Ռոբերտ Քոչարյանի՞, թե՞ այլ դատավարություն
Ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացը ամենաքիչն է վերաբերում ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և ընդհանրապես չի վերաբերում 2008թ. մարտի 1–ին տեղի ունեցած իրադարձություններին։
Դատական գործընթացի մեջ ուղղակիորեն ու անուղղակիորեն ներգրավված են Հայաստանի և Արցախի գործող ու նախկին բոլոր ղեկավարները։
Դատարանում իրար են հանդիպել նախկինն ու ներկան, ապագան ու անցյալը, լավ մոռացված հին (խոսքը ներկայիս Հայաստանի մասին է) ու չմոռացվող նոր Հայաստանը, սերն ու ատելությունը, արժանապատվությունն ու գունափոխությունը, համերաշխությունն ու անհանդուրժողականությունը, հայը և հայը։
Շահառուն հաստատ հայ ժողովուրդը չէ։ Նույնիսկ այս ամենի նախաձեռնողը չէ շահառուն։ Նախաձեռնողն իրականում զոհի դերակատարում ունի։ Չգիտակցված զոհի։
Գործը մաքուր քաղաքական է։ Ավելի ճիշտ՝ գաղափարական ու փիլիսոփայական։ Նաև՝ էքզիստենցիալ։
Բոլորիս անհայտ դատավորն այժմ դարձել է Հայաստանի փաստացի ղեկավարը, քանզի իր որոշումից է կախված զարգացման սցենարը։ Իրեն կարող են ճնշել կամ չճնշել, ինքը կարող է տեղի տալ ճնշումներին կամ դիմադրել։ Դա արդեն կապ չունի։ Միևնույն է, վերջում ինքն է իր վրա որոշման պատասխանատվություն վերցնելու։ Իսկ որոշելիքը շատ ծանր է։
Դատարանում իրականում քննվում են հետևյալ հարցերը՝
1. արդյոք Հայաստանի ու Արցախի հանրապետությունները լեգիտի՞մ են, թե՞ ոչ,
2. արդյոք Ղարաբաղյան շարժումը և պատերազմում մեր հաղթանակը լեգիտի՞մ են, թե՞ ոչ,
3. արդյոք հայ ժողովուրդն իրավունք ունի՞ պետություն ունենալ, թե՞ ոչ,
4. արդյոք ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Հայաստանն ու Արցախը ղեկավարել են բացառապես հանցագործնե՞րը (ընդ որում՝ և՛ այսօր, և՛ երեկ), թե՞ ոչ,
5. արդյոք այս դատավարության ընթացքում մեր հասարակությունը գոնե ձևականորեն կպահպանի՞ իր կառուցվածքը, թե՞ մենք կբզկտվենք մինչև վերջին մարդը,
6. արդյոք մեզ մոտ քաղաքական զարգացումները հետայսու կրելու են անարյո՞ւն բնույթ, թե՞ մենք այլևս դատապարտված ենք վենդետտաներով ուղեկցվող քաղաքական մշակույթով ապրելու, ինչը փլուզման է տանելու մեր ամեն մի ձեռքբերում,
7. արդյոք ՀՀ ու Արցախի քաղաքացիներն ընտրում են խաղաղությունն ու հաղթանա՞կը, թե՞ պատերազմն ու պարտությունը (մի՛ շտապեք խաղաղության կողմնակիցներ տեսնել՝ ի դեմս գործող իշխանությունների ու նրանց հոգևոր հայրերի),
8. արդյոք սահմանադրական կարգի տապալումն ու վերականգնումը իրավակա՞ն, թե՞ քաղաքական կատեգորիաներ են (ի դեպ, երբ խոսվում է սահմանադրական կարգի տապալման մասին, արժե որ հստակ ժամկետներ նշվեն, թե կոնկրետ երբ է կարգը տապալվել, և մինչև երբ է այն տապալված մնացել, այլապես տպավորություն է ստեղծվում, որ մենք մինչև հիմա ունենք տապալված սահմանադրական կարգ),
9. արդյոք լեգիտի՞մ է հայ ժողովուրդը՝ որպես պետության սեփականատեր, և լեգիտի՞մ է արդյոք ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու մասնավոր սեփականությունն այդ պետության մեջ, թե՞ ոչ,
10. Իսկ հիմա՝ ամենակարևորի մասին։ Արդյոք Հայաստանի ու Արցախի հանրապետությունները կդիմանա՞ն այս ծանր հարցադրումներով տեղի ունեցող դատավարությանը, և արդյոք մեր անվտանգության համակարգն ունի՞ այդքան ամրության պաշար։

Судебный процесс над Робертом Кочаряном или…?
Проходящий в суде общей юрисдикции процесс менее всего имеет отношение ко 2-му президенту РА Роберту Кочаряну и вообще не касается имевших место 1 марта 2008 года событий.
В судебный процесс напрямую или косвенно вовлечены все действующие и бывшие руководители Армении и Арцаха.
В суде встретились друг с другом предыдущее и настоящее, будущее и прошлое, хорошо забытая старая (речь о нынешней Армении) и не забывающаяся новая Армения, любовь и ненависть, достоинство и лицемерие, солидарность и нетерпимость, армянин и армянин.
Армянский народ бенефициаром всего этого уж точно не является. И даже не инициатором. Инициатор в реальности играет роль жертвы. Неосознанной жертвы.
Дело – чисто политическое. Вернее, идейное и философское. А также экзистенциальное.
Не известный никому из нас судья сейчас стал фактическим руководителем Армении, так как от его решения зависит сценарий развития. На него могут оказать давление или нет, он может поддаться этому давлению или нет – уже не столь важно. Все равно в конце он сам возьмет на себя ответственность за принятое решение. Решение же предстоит очень тяжелое.
В суде в реальности рассматриваются следующие вопросы:
1. Легитимны ли республики Армения и Арцах?
2. Легитимны ли Карабахское движение и наша победа в войне?
3. Имеет ли армянский народ право обладать государством?
4. Действительно ли после распада СССР Армению и Арцах возглавляли исключительно преступники (причем и сегодня, и вчера)?
5. Сохранит ли наше общество в ходе этого судебного процесса свою структуру, пусть даже формально, или мы распадемся до последнего атома?
6. Будут ли впредь наши политические развития носить бескровный характер или мы отныне обречены жить сопровождающейся вендеттами политической культурой, что пустит под откос все наши достижения?
7. Граждане РА и Арцаха выбирают мир и победу или войну и поражение (не спешите видеть в лице действующей власти и ее духовных отцов сторонников мира)?
8. Свержение и восстановление конституционного строя – правовые или политические категории (кстати, когда говорится о свержении конституционного строя, стоит обозначить четкие сроки, когда конкретно строй был свергнут и до каких пор он оставался свергнутым, иначе создается впечатление, что конституционный строй свергнутым остается до сих пор)?
9. Легитимен ли армянский народ, как обладатель государства, и легитимна ли частная собственность каждого гражданина РА в данном государстве?
10. И о самом главном. Выдержат ли республики Армения и Арцах проходящий с этими тяжелыми постановками вопросов судебный процесс и обладает ли система нашей безопасности необходимым запасом прочности?