Կենտրոնական բանկի ծանր խոստովանությունը
ՀՀ սահմանադրության 83.3 հոդվածի համաձայն՝ Կենտրոնական բանկի հիմնական խնդիրը Հայաստանի Հանրապետությունում գների կայունությունն ապահովելն է։
Մեզանում ինֆլյացիայի թույլատրելի միջանցք է սահմանվել 2,5-5,5 տոկոսը։ Ակնհայտ է, սակայն, որ ԿԲ–ն չի կարող ապահովել այդ միջանցքը, քանզի վերջին ամիսներին նկատվող դրամի փոխարժեքի անկումը հիմնական տարադրամների՝ դոլարի ու եվրոյի նկատմամբ, բերել է ներմուծվող ապրանքների թանկացման, իսկ Հայաստանի արտաքին առևտրային հաշվեկշիռը հօգուտ ներմուծման է։
Ինֆլյացիայի բարձր մակարդակին նպաստում է նաև ՀՀ տնտեսության կառուցվածքը, որը Սերժ Սարգսյանի կառավարման շրջանում է՛լ ավելի է կենտրոնացել, իսկ որոշ ոլորտներ ամբողջությամբ մենաշնորհայնացվել են։ Իսկ մենաշնորհների դեպքում գները չեն կարող իջնել, ինչպես որ, օրինակ, բենզինի գները չեն իջնում մեզանում, և դա այն դեպքում, երբ միջազգային շուկայում նավթի գնի կտրուկ անկում կա։
ԿԲ–ն չի կարող ինֆլյացիայի թույլատրելի միջանցքում պահել ապրանքների ու ծառայությունների գները, քանզի տնտեսվարողների ու բնակչության մոտ վերջին տարիներին վարվող տնտեսական քաղաքականության և նեոբոլշևիկյան մեթոդների կիրառման արդյունքում ձևավորվել են բացասական սպասումներ։ Իսկ նման դեպքերում անվստահություն է առաջանում նախ և առաջ ազգային դրամի նկատմամբ։ Եթե դրամի փոխարժեքը դոլարի ու եվրոյի նկատմամբ կարող է մեկ օրում բարձրանալ 30 տոկոսով ու դրա հաջորդ օրը իջնել նույն չափով, ապա ի՞նչ վստահության մասին է խոսքը։
Մարդիկ խնայողությունները չեն պահում դրամով և ավանդներ չեն տալիս դրամով, այլ նախընտրում են փոխանակել ազգային դրամը կամ այն դարձնում են ապրանք։ Իսկ դա բերում է դրամական զանգվածի պտույտի արագության, ինչն էլ իր հերթին բերում է գների աճի։ Մասնավոր բանկերի կողմից ավանդների տոկոսադրույքների բարձրացումն այն ինդկատորն է, որը հուշում է, թե ինչ օրն է ընկել ՀՀ դրամը։
Շատ լավ հասկանալով այս ամենը՝ ԿԲ–ն փորձում է հակաինֆլյացիոն քաղաքականություն վարել, մասնավորապես, բարձրացնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը (այն այժմ դարձել է 9,5 %), բայց դա կարճաժամկետ էֆեկտ է ունենալու և բերելու է փողի գնի, կամ, այլ կերպ ասած, վարկի գնի թանկացման։ Դա էլ իր հերթին բերելու է ներդրումների է՛լ ավելի կրճատման և տնտեսության հետընթացի։
Ճիշտ է, տնտեսական աճի թիվ մեկ պատասխանատուն գործադիր իշխանությունն է՝ նախագահի գլխավորությամբ, և Արթուր Ջավադյանը կարող է արդարանալ, որ ինքն ինֆլյացիայի դեմ է պայքում, ու թող գործազրկության հարցերով իշխանության այլ օղակները մտահոգվեն, բայց դե, դա կիսաարդարացում է։ Եթե դու ուշացումով (վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացման անհրաժեշտության մասին մենք խոսել ենք նոյեմբերին և դեկտեմբերին) բարձրացնում ես վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը և դարձնում այն 9,5%, դրանով փաստացի խոստովանում ես, որ սահմանադրական նորմի պահանջները չես կարողանում բավարարել, և ինֆլյացիայի թույլատրելի միջանցքից ավելին է լինելու իրական պատկերը։
Մեղադրել այս ամենի մեջ միայն ԿԲ–ին սխալ կլինի։ ԿԲ–ի ու, մասնավորապես, Ջավադյանի մեղավորությունն այն է, որ համաձայնել է կատարել Սերժ Սարգսյանի ու նրա նեղ շրջապատի մասնավոր տնտեսական շահերը, այլ ոչ թե ՀՀ տնտեսության շահերը սպասարկողի գործառույթը։ Ու քանի որ «Վերջի բոլշևիկի» մասնավոր շահերն ու ՀՀ շահերը խոր հակասության մեջ են, արդյունքում ունենում ենք փլուզումներ։
Լուծումն, ըստ այդմ, քաղաքական հարթության մեջ է։ Քանի դեռ պահպանվում է քաղաքական մենաշնորհն, ու փորձ է արվում «սահմանադրական փոփոխություններ» կոչված արկածախնդրության միջոցով «հավերժացնել» քաղաքական մենաշնորհն ու վերջնականապես նեոբոլշևիկյան կարգեր հաստատել, Հայաստանի տնտեսությունը շարունակելու է հետընթացը, աղքատությունը խորանալու է, գներն աճելու են, արտագաղթը շարունակվելու է, իսկ Ադրբեջանն ավելի է լկտիանալու, և լայնամասշտաբ պատերազմն անխուսափելի է դառնալու։
Քաղաքական և տնտեսական դաշտում արմատական ու ամբողջական փոփոխությունները, հետևաբար, այլընտրանք չունեն։

Вынужденное признание Центрального банка
Согласно статье 83.3 Конституции РА, основной задачей Центрального банка является обеспечение стабильности цен в Республике Армения.
Допустимый коридор инфляции у нас установлен в пределах 2,5-5,5 процентов. Однако очевидно, что ЦБ не может обеспечить этот коридор, так как в последние месяцы падение курса драма по отношению к основным валютам – доллару и евро – привело к повышению цен на импортируемые товары, а внешнеторговый баланс Армении, как известно, в пользу импорта.
Высокому уровню инфляции способствует также структура экономики РА, которая в период правления Сержа Саргсяна стала еще более централизованной, а некоторые сферы были полностью монополизированы. В условиях же монополий цены снижаться не могут. Яркий этому пример – цены на бензин, которые не снижаются, несмотря на резкое падение цен на нефть на международном рынке.
Центробанку не удается удерживать цены на товары и услуги в пределах допустимого коридора, поскольку в результате проводимой в последние годы экономической политики и применяемых необольшевистких методов у хозяйствующих субъектов и населения страны сформировались негативные ожидания. В подобных же условиях недоверие возникает в отношении, прежде всего, национальной валюты. Если курс драма по отношению к доллару и евро за один день может подняться на 30 процентов, а через сутки на столько же опуститься, то о каком доверии может идти речь?
Люди не держат сбережений и не совершают вкладов в драмах, предпочитая обменивать их на другие валюты или держать таковые в виде товаров. Это приводит к увеличению скорости обращения денежной массы. А это, в свою очередь, способствует росту цен. Повышение частными банками процентных ставок вкладов является тем индикатором, который показывает реальное состояние драма РА.
Прекрасно понимая всё это, ЦБ пытается проводить антиинфляционную политику, повышая, в частности, ставку рефинансирования (которая сейчас составляет 9,5%), но это будет иметь краткосрочный эффект и приведет к подорожанию денег или, иными словами, повышению кредитных ставок. Это повлечет за собой еще большее сокращение инвестиций и дальнейший откат экономики.
Правда, главным ответственным за экономический рост является исполнительный орган во главе с президентом, и Артур Джавадян может оправдываться, мол, он борется с инфляцией, и пусть вопросами безработицы занимаются другие звенья власти, однако это полуоправдание. Если ты с опозданием (о необходимости повысить ставку рефинансирования мы говорили еще в ноябре-декабре) поднимаешь ставку рефинансирования до 9,5%, то тем самым ты фактически признаешься, что не можешь выполнить требования Конституции, а реальная картина будет превышать допустимый предел инфляции.
Обвинять во всем Центробанк было бы неправильным. Вина ЦБ и, в частности, Джавадяна в том, что он согласился выполнять функцию обслуживающего частные экономические интересы Сержа Саргсяна и его узкого окружения, а не интересы экономики РА. И поскольку частные интересы «последнего большевика» и интересы РА находятся в глубоком противоречии, мы получаем известные всем обвалы.
Следовательно, решение находится в политической плоскости. Пока сохраняется политическая монополия и предпринимается попытка по её увековечению посредством авантюры под названием «Конституционные изменения» и окончательному установлению необольшевистских порядков, экономика Армении продолжит откатываться, уровень бедности будет расти, цены – повышаться, эмиграция – сохранять пугающие темпы, а Азербайджан продолжит наглеть, и тогда возобновление полномасштабной войны станет неизбежным.
Следовательно, альтернативы коренным и системным изменения на политическом и экономическом поле нет.