Փաշինյանի մտքինն ու Մարությանի շուրթերինը
Հայտնի խոսք կա: Ասում են՝ գյուղ մտիր, երեխայից բան իմացիր: Այդ խոսքի իմաստն այն է, որ երեխաները, հայտնի հերոս Գիքորի պես, ասում են մերկ ճշմարտությունը և բացահայտում մեծերի մտքին եղածը: Ու եթե ցանկություն կա իրական բան իմանալու, ապա երեխայից է պետք խոսք քաշել:
Ասում են նաև, որ ղեկավարները շատ հաճախ իրենց մտքերը պալատական ծաղրածուների միջոցով են փոխանցում թիմին ու հանրությանը:
Ծաղրածուի միջոցով, որպես կանոն, փոխանցվում են այն մտքերը, որոնք այնքան էլ պոլիտկոռեկտ չեն: Ծաղրածուի միջոցով ստուգվում է հանրային ռեակցիան: Եթե հանրությանը դուր չգան մտքերը, ապա այդ մտքի իրական հեղինակը ձեռնպահ կմնա այն իրեն վերագրելուց, իսկ եթե հանրային ռեակցիան նորմալ կամ չեզոք լինի, արդեն ծաղրածուի հայտնած մտքերը կյանքի կկոչի ղեկավարը:
Օրինակ՝ Ռուսաստանում պալատական ծաղրածուի ֆունկցիան կատարում է Ժիրինովսկին: Նրա միջոցով է Կրեմլը դրսի ու ներսի ռեակցիաները ստուգում այս կամ այն թեմայի վերաբերյալ: Ժիրինովսկուն վերապահված է նաև Կրեմլի ղեկավարի սրտից բխող հայհոյանք տվողի ֆունկցիան:
Հայաստանում էլ կա ծաղրածուի «ինստիտուտը»: Սերժ Սարգսյանի նախագահության շրջանում կային մի քանի ՀՀԿ-ական շուլուխչիներ, որոնց միջոցով ՀՀԿ ղեկավարը հանրությանը փոխանցում էր իր ծրագրերը և նպատակները: Այդ մոդելով էր շրջանառության մեջ դրվել անփոխարինելիության մասին թեզը, Մելիք-Ադամյանով անցնող գործընթացների մասին պնդումը և այլն:
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք էլ կան մարդիկ, ում միջոցով վարչապետը ստուգում է հանրային կարծիքը կամ էլ նախապատրաստում այն՝ հետագայում սեփական բերանով հնչեցնելու համար:
Ապրիլի 23-ից հետո այս առումով բան չի փոխվել: Փոխվել են միայն դեմքերը: Գալուստ Սահակյանի կամ Արմեն Աշոտյանի փոխարեն հիմա Հայկ Մարությանն է դարձել ղեկավարի մտքերի բարձրաձայնողը:
Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ դերասան Հայկ Մարությանն իր առաջին քարոզչական ելույթում շրջանառության մեջ դրեց «սև-սպիտակային» հայեցակարգը: Ինչպես հետագայում պարզվեց, դրա հեղինակն անձամբ Նիկոլ Փաշինյանն էր:
«Սև-սպիտակային» քարոզչությունը զուտ տեխնոլոգիական առումով արդյունավետ էր, քանի որ հնարավորություն էր տալիս համախմբել նիկոլական ընտրազանգվածը՝ խաղից դուրս թողնելով մրցակիցներին:
«Սև-սպիտակային» քարոզչության միջոցով հնարավոր եղավ մարդկանց մոտ վախ ներշնչել ու «հակահեղափոխական» «Մեշոկ պապիի» դեմ հանել հուզականության գիրկը նետված ընտրազանգվածին:
Երևանի նորընտիր ավագանու առաջին նիստից հետո նույն Հայկ Մարությանը հանրությանը փոխանցել է «իր» պատկերացումները իշխանության և ընդդիմության մասին: Ըստ Մարությանի՝ ընդդիմության կարիք չկա, քանզի իշխող թիմի ներսում կան ընդդիմադիրներ (ի դեպ, մեկ այլ դերասան Հովիկ Ազոյանը, ով ՔՊ-ի ցուցակով պատգամավոր է ուզում դառնալ, հայտարարել է, որ ինքը պատրաստվում է ՔՊ-ի ներսում ընդդիմություն լինել, այսինքն՝ իշխանություն-ընդդիմություն մոդելը փորձ է արվում կառուցել Հայկոյի ու Հովոյի գաղափարական վեճի տիրույթում, որտեղ Հայկոն իշխանությունն է, իսկ Հովոն՝ ընդդիմությունը):
Դժվար է ասել, թե սա հատո՞ւկ կազմակերպած արտանետում էր, թե՞ Մարությանը որպես քաղաքականապես մանուկ՝ պատահականորեն հանրությանը փոխանցեց «տան» խոսակցությունը:
Մարությանը, կամա թե ակամա, բացահայտեց, որ իր շեֆի պատկերացմամբ՝ Հայաստանում ընդդիմադիր ուժ չպետք է լինի: «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ծրագրում է իրենով լցնել և՛ իշխանական, և՛ ընդդիմադիր դաշտը, իսկ մյուս քաղաքական ուժերը պետք է կատարեն ժողովրդավարական շղարշի ապահովման դերը, որը հետագայում կարող է նույնիսկ պետք էլ չգալ, քանզի ինչպես Մարությանը ասաց՝ իրենց ներսում շատ ավելի թեժ քննարկումներ են լինում, քան դա կարող էր լինել իրենց և ընդդիմադիր ուժերի միջև: Ի դեպ, այսպիսի անմեղ ու առաջին հայացքից լավ գաղափարներից հետո է ծնվում տոտալիտարիզմը:

У Пашиняна на уме, у Марутяна на языке
Есть известное выражение: хочешь узнать, что творится в семье, спроси у ребенка. Смысл в том, что дети, подобно известному герою Гигору, говорят голую правду и раскрывают то, что у взрослых на уме. И если есть желание узнать правду, ее можно выудить у ребенка.
Говорят также, что руководители очень часто передают свои мысли команде и обществу посредством придворных шутов.
Через шутов, как правило, передаются те мысли, которые не столь политкорректны. Посредством шутов проверяется общественная реакция. Если обществу мысли не понравятся, то реальный автор воздержится от их приписывания себе, если же общественная реакция будет нормальной или нейтральной, высказанные шутом мысли будут реализованы руководителем.
Например, в России функцию придворного шута выполняет Жириновский. Через него Кремль проверяет реакцию по тому или иному вопросу как внутри страны, так и за ее пределами. Жириновскому отведена также функция сквернослова, высказывающего то, что по душе руководителю Кремля.
«Институт» шутовства есть также в Армении. В период президентства Сержа Саргсяна было несколько РПА-евских скоморохов, через которых руководитель РПА передавал обществу свои планы и намерения. Посредством этой модели были введены в оборот тезис о незаменимости, утверждение о проходящих через улицу Мелик-Адамяна процессах и др.
При Николе Пашиняне тоже есть люди, посредством которых премьер прощупывает общественное мнение или подготавливает его для последующего озвучивания из своих уст.
После 23 апреля в этом плане ничего не изменилось. Поменялись только лица. Вместо Галуста Саакяна или Армена Ашотяна сейчас озвучивающим мысли руководителя стал Айк Марутян.
В ходе выборов Совета старейшин Еревана актер Айк Марутян в своем первом же публичном выступлении ввел в оборот «черно-белую» концепцию. Как выяснилось впоследствии, ее автором был лично Никол Пашинян.
В сугубо технологическом плане «черно-белая» агитация была эффективной, так как предоставляла возможность консолидировать николовский электорат, оставив конкурентов вне игры.
Посредством «черно-белой» агитации удалось внушить людям страх и вывести против «контрреволюционной» «страшилы» впавший в объятья эмоций электорат.
После первого заседания новоизбранного Совета старейшин Еревана тот же Айк Марутян поведал обществу «свои» представления о власти и оппозиции. Согласно Марутяну, нужды в оппозиции нет, так как внутри правящей команды уже есть оппозиционеры (кстати, другой актер Овик Азоян, который хочет стать депутатом по списку «Гражданского договора», заявил, что готовится стать оппозицией внутри ГД, то есть модель власть-оппозиция предпринимается попытка выстроить в плоскости идейного спора Айко и Ово, где Айко – власть, а Ово - оппозиция).
Трудно сказать, было ли это специально спланированным вбросом или Марутян, политически будучи еще ребенком, случайно выдал обществу «домашние» разговоры.
Марутян, волей-неволей, раскрыл, что в представлении его шефа в Армении не должно быть оппозиционных сил. «Гражданский договор» планирует заполнить собой и властное, и оппозиционное поле, а остальные политические силы должны выполнять роль демократической завесы, которая впоследствии может даже не понадобиться, поскольку, как сказал Марутян, у них внутри бывают намного более жаркие споры, чем это могло бы быть между ними и оппозицией. Кстати, после таких невинных и хороших на первый взгляд идей и зарождается тоталитаризм.