«Պահեստապետը», «չաղը», «ցանցառը» և «Նիկուլինը» կամ օպերացիա «Ճ» (տեսանյութ)
«Էն գլխից» կեղծված և տոկոսները «խփած» ընտրություններում Սերժ Սարգսյանն իրեն շրջապատել է «վաստակավոր մրցակիցներով» և փորձում է մրցակցության իմիտացիա ապահովել։
Այժմ տեղի ունեցող իրադարձությունները հիշեցնում են սովետական կինեմատոգրաֆիայի գլուխգործոցներից համարվող «Օպերացիա «ы»» կատակերգությունը։ Դժվար է ասել, թե արդյոք այդ ֆիլմի մոտիվներո՞վ է կազմվել ներկայիս ընտրական գործընթացը, թե՞ ոչ, բայց նմանություններն այնքան ակնհայտ են, որ չես կարողանում ձերբազատվել այն մտքից, թե գործ ունես դրա հայկական կրկնօրինակի հետ։
Ինչպես հայտնի է, հիշյալ ֆիլմում երեք մանր ժուլիկների հետ պահեստապետը համաձայնության է գալիս, որ նրանք թալանի իմիտացիա կազմակերպեն։ Այդ իմիտացիան պահեստապետին պետք է, որպեսզի երեք ժուլիկների միջոցով ծածկվի մինչև այդ նրա արած թալանը։ Երեքը՝ չաղը, ցանցառը և Նիկուլինը (խոսակցության մեջ այդպես էր ընդունված ներկայացնել դերասանական այս եռյակին) մի քիչ չեմուչում են անում, որպեսզի գին բարձրացնեն։ Ի վերջո կողմերը համաձայնության են գալիս թալանի իմիտացիա կազմակերպելու գնի շուրջն ու անցնում գործի։ Պահեստապետը նրանցից յուրաքանչյուրին կոնկրետ ֆունկցիա է տալիս։ Չաղը, ով երեքի գլխավորն էր, պետք է հասարակական պահապանի ֆունկցիա կատարեր և հսկղություն սահմաներ փողոցում («բարևեր» պատահական անցորդներին)։ Ցանցառը պետք է անկապություններով զբաղվեր և անհրաժեշտության դեպքում քնեցներ պահակ տատիկին։ Դե, իսկ Նիկուլինը պետք է զբաղվեր պահեստի եղած–չեղածը ջարդուփշուր անելով, այն է ՝ տնտեսության հերն անիծելով։
Ի դեպ, ուշագրավն այն է, որ ժուլիկ–հանցագործներն ամեն դեպքում ճշտում են, թե արդյոք թալանի իմիտացիա ապահովելու ժամանակ պահակը չի՞ կրակի իրենց վրա։ Պահեստապետը նրանց հանգստացնում է՝ գիշերային պահակը ծեր կին է, իսկ փամփուշտները դատարկ են։
Օպերացիան, ի վերջո, տեղի է ունենում, բայց հաջողությամբ չի ավարտվում, քանզի ձերբակալվում են և՛ թալանչին, և՛ իմիտացիա ապահովողները։ Տատիկը բոլորի հարցերը լուծում է։
Դա՝ ֆիլմում։ Իսկ հիմա եկեք տեսնենք, թե մեզ մոտ ով ով է, և ինչ է սպասվում վերջում։
«Պահեստապետն» արդեն խոստովանել է, որ ինչքան տոկոս պետք է, ինքն իր օգտին «կխփի»։ Ասել է թե՝ քարոզարշավը նրան պետք է ընդամենը ժողովրդավարության իմիտացիայի համար։ Այդ գործում, ինչպես արդեն նշեցի, նրան օգնում են երեք հոգի՝ «չաղը»՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը (երեքի լիդերը և գին բարձրացնողը), «ցանցառը»՝ Պարույր Հայրիկյանը (օրումեջ որոշում փոխող ու դատարկ փամփուշտից վիրավորված) և «Նիկուլինը»՝ Հրանտ Բագրատյանը (Նիկուլինի պես «տնտեսական» հարցերով զբաղվող)։
Թե ինչով կավարտվի Բաղրամյան 26–ում մշակված «Ճ» օպերացիան, ակնհայտ է. փետրվարի 18–ին ԿԸՀ–ն «կխփի» այնքան, որքան կասեն։ Ակնհայտ չէ միայն այս ամենի վերջաբանը. կկարողանա՞ արդյոք «տատիկը», այսինքն՝ ժողովուրդը «պահեստապետի», «չաղի», «ցանցառի» և «Նիկուլինի» հախից գալ այնպես, ինչպես ֆիլմում։ Կապրենք՝ կտեսնենք։ Մեկ բան ակնհայտ է. եթե «տատիկը» սրանց հարցերը չլուծի, ապա սրանք կլուծեն պետության հարցերը։

Президентские выборы или Новая операция «Ы»
На изначально сфабрикованных выборах с заранее «набранными» процентами Серж Саргсян окружил себя «заслуженными соперниками» и пытается обеспечить имитацию конкурентной борьбы.
Происходящие сейчас события напоминают один из шедевров советского кинематографа – комедию «Операция “Ы”». Трудно сказать, был ли избирательный процесс задуман по мотивам этого фильма, но сходства столь очевидны, что кажется, будто мы имеем дело с его армянским ремейком.
Как известно, в упомянутом фильме завсклада договаривается с тремя мелкими жуликами, чтобы они организовали имитацию грабежа. Трое – Трус, Балбес и Бывалый – немного ломаются, чтобы набить себе цену. В конце стороны договариваются о цене имитации грабежа и приступают к делу. Завсклада отводит каждому из них конкретную роль. Бывалый, который был главным, должен был выполнять функцию стража общественного порядка, установив контроль на улице («приветствовать» случайных прохожих). Трус должен был отвлекать внимание и, в случае необходимости, усыпить бабушку-сторожа. Ну, а Балбес должен был разнести всё на складе в пух и прах, то есть, подрывать экономику.
Примечательно, что жулики уточняют, не выстрелит ли в них сторож. Завсклада успокаивает их: ночной сторож – пожилая женщина, а патроны – холостые.
Операция все-таки проводится, но ее результат оказывается плачевным, поскольку в конце арестовывают и вора, и обеспечивающих имитацию. На пути у них встала бабушка.
Это в фильме. Теперь  давайте посмотрим, как соотносится сюжет картины с нашей политической действительностью и что нас ждет в конце.
«Завскладом» уже признался, что «наберет» столько процентов, сколько ему нужно. То есть, агиткампания ему нужна всего лишь для имитации демократии. В этом деле, как я уже отметил, ему помогают трое: «Бывалый» – Раффи Ованнисян (лидер тройки и набивающий цену), «Трус» – Паруйр Айрикян (семь раз на дню меняющий решение и раненный холостым патроном «бабушки») и «Балбес» – Грант Багратян (подобно герою Никулина занимающийся «экономическими» вопросами).
Чем же завершится разработанная в президентском дворце операция «Ы», ясно и так – 18 февраля Центризбирком «нарисует» столько процентов, сколько скажут. Неясен только финал: сможет ли «бабушка», то есть народ, расправиться с «завскладом», «трусом», «балбесом» и «бывалым», как это было в фильме? Одно очевидно: если «бабушке» не удастся решить их вопросы, то они порешат государство.