Նիկոլ Փաշինյանը վախենո՞ւմ է ներիշխանական դավադրությունից
Վախեցած ու անհանգիստ մարդու ասուլիս։ Այսպես կարելի է բնութագրել Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպած երեկվա միջոցառումը։
Գիտելիքների ու փորձի պակասը նրա մոտ վախեր ու անհանգստություն է առաջացրել։ Վիճակը չի շտկում նույնիսկ փոքրիկ աղջկան ծոցն առնելու պրակտիկան (Զիգմունդ Ֆրեյդի «Երազների մեկնություն» գրքում և հոգեվերլուծությանը նվիրված դասախոսություններում մանրամասն նկարագրված են Փաշինյանի ապրումները և հոգեվիճակը)։ Պետական կառավարումն այլ բան է պահանջում։
Փաշինյանը վախեցած է ու անհանգիստ նաև այն պատճառով, որ սկսել է իր շուրջը դավադրություններ փնտրել։ Նա առաջին անգամ խոսում էր, որ իր իշխանությանը ոչինչ չի սպառնում, և իր հետևից նույնիսկ «Ֆերարի» ավտոմեքենայով հնարավոր չէ հասնել, բայց այդ արտաքին ինքնավստահությունը մատնում էր նրա ներքին անվստահությունը։
Հոգեբանությունից հայտնի է, որ ում մոտ ինչ ցավում է՝ նա դրանից էլ խոսում է։ Եթե Փաշինյանը վստահ է, որ իր աթոռին ոչինչ չի սպառնում, ապա ի՞նչ իմաստ ուներ ժամեր տևող ասուլիս հրավիրել ու ամեն խոսքի մեջ կամ խոսքի տակ այդ միտքն անցկացնել։ Ինքնավստահ մարդը կարիք չունի խոսելու, որ իշխանության հարցով մտահոգված չէ, ինչպես որ քաջ մարդը երբեք չի գոռում, որ ինքը վախկոտ չէ։
Ի դեպ, Փաշինյանը վախեցած է ոչ միայն ընդդիմությունից ու արտաքին մարտահրավերներին դիմագրավել չկարողանալու հեռանկարից, այլ նաև իր թիմակիցներից։
Երբ նա խոսում էր այն մասին, որ գիտի այն երեք սենյակները, որտեղ իր մասին խոսում են, քանզի խոսողների մի մասը հետո գալիս իրեն պատմում է, թե ինչ են խոսել, իրականում նկատի ուներ ներիշխանական դավադրությունները։
Ոմանք մտածեցին, թե 3 սենյակները կարող են վերաբերել ՀՀ նախկին երկու և գործող նախագահներին (Ռոբերտ Քոչարյան, Սերժ Սարգսյան, Արմեն Սարգսյան), բայց դա այդպես չէ։
Փաշինյանն այդ սենյակների մասին խոսելիս նկատի ուներ իր թիմի ներսում առաջացած խմբավորումներին, որոնք իրար միս են ուտում, բայց որոնց մոտ կա ընդհանուր հայտարար այն մասին, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետության ղեկավար չի կարող լինել, որ նա ձախողվում է, և որ ձախողվելով՝ կարող է բոլորին ձախողել, ուստի պետք է այլընտրանքային տարբերակներ ունենալ։
Փաշինյանն, ըստ ամենայնի, զգում է, որ թիմի ներսում ինքն աստիճանաբար կորցնում է իր լեգիտիմությունն ու ազդեցությունը ուժային կառույցներում և կառավարության տնտեսական բլոկի մոտ։ Զգում է ու փորձում կանխել դավադրությունը։
Դավադրության իրական հեղինակը, սակայն, Նիկոլի թիմակիցները չեն։ Դավադրության հեղինակը Նիկոլ Փաշինյանն է, որը պետական կառավարման համակարգը և իշխանական հարաբերությունները դարձրել է ընտանեկան բիզնես։ Պատահական չէր, որ երեկվա ասուլիսի մեծ մասը նա նվիրեց իր ընտանիքին՝ այդպիսով «խուրդելով» շատ ու շատ բաներ և է՛լ ավելի վատ վիճակի մեջ դնելով թե՛ իրեն, թե՛ իր ընտանիքի անդամներին։

Никол Пашинян боится внутривластного заговора?
Пресс-конференция испуганного и обеспокоенного человека. Именно так можно охарактеризовать организованное накануне Николом Пашиняном мероприятие.
Недостаток знаний и опыта породили у него страхи и беспокойство. Ситуацию не исправляет и практика объятий с маленькой дочерью (переживания и душевное состояние Пашиняна подробно описаны в книге Зигмунда Фрейда «Толкование снов» и лекциях на тему психоанализа). Государственное же управление требует совсем другого.
Пашинян испуган и обеспокоен также потому, что начал искать вокруг себя заговоры. Он впервые говорил о том, что его власти ничего не угрожает, и догнать его невозможно даже на «Феррари», но эта внешняя самоуверенность выдает его внутреннюю неуверенность.
Из психологии известно: у кого что болит, тот о том и говорит. Если Пашинян уверен, что его креслу ничего не угрожает, то какой смысл имело созывать многочасовую пресс-конференцию и в каждом слове или между строк проводить эту мысль? Самоуверенный человек не нуждается в том, чтобы заявлять, будто не обеспокоен вопросом власти, как и смелый человек никогда не кричит, что он не трусливый.
Кстати, Пашинян боится не только оппозиции и перспективы неспособности противостоять внешним угрозам, но и членов своей команды.
Когда он заявлял о том, что знает те 3 комнаты, в которых о нем говорят, так как часть из них потом приходит и всё ему рассказывает, в реальности он имел в виду внутривластные заговоры.
Некоторые подумали, что эти 3 комнаты могут касаться двух бывших и одного действующего президентов РА (Роберт Кочарян, Серж Саргсян, Армен Саркисян), но это не так.
Говоря об этих комнатах, Пашинян имел в виду появившиеся внутри его команды группировки, которые борются друг с другом, но при этом придерживаются единого мнения о том, что Никол Пашинян не может быть руководителем государства, что он проваливается и может потянуть за собой всех остальных, поэтому нужно иметь также альтернативные варианты.
Судя по всему, Пашинян чувствует, что постепенно теряет внутри команды свои легитимность и влияние на силовые структуры и экономический блок правительства. Чувствует и пытается предотвратить заговор.
Однако реальными авторами заговора являются не члены команды Никола. Автор заговора – сам Никол Пашинян, который превратил систему государственного управления и властные отношения в семейный бизнес. Неслучайно, что большую часть вчерашней пресс-конференции он посвятил своей семье, «разменяв» тем самым многие вопросы и поставив в еще более неловкое положение как самого себя, так и членов своей семьи.