ, որտեղ նա ապրում է։ Վիետնամի իմիգրացիոն ծառայության աշխատակիցներն Էքսին ասել են, որ նրա վիզան «վավերական» չէ, բայց ավելի մանրամասն բացատրություններ Հյուիսային Կորեայի առաջնորդի «նմանակը» չի ստացել։
«Իսկական պատճառն այն է, որ ես ծնվել եմ Կիմ Չեն Ընի դեմքին նման դեմքով, ահա որն է իսկական հանցագործությունը»,- ասել է Էքսը լրագրողներին՝ ուղեւորվելով դեպի Վիետնամի օդանավակայան։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Ռասել Ուայթը կարող է մնալ Վիետնամում, բայց երկրի իշխանություններն արգելել են նրան հայտնվել հանրության առջեւ Թրամփի կերպարով։

Из Вьетнама депортировали «двойника» лидера КНДР
Власти Вьетнама депортировали из страны «двойника» лидера КНДР Ким Чен Ына, австралийского актера китайского происхождения Говарда Экса, сообщает телеканал «Channel News Asia».
По данным телеканала, актер прибыл во Вьетнам на прошлой неделе в сопровождении «двойника» президента США, актера Рассела Уайта. Актеры предстали на публике перед Ханойским оперным театром, где в сопровождении охраны провели «поддельный саммит» лидеров двух стран, который привлек внимание журналистов.
Уже в пятницу Экса допросили сотрудники вьетнамской полиции, которые сообщили ему, что он будет отправлен в Гонконг, где он проживает. Сотрудники иммиграционной службы Вьетнама сообщили Эксу, что его виза «недействительна», однако более подробных объяснений «двойник» северокорейского лидера не получил.
«Настоящая причина в том, что я родился с лицом, похожим на (лицо) Ким Чен Ына, вот в чем настоящее преступление», – заявил Экс журналистам, направляясь в аэропорт во Вьетнаме.
По данным телеканала, Рассел Уайт сможет остаться во Вьетнаме, однако власти страны запретили ему появляться на публике в образе Трампа.