«Սիրիայի իրավիճակն «անուղղակի պատերազմի» չի հանգեցնի ՌԴ–ի և ԱՄՆ–ի միջև»
ԱՄՆ Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոշ Էռնեստը հայտարարել է, որ Սիրիայում առկա իրավիճակը չի հանգեցնի ԱՄՆ–ի և ՌԴ–ի միջև լայնամասշտաբ դիմակայության։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն։
«ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հասկացրել է, որ Սիրիայի իրավիճակը չի տանի, այսպես կոչված, անուղղակի պատերազմի ԱՄՆ–ի և ՌԴ–ի միջև»,–ասել է Էռնեստը։
Նա նաև նշել է, որ Ռուսաստանի դեպքում կա՛ն մտավախություններ՝ կապված սիրիական հակամարտության մեջ ավելի խոր ներգրավվման հետ, որն առաջացնելու է մահմեդական լայն հանրության դժգոհությունը. վերջինը կարող է բորբոքվել իր կրոնի հետևորդների դիրքերին հասցվող ավիահարվածներից։

Ситуация в Сирии не перейдет в «непрямую войну» между США и Россией – Белый дом
Официальный представитель Белого дома Джош Эрнест заявил, что ситуация в Сирии не перейдет в широкомасштабное противостояние между США и Россией, передает РИА «Новости».
«Президент США Барак Обама дал понять, что ситуация в Сирии не перейдет в так называемую непрямую войну между США и Россией», – заявил он.
Эрнест также отметил, что в случае России есть опасения, которые связаны с более глубокой степенью вовлечения в сирийский конфликт, в частности, из-за недовольства достаточно обширного мусульманского сообщества, которое может быть возмущено авиаударами по представителям своей веры.