Քաղաքական դաշտի «գույքագրումը»
Իշխանություններին պարբերաբար հաջողվում է լղոզել քաղաքական դաշտը։ Արդյունքում՝ Նիկոլ Փաշինյանը դառնում է թունդ ընդդիմադիր գործիչ, Արամ Սարգսյանը՝ ոչ պակաս թունդ ու սարսափելի արևմտամետ, և այդպես շարունակ։
Սակայն որքան էլ ջանքեր ներդրվեն, միևնույն է՝ կարևորագույն քաղաքական հարցերի ժամանակ ամեն ինչ հստակեցվում է, և դաշտը բաժանվում է երկու մասի։
Հիմա այդպիսի վիճակ է առաջացել «սահմանադրական» արկածախնդրության հարցի հետ կապված։ Մի կողմում Սարգսյանի կողմից իշխանության յուրացման փորձի բացահայտ ու քողարկված պաշտպաններն են, իսկ մյուս կողմում՝ սահմանադրական փոփոխություններին դեմ արտահայտվողները՝ «սահմանադրական» հեղաշրջման դեմ հանդես եկողները։
Երրորդ կողմ այստեղ չկա և չի կարող լինել։ Իրենց ռետինե խողովակի տեղ դնողները ոչ պակաս «շուստրի հարիֆ» են, քան, օրինակ, իրեն թունդ ընդդիմադրի տեղ դրած, սակայն կնոջը ՀՀԿ ցուցակում տեղավորած ու ադրբեջանական քարոզչամեքենային միացած Տիգրան Խզմալյանը։ Իսկ «շուստրի հարիֆ» են սրանք այն պարզ պատճառով, որ իրենց թվում է, թե բացած քամակները չեն երևում։ Ինչպիսի՜ ինքնավստահ հաճախորդություն։
Շատ խելք պետք չէ՝ հասկանալու համար, որ եթե որևէ մեկը «ընդդիմադիր» դիրքերից մտնում է բովանդակային կամ տեխնիկական քննարկման դաշտ (բոցաշունչ ելույթներ է ունենում նոր Սահմանադրության նախագծում ստորակետի տեղը փոխելու թեմաներով՝ դա անելով «Tert.am»–ով կամ իշխանական մյուս լրատվամիջոցներով), ապա նա ՀՀԿ–ական քարոզիչների վարքագծից ոչնչով չի տարբերվում։
Եթե մեկը հայտարարում է, թե սահմանադրական փոփոխությունները համարում է կեղծ օրակարգ, և այդ իսկ պատճառով ինքն «ինստիտուցիոնալ» որոշում ունի՝ չխոսելու երկրի կառավարման համակարգին առնչվող հարցերից, ապա դա նույն գեղամյանությունն է՝ «քաղաքացիական» փաթեթավորմամբ։
Քաղաքական դաշտի «գույքագրումը» ոչ մեկին հնարավորություն չի տալու խաղեր տալ։ Քաղաքական ժուլիկները, կոմերսանտները, թափառաշրջիկներն ու մյուսները չեն կարողանալու հա՛մ հաճույք ստանալ (մանրամեծածախ գներով դհոլություն անել), հա՛մ կույս մնալ (ընկալվել որպես թունդ ընդդիմադիր)։
Ջրբաժանի ժամանակ կա՛մ այս կողմում ես հայտնվում, կա՛մ այն։ Մեջտեղում մնալուց կարող ես խեղդվել կամ դառնալ «կենդանի պատ»՝ աշոտյանական մոտիվներով։

«Инвентаризация» политического поля
Властям периодически удается размывать политическое поле. В результате Никол Пашинян становится яро оппозиционным деятелем, Арам Саркисян – не менее рьяным прозападником, и т.д.
Однако какие бы усилия ни прилагались, во время важнейших политических вопросов всё проясняется, и поле разделяется на две части.
Сейчас подобная ситуация возникла в связи с «конституционной» авантюрой. По одну сторону открыто и завуалировано защищающие попытку Саргсяна по узурпации власти, а по другую – высказывающиеся против конституционных изменений, то есть выступающие против «конституционного» переворота.
Третьей стороны здесь нет и не может быть. Прикидывающиеся шлангами не менее «наивные шустряки», чем, например, позиционирующий оппозиционером, но пристроивший свою жену в списке РПА и присоединившийся к азербайджанскому агитпропу Тигран Хзмалян. «Наивные шустряки» же они по той простой причине, что им кажется, будто их голых задниц не видно. Какое самоуверенное клиентство!
Много ума не нужно для понимания того, что если кто-то с «оппозиционных» позиций входит в поле содержательных или технических обсуждений (выступает со страниц сайтов вроде «Tert.am» или остальных властных СМИ с пламенными речами на тему перестановки запятых в Конституции), то он ничем не отличается от пропагандистов из РПА.
Если кто-то заявляет, что считает конституционные изменения псевдоповесткой, поэтому придерживается «институционального» решения не говорить о касающихся системы правления государства вопросах, то это то же самое гегамянство, но в «гражданской» обертке.
«Инвентаризация» политического поля не оставит кому-либо шанса для заигрываний. Политические жулики, коммерсанты, бродяги и остальные не смогут одновременно получать удовольствие (заниматься «барабанством» по мелкооптовым ценам) и оставаться непорочными (восприниматься ярыми оппозиционерами).
Во время водораздела оказываешься либо по одну сторону, либо по противоположную. Оставшись посередине, можешь утонуть или стать «живой стеной» – по ашотяновским мотивам.