Վրաստանում կազմակերպել են լարիի «թաղումը» (տեսանյութ)
Վրացական ոչ կառավարական մի քանի կազմակերպություն Թբիլիսիում արժեզրկված ազգային արժույթի խորհրդանշական թաղումն է կազմակերպել։ «Ինտերֆաքս»–ի փոխանցմամբ՝ «Ողբում ենք լարիի համար» ակցիան իրականացել է նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի տան մոտ։
«20–ամյա լարին 2 տարվա ծանր հիվանդությունից հետո վախճանվեց»,– լրագրողներին ասել է «Ապրիորի» կազմակերպության նախագահ Բեսո Շենգելիան։
Ակցիայի մասնակիցները բերել էին դագաղ՝ լի լարիի տեսքով թղթով՝ Իվանիշվիլիի պատկերով։
«Նոր շարժում» կազմակերպության անդամներից Գիրշել Բերտայան էլ հայտարարել է, որ հավաքվածները պահանջում են Իվանիշվիլիի կազմավորած գործող կառավարության հրաժարականը, որն աղետալի վիճակի հասցրեց երկրի տնտեսությունը։
Հիշեցնենք՝ 2012–ին միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին դարձավ Վրաստանի վարչապետ, սակայն մեկ տարի անց հրաժարական ներկայացրեց։ Ներկայումս նախարարների կաբինետը ղեկավարում է նրա համախոհը՝ 31–ամյա Իրաքլի Ղարիբաշվիլին։

В Грузии устроили символические похороны национальной валюты
Несколько грузинских неправительственных организаций устроили в Тбилиси символические похороны обесцененной национальной валюты. Об этом сообщает «Интерфакс».
Акция под названием «Оплакиваем лари» прошла у дома бывшего премьер-министра Бидзины Иванишвили.
«После 20-летней жизни и 2-летней тяжелой болезни лари скончался. Мы пришли сюда, чтобы сказать экс-премьеру, что он обманывает народ», – заявил журналистам председатель организации «Априори» Бесо Шенгелия.
Участники принесли с собой гроб, который был заполнен бумагами в виде банкнот национальной валюты с изображением Иванишвили, и в ходе похоронной процессии оплакивали кончину лари, обвиняя в сложившейся ситуации действующую власть.
Отметим, что с ноября 2014 года официальный курс лари упал по отношению к доллару США на 26,8 процента и на 29 марта установлен Национальным банком Грузии на уровне 2,2242 лари за один доллар.
Миллиардер Бидзина Иванишвили стал премьером в 2012 году. Спустя год он подал в отставку. В настоящий момент кабмин возглавляет его соратник, 31-летний Ираклий Гарибашвили.