«Մկների» ժողովը, տաքսի «ԵկաԾերինը» և վիզը բռնված պատգամավորը (տեսանյութ)
«Իմ քայլը» խմբակցության (իրականում՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության) ԱԺ-ում տեղի ունեցած ժողովը չափից դուրս փակ ստացվեց: Ժողովրդի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհիվ պատգամավոր դարձած քայլարածները դարձել էին չխոսկան և տարատեսակ անհեթեթ պատճառաբանություններով փախչում էին լրագրողների հարցերից և իրարամերժ բաներ ասում։
Նախկին իշխանություններին փակ գործելու մեջ մեղադրողներն այժմ դարձել են այնպիսին, ինչպիսին խոզերն անասնաֆերմայում իշխանությունը վերցնելուց հետո։
Խորհրդարանի շենքում տեղի ունեցած փակ նիստից հետո մեկն ասում էր, թե ինքը չի խոսում, քանի որ տաքսուն չի ուզում սպասեցնել։ Համացանցում «Եկածերին» մականունը ստացած այդ չակերտավոր խաղաղություն քարոզող աղջիկը, փաստորեն, տաքսուն չսպասեցնելն ավելի կարևոր էր համարում, քան հանրությանն իշխող խմբի որոշումների մասին տեղեկացնելը։
Մյուս քայլարածն էլ լրագրողների հարցերից խուսափելու համար ընտրեց բռնված վզի «ատմազկայով» ծլկելու տարբերակը։
Էն երրորդը մի քիչ անկեղծ գտնվեց ու ասեց, թե բա՝ պայմանավորվել ենք չխոսել։
Մնացածը փախած էին։
Մի խոսքով, մկների ժողով հիշեցնող այդ գերգաղտնի հավաքում ճառ ասողը մեկն է եղել, իսկ ահա մյուսներին հանձնարարվել է տարատեսակ պատճառաբանություններով փախչել կպչուն լրագրողներից և, ի վերջո, հանրությունից։
Ու այդ բոլոր «կաղ», «թոփալ», «ծուռվիզ» պատգամավորները հղում էին անում Լիլիթ Մակունցին, թե բա՝ հեսա կգա ու կխոսի։ Ասում են՝ թող Մակունցը խոսի, հետո մենք մեր տղամարդկային խոսքը կասենք։ Բայց Մակունցը չեկավ ու չխոսեց, ավելի ճիշտ՝ եկավ, բայց շատ ուշ, երբ աղմուկ էր բարձրացել ու արդեն գրեթե լրագրող չկար և խոսեց այնպես, որ չխոսածի հաշիվ էր։ Մակունցն արդեն ոչ միայն մշակույթն է, այլ նաև Ազգային ժողովը, որի շենքը վերածվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դուքյանի։ Ու այդ դուքյանում հայտնվածները հիմա մոռացել են, թե ինչպես են հայտնվել այնտեղ, և ամենակարևորը՝ ում միջոցով։
«Իմ քայլի» համար ատելության թիվ մեկ հասցեատերն այժմ այն զանգվածն է, որի միջոցով իրենք իշխանության են եկել։ Բայց որքան էլ նրանք փախչեն իրենց անցյալից ու խուսափեն հարցերին պատասխանելուց, միևնույն է, հենց այդ նույն զանգվածն է դառնալու նրանց հարցերը լուծող «Կոստանը»։

«Мышиное» собрание, такси «Екатерины» и депутат с заклинившей шеей (видео)
Ставшие депутатами благодаря народному премьеру Николу Пашиняну моишаговцы заделались неразговорчивыми и под различными абсурдными предлогами уклоняются от ответов на вопросы журналистов, делая противоречащие друг другу заявления.
Обвинявшие предыдущие власти в закрытости сейчас стали такими же, как и свиньи после взятия власти в скотном дворе.
После закрытого заседания в здании парламента одна заявила, что не говорит, так как не хочет заставлять такси ждать ее на улице. Фактически, получившая в интернете прозвище «Екатерина» данная особа, которая агитирует за «мир», посчитала куда более важным не заставлять такси ждать ее, чем проинформировать общество о принятых правящей группой решениях.
Другой мойшаговец, чтобы избежать вопросов журналистов, решил выбрать в качестве отмазки вариант с заклинившей шеей.
Третий же оказался немного искренним и сказал, мол, договорились не говорить.
Остальные – дали деру.
Словом, в напоминающем мышиное собрание этом супертайном сборе выступающим был один, а остальным было дано распоряжение избегать под различными предлогами назойливых журналистов и, в конечном счете, общество.
И все эти «хромые», «косые» и «кривошеи» из числа депутатов ссылались на Лилит Макунц, которая якобы придет и все скажет. Говорят, мол, пусть Макунц выступит, и затем мы скажем свое мужское слово. Однако Макунц не пришла и на выступила, вернее – пришла, но очень поздно, когда уже поднялась шумиха и почти не осталось журналистов, и, считай, ничего сказала. Макунц уже не только культура, но и Национальное собрание, здание которого превратилось в лавку «Гражданского договора». И оказавшиеся в этой лавке сейчас забыли, как туда попали, и, самое главное, благодаря кому.
Главным адресатом ненависти «Моего шага» сейчас является та масса, благодаря которой они пришли к власти. Но как бы они ни пытались убегать от своего прошлого и избегать ответов на вопросы, все равно, именно эта масса станет прикрывшим их лавку «Костаном».