Նիկոլ Փաշինյանն ու ԼԳԲՏ համայնքն՝ ընդդեմ Նաիրա Զոհրաբյանի
Մաքսատուն այցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը երկու սուբյեկտի հրաժարական պահանջեց: Մեկը մաքսատան «բուդկաներից» մեկի աշխատակիցներն էին՝ վարչապետին տեսնելիս ձիգ չկանգնածի գլխավորությամբ, իսկ մյուսը՝ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Եթե իրեն տեսնելիս չձգվածի հրաժարականը Փաշինյանը պահանջեց ինքնահաստատվելու և սեփական բարդույթները հաղթահարելու համար, ապա Զոհրաբյանի հրաժարականն այլ ենթատեքստ ուներ:
Կասկածամտության ցեցը
Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ դառնալուց հետո դարձել է դյուրագրգիռ ու կասկածամիտ: Նա ամենուրեք դավադրություններ է տեսնում: Նրա աչքին բոլորը հակահեղափոխական և իր թիկունքում մութ ծրագրեր մշակող են թվում:
Դավադրության մեջ նա կասկածում է անգամ իր թիմակիցներին: Փաշինյանն այդ մասին ակնարկեց իր երկարաշունչ ասուլիսում՝ նշելով, որ կան 3 և ավելի կաբինետներ, որտեղ իր դեմ քայլեր են մշակվում: Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրեն հետո գալիս պատմում են, թե ինչ դավեր են նյութվում: Այդ հայտարարությամբ նա փորձում էր կանխել սեփական թիմակիցներին, որոնց նա կասկածում է: Թիմակիցները դավադրություն կազմակերպում են, թե ոչ, արդեն էական չէ: Էականն այն է, որ Փաշինյանն է նրանց կասկածում:
Ի դեպ, Փաշինյանը դավադրություն է տեսնում նաև ԱԺ-ում տրանսգենդերի ելույթի պահով: Նա համոզված է, որ դա կազմակերպել են ԲՀԿ-ն ու ՀՀԿ-ն, որպեսզի իրեն վարկաբեկեն: Սա ևս կասկածամտության ու յուրօրինակ պարանոյայի դրսևորում է, բայց սա արդեն բժշկական ոլորտի խոսակցություն է: Ինչևէ:
Փաշինյանի թիրախը Ծառուկյանն է
Տրանսգենդերային սկանդալն օգտագործելով՝ Փաշինյանը ԲՀԿ-ից պահանջեց ԱԺ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հեռացնել Զոհրաբյանին:
Զոհրաբյանին նա չի ընդունում, և պատահական չէր, որ նրա դեմ Փաշինյանի թիմը Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ ֆեյքային անբարո հարձակումներ էր կազմակերպում, ինչին Զոհրաբյանը պարբերաբար հակահարձակումներ էր տալիս: Փաշինյանենց հարձակումների պատճառն այն էր, որ Զոհրաբյանն ուներ վարկանիշ ու նաև ցույց էր տալիս քայլարածների իրական դեմքը:
Հիմա Փաշինյանը փորձում է հետին թվով վրեժխնդիր լինել Զոհրաբյանից ու ճնշում է Գագիկ Ծառուկյանին, որպեսզի նա հանձնաժողովի նախագահին այլ ԲՀԿ-ականով փոխարինի: Գործի են դրվել ինչպես ԲՀԿ առաջնորդի բիզնես համակարգի վրա հարձակման տեխնոլոգիան, այնպես էլ խնամիական լոբբինգը: Ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների՝ Փաշինյանի լոբբիստ Խաչատուր Սուքիասյանն է փորձում համոզել Ծառուկյանին, որպեսզի նա ընդառաջ գնա Փաշինյանի ցանկությանն ու փոխի Զոհրաբյանին: Ծառուկյանը դեռևս դիմադրում է:
Նկատենք, որ Փաշինյանի թիրախն այս պատմության մեջ ոչ այնքան Զոհրաբյանն է, որքան Ծառուկյանը: Բոլորի համար էլ պարզ է, որ եթե ԲՀԿ առաջնորդը Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա պահանջին միացած ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների ճնշման տակ հեռացնի Զոհրաբյանին, ապա իմիջային ու քաղաքական շատ լուրջ հարված կստանա:
Զոհրաբյանի հրաժարականի պահանջով Փաշինյանն, ըստ էության, մեկ կրակոցով փորձում է երկու նշանակետի հարվածել՝
1. ասպարեզից հեռացնել վարկանիշ ունեցող Նաիրա Զոհրաբյանին (Փաշինյանն անձնական թշնամի է համարում բոլոր նրանց, ովքեր վարկանիշ ունեն՝ լինեն նրանք իր թիմակիցները կամ ոչ թիմակիցները),
2. քաղաքականապես թուլացնել Գագիկ Ծառուկյանին, որպեսզի նրան քաղաքական ու բիզնես դաշտերից հետագայում ամբողջությամբ դուրս թողնելը հեշտանա:
Կդիմանա՞ Ծառուկյանը ճնշումներին ու արժանապատիվ կեցվածք կընդունի՞, թե՞ կգնա ինքն իր դեմ քայլ անելու ճանապարհով, պարզ կդառնա շատ շուտով:

Никол Пашинян и ЛГБТ-сообщество – против Наиры Зограбян
В ходе посещения таможни Никол Пашинян потребовал отставки двух субъектов. Одним из них были работники «будки» таможенного пункта – во главе с не выправившимся при виде премьера, а другим – депутат от ППА Наира Зограбян.
Если отставки не вставшего навытяжку Пашинян потребовал для самоутверждения и преодоления собственных комплексов, то отставка Зограбян имела иной подтекст.
Зуд подозрительности
По становлении премьером Никол Пашинян стал вспыльчивым и подозрительным. Он повсюду видит заговоры. Ему повсюду мерещатся контрреволюционеры и плетущие за его спиной темные заговоры люди.
В заговоре он подозревает даже членов своей команды. Пашинян намекнул на это в ходе своего продолжительного интервью, отметив, что есть 3 или более кабинета, в которых разрабатывают направленные против него шаги. Пашинян заявил, что к нему потом приходят и рассказывают, какие плетутся заговоры. Этим заявлением он пытался предупредить членов собственной команды, которых он подозревает. Готовятся ли ими на самом деле заговоры, уже несущественно. Важным здесь является то, что Пашинян их подозревает.
Кстати, Пашинян видит заговор также по части выступления в НС трансгендера. Он убежден, что это организовали ППА и РПА, чтобы его скомпрометировать. Это тоже – проявление подозрительности и своеобразной паранойи, но это уже скорее тема для обсуждения из сферы медицины.
Мишень Пашиняна – Царукян
Используя «трансгендерный» скандал, Пашинян потребовал от ППА отставки Зограбян с поста руководителя парламентской комиссии по правам человека.
Зограбян он не принимает, и неслучайно, что в ходе выборов Совета старейшин Еревана команда Пашиняна организовывала против нее аморальные фейковые нападки, на которые Зограбян периодически контратаковала. Причиной нападок пашиняновцев было то, что Зограбян обладала рейтингом, а также показывала гражданам реальное лицо мойшаговцев.
Сейчас Пашинян пытается отомстить Зограбян задним числом и оказывает давление на Гагика Царукяна, чтобы тот заменил председателя комиссии другим ППА-евцев. В дело пущены как технология оказания давления на бизнес-систему лидера ППА, так и сватовской лоббинг. Согласно имеющейся у нас информации, лоббист Пашиняна Хачатур Сукиасян пытается убедить Царукяна, чтобы тот пошел навстречу пожеланию Пашиняна и заменил Зограбян. Царукян пока что сопротивляется.
Заметим, что мишенью Пашиняна в этой истории является не столько Зограбян, сколько Царукян. Всем понятно, что если лидер ППА отстранит Зограбян под давлением Никола Пашиняна и присоединившихся к его требованию представителей ЛГБТ-сообщества, то понесет тем самым очень серьезный имиджевый и политический урон.
Требованием отставки Зограбян Пашинян, по сути, пытается убить двух зайцев одним выстрелом.
1. Убрать с арены обладающую рейтингом Наиру Зограбян (Пашинян считает личными врагами всех тех, кто обладает рейтингом, будь они из его команды или откуда-то еще).
2. Политически ослабить Гагика Царукяна, чтобы впоследствии облегчилось его полное вытеснение с политического и бизнес-поля.
Сможет Царукян устоять перед давлением и проявить достойное поведение или пойдет на шаг против самого себя, станет ясно очень скоро.