«Սերժի՛կ, հեռացի՛ր». ՀԱԿ–ը պայթեցրեց իշխանական բոլոր պրոյեկտները (տեսանյութ)
Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա կապակցությամբ Հայ ազգային կոնգրեսի կազմակերպած երթը ցույց տվեց, որ քաղաքական այդ ուժը շարունակում է մնալ Հայաստանի թիվ մեկ ընդդիմադիր ուժը։
Ոչքաղաքական սեզոնի գործոնը, ինչպես նաև մի շարք այլ գործոնները հաշվի առնելով՝ կարող ենք ասել, որ երթը տպավորիչ էր և՛ մասնակիցների քանակով, և՛ էներգետիկայով։
ՀԱԿ–ի երթը ցույց տվեց, որ տիտղոսային ընդդիմությանը ջարդելու իշխանական բոլոր փորձերը և տարատեսակ պրոյեկտներով քաղաքական դաշտը լցնելու ջանքերը տապալվել են. հրապարակը շարունակում է ղեկավարել Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած ուժը։
Որքան էլ փորձ արվեց պայթեցնել բոլոր «ականներին», որքան էլ լրատվական դաշտի գեղամյանները առավոտից երեկո աշխատեցին ՀԱԿ–ի դեմ, որքան էլ Սերժ Սարգսյանն առատաձեռն գտնվեց իր հաճախորդների նկատմամբ, միևնույն է, ոչինչ չստացվեց։ Չստացվեց նաև այն քարոզը, թե, իբր, քաղաքագիտական վերլուծությունը և ՀԱԿ–ԲՀԿ համագործակցությունը թուլացրել է ՀԱԿ–ին։
Եթե ՀԱԿ–ը թուլացել է, ապա միայն «դհոլների» իշխանահաճո գործունեության հետևանքով, բայց այսօր պարզվեց, որ ամեն ինչ ընկել է իր տեղը՝ «դհոլները» դահլիճներում են փոթորիկ բարձրացնում մեկ բաժակ ջրում, իսկ ՀԱԿ–ը մարդաշատ երթ է անում և «ֆիշկա» խփում հանրահավաքի համար։
Երթը ցույց տվեց, որ մյուս քաղաքական ուժերը, որոնք անկեղծ են իշխանափոխության և Հայաստանում իրավիճակը կարգավորելու հարցում, պետք է կոնսոլիդացվեն ՀԱԿ–ի հետ՝ նպաստելով հակաիշխանական ճակատի ընդլայնմանը։
Երթը նաև ցույց տվեց, որ քաղաքացիական պայքարի տարբեր դրսևորումներն ավելի հզոր գործընկեր կարող են ունենալ՝ ի դեմս ՀԱԿ–ի։ Քաղաքական ու քաղաքացիական պայքարների համադրումից կշահեն բոլորը, մինչդեռ հակադրումը ձեռնտու է միայն Սերժ Սարգսյանին ու իր նեղ թիմին։
Եվ վերջապես, երթը ցույց տվեց, որ «ռասկաչկայի» ռեսուրս կա, և եթե նորանոր շերտեր միանան պայքարին, ապա ազգային բուրժուազիան, առանց հապաղելու, ձեռք կմեկնի հրապարակին, ինչի արդյունքում բուրժուադեմոկրատական հեղափոխությունը տեսությունից կվերածվի պրակտիկայի։
«Սերժի՛կ, հեռացի՛ր» կարգախոսը, որը հնչում էր ՀԱԿ–ի երթի ժամանակ, առավել քան արդիական է։ Բայց պետք է հասկանալ, որ ՀՀԿ ղեկավարը կհեռանա միայն այն դեպքում, երբ ուժ տեսնի։ Իսկ ուժը միասնության մեջ է. այս հարցում օրիգինալ պետք չէ լինել։

«Сержик, уходи!»: АНК сорвала все властные проекты (видео)
Организованное АНК в связи с Международным днем прав человека шествие показало, что данная партия продолжает оставаться главной оппозиционной силой страны.
Учитывая фактор неполитического сезона, а также ряд других обстоятельств, можем утверждать, что шествие было впечатляющим как по количеству участников, так и по своей энергетике.
Мероприятие АНК показало, что все попытки властей по подавлению титульной оппозиции и заполнению политического поля собственными проектами провалились – площадь до сих пор продолжает занимать возглавляемая Левоном Тер-Петросяном сила.
Какие бы попытки подорвать все «мины» политического поля ни предпринимались, как бы гегамяны информационного поля ни работали против АНК и как бы щедр ни был Серж Саргсян со своими клиентами, всё равно ничего не получилось. Пропаганда того, что политологический анализ и сотрудничество АНК и ППА провалились, не прошла.
Если АНК и ослабла, то исключительно благодаря провластной деятельности «барабанов» власти. Однако сегодня выяснилось, что всё встало на свои места: «барабаны» поднимают бурю в стакане воды лишь в небольших залах, а АНК проводит многолюдное шествие и готовится к проведению митинга.
Шествие показало, что остальные политические силы, которые искренни в вопросе смены власти и изменения ситуации в стране, должны консолидироваться с АНК, поспособствовав расширению антивластного фронта.
Шествие показало также, что различные проявления гражданской борьбы могут иметь более мощного партнера в лице АНК. От совмещения гражданской и политической борьбы выиграют все, а противопоставление этих факторов выгодно лишь Сержу Саргсяну и его узкому окружению.
Наконец, шествие показало, что имеется ресурс раскачки, и если к борьбе присоединятся новые слои, то национальная буржуазия протянет руку площади, вследствие чего буржуазно-демократическая революция из теории превратится в практику.
Лозунг «Сержик, уходи!», который звучал во время шествия АНК, был более чем актуален. Однако стоит также понимать, что руководитель РПА уйдет лишь в том случае, когда увидит перед собой силу. Сила же, как известно, в единстве, и здесь не нужно быть оригинальным.