Ինչից է սկսվում հակահեղափոխությունը
Քաղաքական կյանքում ամենամոդայիկ բառերից մեկը «հակահեղափոխությունն» է: Այդ բառի հետ վարկանիշային առումով մրցակցում են «սաբոտաժ»-ը և «դուխով»-ը:
Եթե ասվում է, որ կա հակահեղափոխություն, ապա ենթադրվում է, որ եղել է հեղափոխություն: Իսկ ինչո՞ւ է եղել հեղափոխություն, և ինչո՞ւ է մերժվել Սերժը:
Եթե ընդունում ենք, որ ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցածը հեղափոխություն էր, ապա այն տեղի ունեցավ, որպեսզի կոռուպցիա չլինի, որպեսզի պաշտոնը չօգտագործվի անձնական հարստացման համար, որպեսզի բարեկամը, խնամին ու ծանոթը չդառնան կարիերային աճի նախադրյալներ, որպեսզի պետական պաշտոնյան տարատեսակ ձևերով կաշառք չվերցնի, որպեսզի պետբյուջեն չդառնա պաշտոնյաների հարստացման աղբյուր, որպեսզի ...
Հայտարարությունների մակարդակով մենք ունենք հուժկու բաներ: Խոստացվում է, որ վերջ է տրվելու ԽԾԲ-ին (խնամի, ծանոթ, բարեկամ), որ պաշտոնյան կաշառք չի վերցնելու, որ կոռուպցիան արդեն հաղթահարված է:
Հայտարարությունները կան, բայց իրական կյանքում հակառակ բաներն ենք տեսնում: ԽԾԲ համակարգն առավել քան երբևէ առաջ է մղված:
Քայլե՞լ ես, «հո՛ւ» արե՞լ ես: Եթե այո, ուրեմն մերոնքական ես ու պաշտոն պիտի ստանաս, ավագանի դառնաս, դեպուտատ դառնաս:
Ի դեպ, կաշառքը ինչպես կար, այնպես էլ մնացել է: Միգուցե դեռևս չափերն են փոքր կամ էլ մեզ տեսանելի չեն մեծ չափերը, բայց ամեն ինչ սկսվում է սկզբունքից: Իսկ սկզբունքն այն է, որ, օրինակ, այն մարդը, ով փող է տվել փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին պատկանող մասնավոր ընկերությանը, նշանակվել է գյուղատնտեսության նախարար:
Ավինյանը ստացել է 35 հազար դոլարանոց դրամաշնորհ այն ժամանակ, երբ փոխվարչապետ էր: Ստացել է առերևույթ հանցակազմ չպարունակող տարբերակով և ստացել է առաջին հայացքից ոչ այնքան մեծ գումար, բայց դե կոռուպցիան սկսվում է նման «փոքր» բաներից, ինչպես որ այն հայտնի անեկդոտում էր ասվում, որ ամեն ինչ սկսվում է տարատեսակ հարցուփորձից հետո:
Այնպես որ, եթե մեզ մոտ տեղի է ունեցել հեղափոխություն և եթե կա հակահեղափոխություն, ապա այդ «բոբո» հակահեղափոխությանը պետք է փնտրել հեղափոխականների ներսում:
Հակահեղափոխությունը սկսվում է 35 հազար դոլարով, իսկ հետո կարող է ավարտվել «Պաշտոնական դիրքի չարաշահում» հոդվածով:

С чего начинается контрреволюция
Одним из наиболее модных в политической жизни слов стала «контрреволюция». В рейтинговом плане с ним конкурируют «саботаж» и «с духом».
Если заявляется, что есть контрреволюция, то предполагается, что до этого была революция. Почему же была революция и почему был отвергнут Серж?
Если примем, что имевшее место в апреле-мае является революцией, то она произошла для того, чтобы искоренить коррупцию, чтобы должности не использовались для личного обогащения, чтобы бытность родственником, сватом или знакомым не являлась залогом карьерного роста, чтобы государственный чиновник не изноравливался в различных формах получения взяток, чтобы госбюджет не был источником обогащения чиновников, чтобы…
На уровне заявлений у нас есть мощные вещи. Обещается, что будет положен конец такому явлению, как назначение на должности на основе родства, знакомства или близости, что чиновник перестанет брать взятки, что коррупция уже побеждена.
Заявления есть, но в реальной жизнь мы видим прямо противоположное. Система родственно-кумовых связей как никогда выведена на передний план.
Шагал ли ты, кричал ли «ху»? Если да, тогда ты – наш, и быть тебе чиновником, старейшиной иль депутатом.
Кстати, взятки как были, так и остались. Возможно, пока размеры хромают или масштабные пока не заметны, но всё начинается с принципа. Принцип же в том, что, например, человек, давший деньги частной компании вице-премьера Тиграна Авиняна, был назначен министром сельского хозяйства.
Авинян получил грант в 35 тыс. долларов, когда уже был вице-премьером. Получил в варианте, не содержащем в себе явного состава преступления, и не такую уж, на первый взгляд, большую сумму, однако коррупция начинается с «малого». Точно так же, как в том известном анекдоте, в котором говорится, что всё начинается с мелких расспросов.
Так что, если у нас произошла революция и присутствует контрреволюция, то эту контрреволюционную «бабайку» нужно искать в среде революционеров.
Контрреволюция начинается с 35 тыс. долларов, а завершиться может статьей «За злоупотребление служебным положением».