Էրդողանն ագրեսիա կհամարի Սիրիայի սահմանը հատելու դեպքում թուրքական ինքնաթիռի վրա հարձակումը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը «CNN»–ին տված հարցազրույցում հայտարարել է՝ Անկարան ագրեսիա կդիտարկի այն դեպքը, եթե իր ռազմական ինքնաթիռը Սիրիայի սահմանը հատելու դեպքում խոցվի ռուսական զենիթահրթիռային համակարգի օգնությամբ։
Լրագրողն Էրդողանից հետաքրքրվել է՝ ինչպե՞ս Անկարան կարձագանքի, եթե թուրքական ռազմական ինքնաթիռը հատի Սիրիայի օդային տարածքը, և դրա հետևանքով խոցվի С-400 համակարգի օգնությամբ։
«Տարածաշրջանում մենք որևէ էսկալացիա չեն ցանկանում տեսնել։ Մենք չենք ցանկանում դրան մասնակցել։ Բայց նրանք, ովքեր կանգնում են Սիրիայի կողմը և նպաստում են լարվածության աճին, կարծում եմ, դրա համար պատասխանատվություն են կրում»,–ասել է Էրդողանը։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը վաղուց է Սիրիային աջակցություն ցուցաբերում պաշտպանության ոլորտում՝ դեռ Ասադի հոր կառավարման տարիներից։
«Ռուսաստանը վաճառում կամ տալիս էր Սիրիային նման հրթիռային համակարգեր»,–նշել է նա։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Էրդողանը հայտարարել էր, որ Պուտինին առաջարկել է հանդիպել նոյեմբերի 30–ին Փարիզում։

Эрдоган сочтет агрессией, если российский С-400 собьет турецкий самолет над Сирией
Президент Турции Реджеп Эрдоган в интервью CNN заявил, что Анкара будет расценивать как агрессию ситуацию, когда ее боевой самолет нарушит воздушное пространство Сирии и будет сбит с помощью российского зенитного ракетного комплекса.
Журналистка спросила главу турецкого государства о том, как Анкара отреагирует в случае, если турецкий боевой самолет нарушит воздушное пространство Сирии и будет после этого сбит с помощью системы С-400.
«Мы не хотим видеть какой-либо эскалации в регионе. Мы не хотим в этом участвовать. Но те, кто встают на сторону Сирии и способствуют росту напряженности, думаю, несут за это ответственность», – сказал он.
По его словам, такой инцидент возможен, и «он заставит нас принять дальнейшие меры, которые, безусловно, не обсуждаются».
Он отметил, что «Россия давно оказывала Сирии поддержку в сфере обороны, еще со времен правления отца Асада».
«Россия продавала или передавала Сирии подобные ракетные системы. Невозможно утверждать, что это уже не было сделано в прошлом году», – подчеркнул Эрдоган.