Կաշառակեր պատգամավորին փնտրելիս
Նիկոլ Փաշինյանը մի տեղեկություն գցեց Ազգային ժողովում, հիմա 100 լրագրող հավաքվել են ու չեն կարողանում գտնել այդ տեղեկության հասցեատիրոջը: Խոսքը Փաշինյանի կողմից շրջանառության մեջ դրված «խոշոր կաշառակեր» պատգամավորի մասին է:
Փաշինյանն անուն չի տվել, ինչը դրդել է լրագրողներին, որպեսզի նրանք բացառման տարբերակով գտնեն այդ պատգամավորին: Այսինքն՝ «շուխուռը» կա, բայց պատգամավորը չկա, ինչը աժիոտաժ է ստեղծում: Նպատակը, երևի, հենց այդ աժիոտաժի ապահովումն էր:
Կառավարությունը ինչ-որ «բարաթի» է սպասում դրսից, որպեսզի արդեն հրապարակայնացնի կաշառակեր պատգամավորի անունը: Փաշինյանը դետալային ներկայացրեց, թե որն է խնդիրը: Ասում է՝ ֆաքսով է եկել թուղթը, բայց սպասում են օրիգինալին, որ արդեն ընթացք տան:
Ուշագրավ է, որ Փաշինյանը, ում աշխատանքային գրաֆիկի մեջ ավելի շատ տնտեսական ու արտաքին քաղաքական հարցերը պետք է լինեն, շատ մանրամասնությամբ տիրապետում է քննչական մարմինների աշխատանքներին, հարուցված գործերի ընթացքին և այլ նրբություններին: Նշանակում է, որ քննչական խմբերը փաստացի ինքն է ղեկավարում: Եվ ուրեմն խոսակցություններն այն մասին, որ պետական այլ մարմինները, իշխանության մյուս ճյուղերը գործում են անկախ ու վարչապետը որևէ կերպ չի ցանկանում միջամտել դրանց գործունեությանը, ընդամենը գեղեցիկ ձևակերպումներ են:
Ինչ վերաբերում է հարցի քաղաքական ու բարոյահոգեբանական կողմին, ապա չի կարելի անառողջ մթնոլորտ ստեղծել:
Եթե կա կաշառակերության գործ, ապա թող քննչական մարմինները քննեն ու երբ գործն ամբողջական պատրաստ կլինի, այլ ոչ թե հում ու սարքովի, ապա այդ դեպքում կարելի է հանրությանը ներկայացնել, թե ինչն ինչոց է, բայց նույնիսկ այդ դեպքում դա պետք է անի ոչ թե ժողովրդի վարչապետը, այլ քննչական մարմինները, ընդ որում՝ առանց շոուի:

В поисках депутата-взяточника
Никол Пашинян озвучил в Национальном собрании одну информацию, и теперь вся журналистская братия бьется в усилиях найти ее адресата. Речь о введенном Пашиняном в оборот «крупном взяточнике» из числа депутатов.
Имени Пашинян не назвал, что подтолкнуло журналистов попытаться найти этого депутата методом исключения. То есть шумиха есть, но депутата нет, что создает ажиотаж. Цель, по-видимому, была в обеспечении именно этого ажиотажа.
Правительство ждет протокола из-за границы, чтобы уже затем огласить имя депутата-взяточника. Пашинян детально представил, в чем проблема. По его словам, бумага пришла по факсу, но ждут оригинала, чтобы дать всему этому ход.
Примечательно, что Пашинян, в рабочем графике которого должно быть больше экономических и внешнеполитических вопросов, в мельчайших деталях знаком с деятельностью следственных органов, ходом возбужденных дел и другими тонкостями. Это означает, что следственными группами фактически руководит он. Следовательно, разговоры о том, что государственные и иные органы, другие ветви власти действуют независимо, и премьер не хочет как-либо вмешиваться в из деятельность, являются всего лишь красивыми формулировками.
Что касается политической и морально-психологической стороны вопроса, то формировать нездоровую атмосферу попросту неправильно.
Если есть дело о взяточничестве, то пусть следственные органы его расследуют, и как только оно будет полностью готово, а не находиться в сыром и состряпанном состоянии, тогда и можно будет представить обществу, что к чему. Но даже в таком случае это должен делать не народный премьер, а следственные органы, к тому же без шоу.