Եվրահանձնաժողովը եվրոպական դրամաշնորհ կտրամադրի Նոտր Դամի վերականգնմանը
Եվրամիությունը կմասնակցի Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վերականգնման աշխատանքների ֆինանսավորմանը, որը լրջորեն տուժել Է ապրիլի 15-ի երեկոյան բռնկած հրդեհի հետեւանքով: Ապրիլի 16-ին այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) մամուլի ծառայությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եվրահանձնաժողովը Եվրոպայի հիմնադրամներից հատուկ դրամաշնորհ կտրամադրի Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վերականգնման համար, որը Եվրոպայի եւ աշխարհի մշակութային սեփականության բաղկացուցիչ մասն Է: Հենց որ հայտնի դառնան վնասի չափը եւ վերականգնողական աշխատանքների գնահատման արժեքը, Եվրահանձնաժողովը որոշում կընդունի ֆինանսավորման չափի մասին»,- հայտնել են մամուլի ծառայությունում:
Ապրիլի 15-ին ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը, Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, Եվրախորհրդարանի ղեկավար Անտոնիո Տայանին այդ հրդեհը որակել են «ողբերգություն ամբողջ մարդկության ժառանգության համար» եւ խոստացել են ապահովել Եվրամիության լիակատար համերաշխությունը Ֆրանսիայի հետ:

Еврокомиссия выделит европейский грант на восстановление Нотр-Дама
Евросоюз примет участие в финансировании работ по восстановлению собора Парижской Богоматери, который серьезно пострадал в результате пожара, начавшегося в понедельник вечером. Об этом ТАСС сообщили во вторник в пресс-службе Еврокомиссии.
«Еврокомиссия выделит из европейских фондов специальный грант на восстановление собора Парижской Богоматери, который является частью культурного достояния Европы и мира. Как только станет известен размер ущерба и оценочная стоимость восстановительных работ, ЕК примет решение о размере финансирования», – сообщили в пресс-службе.
Ранее в понедельник глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, председатель Европейского совета Дональд Туск, глава Европарламента Антонио Таяни назвали этот пожар «трагедией для наследия всего человечества» и пообещали обеспечить полную солидарность Евросоюза с Францией.