Հ. Բերբերյան. «Մեծ չափով վաղահաս կարտոֆիլ կկարողանանք արտահանել»
Այս գյուղատնտեսական տարին բարենպաստ է լինելու, մայիսին էլ մեծ չափով վաղահաս կարտոֆիլ կկարողանանք արտահանել։ Այս մասին հայտնել է «Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը։
«Արդեն 3000 տոննա կարտոֆիլի սերմ ունենք Արարատյան դաշտի համար, ինչը մոտ 1000 հա ցանքատարածություն է։ Մայիսին մեծ չափով վաղահաս կարտոֆիլ կկարողանանք արտահանել»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով լոլիկի արտադրությանը՝Բերբերյանը նշել է, որ հարկավոր է ավելի որակով ու շատ քանակով այն արտադրել՝ ՌԴ արտահանելու համար։
Արտահանողներն էլ, ըստ նրա, պետք է այսուհետ գինը պայմանավորվեն ոչ թե ռուսական ռուբլով, այլ ավելի կայուն արժույթով։
Բերբերյանի կանխատեսմամբ՝ այս տարի ջրամբարներում ջրի խնդիր էլ չպետք է առաջանա առատ տեղումների շնորհիվ։

Г. Берберян: «Сможем экспортировать большое количество скороспелого картофеля»
2016 сельскохозяйственный год будет благоприятным, и Армении удастся экспортировать большой объем скороспелого картофиля. Об этом во время беседы с журналистами заявил глава общественной организации «Аграрно-крестьянский союз Армении» Грачья Берберян.
«У нас уже есть 3000 тонн семян картофеля для Араратской долины, что составляет около 1000 га пахотных земель. В мае мы сможем экспортировать большое количество скороспелого картофеля», – сообщил Берберян.
Возвращаясь к теме производства помидоров, глава общественной организации отметил, что многое предстоит сделать: нужно выращивать помидоры более высокого качества и в большем количестве для того, с целью экспорта в РФ.
Относительно цены, Берберян особо подчеркнул, что следует и о цене договариваться так, чтобы она выплачивалась не в российских рублях, а в более стабильной валюте.