«WikiLeaks»–ի հիմնադիր. ««Google»–ն աշխատում է ԱՄՆ պետքարտուղարության համար»
Ամերիկյան «Google» ընկերությունն աշխատում է ԱՄՆ պետքարտուղարության համար։ Այդ բացահայտումն առկա է «WikiLeaks»–ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի գրքում, որը լույս կտեսնի դեկետեմբերի 1-ին։
Իսպանական «Publico.es» առցանց թերթի տվյալներով՝ այդ եզրակացությանն Ասանժը եկել է «Google»–ի նախագահ Էրիկ Շմիդթի և ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ջերեդ Քոենի հետ 2011թ. հունիսին Լոնդոնում կայացած երկարատև զրույցից հետո։ Ինչպես նշել է «Publico»–ն, իր գրքում Ասանժը բոլոր մանրամասներով պատմում է կայացած խոսակցության մասին, որը նրան կասկածների է մղել։
«Հենց այդ պահին ես գիտակցեցի, որ Էրիկ Շմիդթը, շատ հնարավոր է, ոչ միայն «Google»–ի ղեկավարն է։ Ինձ մի խումբ անձինք են այցելել, որոնց քառորդը «Google»–ի, երեք քառորդն՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչներից էին», – մեջբերում է թերթը գրքից։
Ըստ Ասանժի՝ ընկերության սեփականատերը Կենտրոնական հետախուզական ընկերությանն ու Հետախուզական դաշնային բյուրոյին է տրամադրում օգտատետերի փոստային նամակագրությունները։ Այդպիսի մուտք, «WikiLeaks»–ի հիմնադրի խոսքերով, վարչության աշխատակիցները կարող են ստանալ առանց դատախազության կամ դատարանի որոշման ցանկացած ոստիկանական բաժանմունքում։

«Google» работает на Госдепартамент США – Джулиан Ассанж
Американская компания «Google» фактически работает на правительство США, конкретно на Госдепартамент. Эти разоблачения содержатся в книге основателя организации «WikiLeaks» Джулиана Ассанжа, которая выходит в свет 1 декабря. Об этом сообщила испанская онлайн-газета «Publico.es», передает ТАСС.
Согласно ее сведениям, к своему заключению Ассанж пришел после встречи с президентом «Google» Эриком Шмидтом и членом совета директоров компании Джаредом Коеном в июне 2011 года. На длительной встрече, которая проходила в Англии, присутствовали также некие Лиза Шилдс и Скотт Малкомсон, оказавшиеся, как выяснил затем основатель «WikiLeaks», дипломатическими эмиссарами Вашингтона. Как уточнила «Publico», в своей книге Ассанж во всех подробностях приводит содержание состоявшегося разговора, который навел его на подозрения.
Согласно Ассанжу, компания-владелица поисковика предоставляет ФБР и ЦРУ почти неограниченный доступ к переписке своих пользователей по электронной почте. Такой доступ сотрудники ведомств могут получить без санкции прокуратуры или постановления суда в любом полицейском участке, полагает основатель «WikiLeaks».