Նազարբաևի ավագ դստերն ընտրել են Ղազախստանի սենատի խոսնակ
Ղազախստանի խորհրդարանի սենատի (վերին պալատի) պատգամավորները խոսնակ են ընտրել երկրի առաջին նախագահի ավագ դստերը՝ Դարիգա Նազարբաեւային: Այդ մասին հայտնել է ՌԻԱ «Նովոստիի» թղթակիցը:
Նոր խոսնակի ընտրությունը կապված է այն բանի հետ, որ սենատի նախորդ նախագահը՝ Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաեւը, մարտի 20-ին Նուրսուլթան Նազարբաեւի պաշտոնաթողությունից հետո ստանձնել է նախագահի պաշտոնը: Հաշվիչ հանձնաժողովն ամփոփել է ձայների ընդհանուր հաշվումը, դրա նախագահը հայտնել է, որ սենատի նախագահ է ընտրվել Դարիգա Նազարբաեւան:
Ղազախստանի առաջին նախագահի ավագ դուստրը 55 տարեկան է, 2016 թվականի սեպտեմբերից նա հանրապետության խորհրդարանի սենատի պատգամավոր էր եւ գլխավորում էր պալատի միջազգային հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեն:
Տարբեր ժամանակներում Նազարբաեւան եղել է մեջլիսի (ստորին պալատի) պատգամավոր, որտեղ գլխավորել է սոցիալ-մշակութային զարգացման կոմիտեն, պաշտոնավարել է որպես պալատի նախագահի տեղակալ:

Старшую дочь Назарбаева избрали спикером Сената Казахстана
Депутаты Сената (верхней палаты) парламента Казахстана избрали спикером старшую дочь первого президента страны Даригу Назарбаеву, передает корреспондент РИА «Новости».
Выборы нового спикера связаны с тем, что предыдущий председатель Сената Касым-Жомарт Токаев в среду вступил в должность президента после отставки Нурсултана Назарбаева.
Счетная комиссия подвела общий подсчет голосов, ее председатель Толеубек Мукашев сообщил, что председателем Сената избрана Дарига Назарбаева.
«Дарига Назарбаева избрана председателем Сената (верхней палаты) парламента Казахстана», – сказал также вице-спикер палаты Бектас Бекназаров.
Назарбаев во вторник в эфире республиканских телеканалов заявил, что с 20 марта прекращает свои полномочия в качестве главы республики, а их исполнение на оставшийся срок переходит к Токаеву. Выборы в Казахстане запланированы на 2020 год.
Старшей дочери первого президента Казахстана 55 лет, с сентября 2016 года она была депутатом Сената (верхней палаты) парламента республики и возглавляла Комитет по международным отношениям, обороне и безопасности палаты. В разное время Назарбаева была депутатом Мажилиса (нижней палаты) парламента Казахстана, где возглавляла Комитет по социально-культурному развитию, была заместителем председателя палаты.