Ֆերգյուսոնում սպանված դեռահասի ընտանիքը քննադատել է բռնարար բողոքները
Սևամորթ Մայքլ Բրաունի ընտանիքը, որն օգոստոսին սպանվել էր սպիտակ ոստիկանի կողմից Ֆերգյուսոնում, քննադատել է նախորդ գիշեր քաղաքում տեղի ունեցած բռնարար բողոքները։
Մամուլի ասուլիսին Բրաունի ընտանիքի փաստաբանները հայտարարել են, որ տուժած կողմը կիսում է ակցիայի մասնակիցների տրամադրությունները և զգացմունքները, սակայն բռնությանը դեմ է։ Հավաքվածների մոտ պետք է ելույթ ունենար սպանվածի հայրը, սակայն վերջին պահին հրաժարվել է։
Բազմաթիվ իրավապաշտպան կազմակերպություններ, իրենց հերթին, քննադատել են ատենակալների որոշումը։ Բրաունների փաստաբան Բենջամին Քրամփն ասել է, որ այդպիսի անարդարությունը խթանում է լարվածությունը հասարակության մեջ և կասկածի տակ դնում օրենքի առաջ բոլորի հավասարության հավատը։
«Մենք կարող ենք տեսնել՝ ինչպիսին է դրա արդյունքը. մենք այն տեսել ենք նախորդ գիշեր», – հայտարարել է նա։

Семья убитого в Фергюсоне подростка осудила насильственные протесты
Семья темнокожего подростка Майкла Брауна, убитого в августе белым полицейским в Фергюсоне (штат Миссури), осудила насильственные протесты, прошедшие минувшей ночью в этом городе. Об этом сообщает ТАСС.
На состоявшейся пресс-конференции адвокаты семьи Брауна заявили, что пострадавшая сторона разделяет настроения и чувства участников акции протеста, но выступает против насилия. Перед собравшимися должен был выступить отец убитого подростка, но в последний момент отказался.
Многие правозащитные организации, в свою очередь, осудили решение жюри присяжных. Адвокат Браунов, Бенджамин Крамп, сказал, что такая несправедливость способствует росту напряженности в обществе и подрывает в людях веру во всеобщее равенство перед законом.