«Վարորդը նաև հսկիչ է» (տեսանյութ)
Երբ մի մարդը լրիվ տարբեր ֆունկցիաներով է զբաղվում, արդյունքում ճողվում է և ոչ մի բան չի հասցնում նորմալ անել:
Սովետական ժամանակներում հասարակական տրանսպորտի մեջ մի գրություն կար փակցված՝ «Վարորդը նաև հսկիչ է»: Հսկողությունը վերաբերում էր կտրոններին, որոնք պետք է հատուկ սարքերի մեջ դակեին ուղևորները (ուղեվարձն այդ ձևով էր տրվում), բայց հիմնականում չէին դակում, այսինքն՝ երթևեկում էին ձրի: Վարորդը, բնականաբար, չէր հասցնում հսկել բոլորին: Այդ մոդելով էր աշխատում սովետական ամբողջ տնտեսությունը և ի վերջո այն փլուզվեց:
Սովետական ավտոբուսների գրությունը հիշեցի, երբ տեսա, թե ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանը գնացել Չարենցավան՝ դպրոցի տնօրենի հարցը լուծելու և աշակերտներին համոզելու, որպեսզի նրանք դասադուլը դադարեցնեն: Հարց է առաջանում, թե արդյոք Փաշինյանի՞ գործն է հասնել Չարենցավան ու «մռութներ ջաններին» համոզել, որպեսզի նրանք դասի գնան: Բա ո՞ւր մնաց խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հազարավոր ձայներ «խփած» Կոտայքի մարզպետը:
Վարչապետի գործը շուկայում լոլիկի գին հարցնելը (մանավանդ, որ դրանից հետո գները ոչ թե իջան, այլ բարձրացան) և դպրոցի երեխաների հետ հանրահավաք անելը չէ: Եթե նա այսպես շարունակի, ապա սովետական վարորդի օրը կընկնի, ով չէր հասցնում հսկիչություն անել: Վարորդը պետք է վարի, իսկ հսկիչը՝ հսկի: Ամեն մարդ իր գործով պետք է զբաղվի, իսկ եթե զբաղվի ամեն ինչով, ապա ամեն ինչ կձախողի:
Նիկոլ Փաշինյանը զբաղվում է ամեն ինչով, այսինքն՝ սովետական տրանսպորտի վարորդի պես նաև հսկիչություն է անում, բայց դա շատ անարդյունավետ կառավարման ոճ է: Դա ավելի շուտ քաղաքական հրշեջություն է, քան պետական կառավարում, բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ պետական կառավարման համակարգում բացի Փաշինյանից չկա մեկը, ով հեղինակություն ունենա և իր վրա պատասխանատվություն վերցնի:
Դատելով ամենից՝ Փաշինյանը լինելու է վարչապետ, նախարար, մարզպետ, քաղաքապետ, գյուղապետ, դպրոցի տնօրեն, պատգամավոր, ԱԱԾ, ՀՔԾ, ՊՊԾ, ավտոտեսուչ և այլն: Խորհրդարանական ընտրություններն է՛լ ավելի խորացրեցին այս վիճակը, որովհետև «Իմ քայլը» դաշինքով պատգամավորների գրեթե 100 տոկոսին ՀՀ քաղաքացիները չեն ճանաչում, քանզի քվեարկել են ոչ թե նրանց, այլ Նիկոլ Փաշինյանի օգտին: Այդ պատգամավորներն աշխատելու են պետական ռեսուրսները մսխելու և զրոյական պատասխանատվության ռեժիմում:
70 տոկոս քվե ստանալը լավ բան է և նույնիսկ կարող է էյֆորիա առաջացնել ստացողի մոտ, սակայն խնդիրն այն է, որ 70 տոկոսը դրել է 100 տոկոս պատասխանատվություն մեկ մարդու՝ Նիկոլ Փաշինյանի վրա: Դափնիներն էլ են իրենը, սխալներն էլ: Ու քանի որ դափնիների փուլը հետևում է, իսկ առջևում սխալների փուլն է, ուստի՝ պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ընկնելու է Փաշինյանի վրա:
Թիմակիցներն օգտվեցին Փաշինյանի բարձր վարկանիշից, բայց ստանձնել են զրո պատասխանատվություն: Ընտրվել է մեկ մարդ և այդ մեկ մարդուց են հանրային ակնկալիքները: Իսկ դա ծանր բեռ է մեկ մարդու համար, բայց դա Փաշինյանի ընտրությունն է: Ինքն ընտրեց «վարորդի» և «հսկիչի» համատեղման ճանապարհը և ուրեմն ինքն էլ պետք է աշխատի վարչապետ, ԱԺ նախագահ, պատգամավոր, դպրոցի տնօրեն, տեսուչ, մարզպետ, հրշեջ, ոստիկան ...

«Водитель является также контролером» (видео)
Когда человек выполняет полностью разные функции, в итоге он загромождается и не успевает делать что-либо нормально.
В советское время в общественном транспорте красовалась надпись «Водитель является также кондуктором». Контроль касался билетов, которые должны были компостироваться пассажирами при помощи специальных устройств (проезд оплачивался подобным образом), но в основном они не компостировались, то есть люди ехали на транспорте бесплатно. Естественно, водитель не успевал контролировать всех. В этой модели работала вся советская экономика, и в итоге она развалилась.
Вспомнил надпись в советских автобусах, когда увидел, как Никол Пашинян поехал в Чаренцаван, чтобы решить вопрос директора школы и убедить школьников прекратить забастовку, сопровождающуюся отказом от посещения уроков. Возникает вопрос: является ли занятием премьера посещение Чаренцавана с целью убеждения «лапочек моих» вернуться на уроки? Что стало с «набившим» в ходе парламентских выборов тысячи голосов губернатором Котайкского марза?
Делом премьера является не спрашивание на рынке цен на помидоры (тем более что после этого они не снизились, а наоборот) и проведение митинга со школьниками. Если он продолжит в том же духе, то окажется в положении советского водителя, который не успевал контролировать. Водитель должен водить, а кондуктор – контролировать. Каждый должен заниматься своим делом. Если же занимается всем, проваливает всё.
Никол Пашинян занимается всем, то есть, подобно советскому водителю общественного транспорта, является также контролером, но подобный стиль работы крайне неэффективен. Это скорее политическое пожарничество, чем государственное управление, однако вся проблема в том, что в системе государственного управления, кроме Пашиняна, нет человека, который обладал бы авторитетом и взял на себя ответственность.
Судя по всему, Пашинян будет премьером, министром, губернатором, мэром, сельским главой, директором школы, депутатом, СНБ, ССС, ППС, гаишником и т.д.
Парламентские же выборы еще больше усугубили это положение, так как депутатов от альянса «Мой шаг» практически 100 процентов граждан РА не знает, поскольку они проголосовали не за них, а за Никола Пашиняна. Эти депутаты будут работать в режиме растрачивания государственных средств и нулевой ответственности.
Получение 70 процентов голосов – вещь хорошая, и даже может вызвать у получателя эйфорию, но проблема в том, что эти 70 процентов возложили 100 процентов ответственности на Никола Пашиняна. Ему принадлежат как лавры, так и ошибки. И так как этап лавров уже позади, а предстоит этап ошибок, вся ответственность ляжет на Никола Пашиняна.
Члены команды Пашиняна воспользовались его высоким рейтингом, но взяли на себя нулевую ответственность. Был избран один человек, и именно с ним связаны общественные ожидания. А это для одного человека – непосильная ноша, но таков выбор самого Пашиняна. Он избрал путь совмещения функций «водителя» и «контролера», поэтому должен работать одновременно премьером, спикером НС, депутатом, директором школы, инспектором, пожарником, полицейским…