Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաևը Ղազախստանի նախագահական ընտրություններում հաղթում է 70,76 տոկոս ձայներով
Ղազախստանի նախագահ Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաեւը հաղթում Է պետության ղեկավարի ընտրություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ղազախստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի փոխղեկավար Կոնստանտին Պետրովը:
«Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաեւը հավաքել Է ձայների 70,76 տոկոսը»,- հրապարակել Է նա քվեարկության նախնական արդյունքները: Պետրովի տվյալներով՝ խորհրդարանի ստորին պալատի պատգամավոր Դանիա Եսպաեւան ստացել Է ընտրողների ձայների 5,2 տոկոսը, լրագրող եւ քաղաքական գործիչ Ամիրժան Կոսանովը՝ 16,2 տոկոսը:
Տոկաեւը շնորհակալություն Է հայտնել իր թիմին կատարած աշխատանքի համար, իսկ քաղաքացիներին՝ ցուցաբերած վստահության համար: Նա նաեւ մեկնաբանել Է կայացած քվեարկությունը, նշելով, որ երկրում քաղաքական մշակույթի մակարդակը բարձրացել Է: Պետության ղեկավարի արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունեցել հունիսի 9-ին: Միջազգային դիտորդները հայտարարել են, որ ընտրություններն անցել են առանց խախտումների, բաց ու հանգիստ պայմաններում:
Ղազախստանում նախագահին ընտրում են հինգ տարով: Ընտրություններին մասնակցության շեմ չկա, ընտրությունները կայացած կճանաչվեն ամեն դեպքում: Հաղթելու համար թեկնածուին անհրաժեշտ Է հավաքել ընտրողների ձայների ավելի քան 50 տոկոսը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Касым-Жомарт Токаев побеждает на выборах президента Казахстана
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев побеждает на выборах главы государства. Об этом сообщил заместитель главы ЦИК Константин Петров, передает РИА «Новости».
«Касым-Жомарт Токаев – 70,76% голосов», – озвучил он предварительные итоги голосования.
По данным Петрова, депутат нижней палаты парламента Дания Еспаева набрала 5,2% голосов, журналист и политический деятель Амиржан Косанов16,2%.
Токаев поблагодарил свою команду за проделанную работу, а граждан – за оказанное доверие. Он также прокомментировал прошедшее голосование, отметив возросший уровень политической культуры в стране.
Внеочередные выборы главы государства прошли 9 июня. Международные наблюдатели заявили, что все прошло без нарушений, в открытой и спокойной обстановке.
Возглавлявший страну почти 30 лет Нурсултан Назарбаев сложил полномочия 20 марта. Исполняющим обязанности президента стал Токаев, который до этого был председателем верхней палаты парламента. Спустя три недели он назначил внеочередные выборы.
В Казахстане президента избирают на 5 лет. Порога явки нет, выборы будут признаны состоявшимся в любом случае. Для победы кандидату необходимо набрать более 50% голосов избирателей.