Թրամփը վիրավորել է Բայդենին Կիմ Չեն Ընի բառերով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել է, որ իր հայտարարությունը ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենի մասին իրականում Կիմ Չեն Ընի խոսքերի մեղմացված տարբերակն է։ Այս մասին նա գրել է իր Twitter-ում։
Ըստ Թրամփի՝ նա հաճախ է Բայդենին հիշել Հյուսիսային Կորեայում։ Հենց այդ ժամանակ է նա նրան անվանել «քնկոտ»։
«Կիմ Չեն Ընը նրան անվանել է «ցածր IQ ունեցող ապուշ» եւ էլի նման խոսքեր է ասել այն դեպքում, երբ ես ավելի մեղմ եմ մեջբերել նախագահ Կիմին՝ «մարդ՝ ցածր IQ-ով»։ Ո՞ւմ կարող էր սա վրդովել»,- գրել է Թրամփը, տեղեկացնում է «Իզվեստիա»-ն։
Ջո Բայդենը պետության ղեկավարի ընտրություններին իր մասնակցության մասին հայտարարել է ապրիլի 25-ին։ Քաղաքական գործիչն աշխատել է ԱՄՆ 44-րդ նախագահ Բարաք Օբամայի թիմում։ Նա արդեն մասնակցել է պետության ղեկավարի ընտրություններին 1988 եւ 2008 թվականներին, բայց երկու անգամ էլ հանել է թեկնածությունը։
Ապրիլի 27-ին հայտնի է դարձել, որ Բայդենի օգտին պատրաստ է քվեարկել հարցվողների 43 տոկոսը։ Ներկա նախագահին պաշտպանելու մտադրություն հայտնել է 37 տոկոսը։

Трамп оскорбил Байдена словами Ким Чен Ына
Американский президент Дональд Трамп рассказал, что его заявление о бывшем вице-президенте США Джо Байдене – на самом деле смягченная версия цитаты Ким Чен Ына. Об этом он написал в своем «Twitter».
По словам Трампа, он часто вспоминал Байдена во время поездки в КНДР. Именно тогда он назвал его «сонным».
«Ким Чен Ын назвал его «идиотом с низким IQ» и многими другими словами, тогда как я более мягко процитировал председателя Кима – «человек с низким IQ». Кого это могло расстроить?» – написал Трамп, передают «Известия».
Джо Байден объявил о своем участии в выборах главы государства 25 апреля. Политик работал в команде 44-го президента США Барака Обамы. Он уже участвовал в выборах главы государства в 1988 и 2008 годах, однако оба раза снимал свою кандидатуру.
27 апреля стало известно, что о готовности проголосовать на предстоящих выборах за Байдена заявили 43% респондентов. Поддержать нынешнего главу государства согласились 37%.