«Թավշյա հեղափոխության» հունվեյբինները կամ Փաշինյանի «սաքուլիկները»
Նիկոլ Փաշինյանն օրիգինալ չէ: Նա փորձում է կապկել օրիգինալներին, բայց ստացվում է դժգույն պատճենահանում:
Նիկոլ Փաշինյանը փորձում էր հանրահավաքների ժամանակ նմանակել Հիտլերին, բայց ստացվում էր Կերենսկու թույլ տեսակը:
Փաշինյանն ուզում էր աթենական դեմոկրատիայի հիմնադիր դառնալ ու «Ագոռա» խաղալ, բայց դարձավ ցածրակարգ թատրոնի դերասան:
Փաշինյանը հիմա էլ փորձում է չինական կոմկուսի առաջնորդ Մաո Ցզե Դուն դառնալ ու «թավշյա հեղափոխությունը» վերածել «մշակութային հեղափոխության»՝ բուծելով սեփական հունվեյբիններին, բայց ստացվում է ընդամենը «սաքուլիկության» հովանավորում (հուսով եմ վերջիններս չեն նեղանա այս կոպիտ համեմատության համար):
Իսկ ովքե՞ր էին հունվեյբինները (թարգմանաբար՝ կարմիրգվարդիականները): Չինաստանում սրանց բուծել էր Մաո Ցզե Դունը, բայց ցույց էր տալիս, թե իբր կապ չունի հետները:
Հունվեյբինական խմբերը կազմավորվել էին աշակերտներից և ուսանողներից՝ Մաո Ցզե Դունի ավտորիտար իշխանության հակառակորդների դեմ ապօրինի պայքար մղելու համար: Հունվեյբիններին Մաոն օգտագործում էր ցզաոֆինների (խռովարարների) հետ միասին՝ ընդդեմ իր թրի տակով չանցնողների:
Սրանք մարդկանց վրա հարձակվում էին չինական ոստիկանության «չնկատող» հայացքի ներքո ու բռնություն կիրառում բոլոր նրանց դեմ, ովքեր չէին ընդունում Մաոյի «մշակութային հեղափոխությունը», որը ավերածությունների պատճառ դարձավ իր հակաթռչնային հիմարությունների պատճառով:
Հիմա Փաշինյանը որոշել է կրկնօրինակել Մաոյին ու իր «սաքուլիկներին» քսի է տալիս այս ու այն ուղղությամբ: Սրանք սկզբում տապալեցին Ռ. Քոչարյանի ասուլիսը՝ այդպիսով մեծ նվեր անելով 2-րդ նախագահին:
Հիմա էլ «սաքուլիկները» հարձակվել են Փաշինյանին քննադատած ու քայլարածների ծրագրերը ԵՊՀ-ում տապալած Նարեկ Մալյանի դեմ: Բայց Փաշինյանը Նիկոլ չէր լինի, եթե փարիսեցիաբար չհայտարարեր, որ դեմ է բռնություններին: Ինքը քսի է տալիս ու ինքն էլ ՖԲ-ի պատի վրա կոկորդիլոսի արցունքներ թափում:
Փաշինյանին այլ բան չի էլ մնացել: Նա միայն բռնությամբ կարող է իր իշխանությունը պահել: Բայց այդպիսով նա ճանապարհ է բացում այլ տիպի գործընթացների՝ ֆիզիկայի օրենքներին համապատասխան:
Փաշինյանը հանուն իշխանության պահպանման մահապարտ դառնալու ճանապարհն է ընտրել, ինչը վտանգավոր է թե՛ իր, թե՛ Հայաստանի համար: Ուստի ճիշտը կանգ առնելն է:
Շատ վտանգավոր է, երբ պետության ղեկին է հայտնվում կոմպլեքսավորված ու հոգեպես անհավասարակշիռ մարդը: Վտանգավոր է առաջին հերթին ի՛ր համար:

Хунвейбины «бархатной революции» или «сакулики» Пашиняна
Никол Пашинян неоригинален. Он пытается подражать оригиналам, но получается всего лишь жалкая ксерокопия.
В ходе митингов Никол Пашинян пытался подражать Гитлеру, но получалась всего лишь слабая версия Керенского.
Пашинян хотел стать в Армении основателем афинской демократии и собрать «агору», но стал актером дешевого театра.
Сейчас Пашинян пытается стать лидером китайской компартии Мао Цзэдуном и превратить «бархатную революцию» в «культурную революцию», взращивая собственных хунвейбинов, но удается всего лишь спонсировать «сакуликов» (надеюсь, это сравнение последних не обидит).
Кем же были хунвейбины (в переводе – красногвардейцы)? В Китае их расплодил Мао Цзэдун, который всячески демонстрировал, что не имеет к ним никакого отношения.
Хунвейбинские группы формировались из учеников и студентов – для ведения незаконной борьбы с противниками авторитарной власти Мао Цзэдуна. Хунвейбинов Мао использовал наряду с цзаофанями («бунтарями») – против тех, кто ему не покорился.
Они нападали на людей под «не замечающий» взгляд китайской полиции и применяли насилие против всех тех, кто не принимал «культурной революции» Мао, который стал причиной опустошения из-за своего антиворобьиного бзика.
Сейчас Пашинян решил повторить опыт Мао, и натравливает своих «сакуликов» в том или ином направлении. Сначала они сорвали пресс-конференцию Р.Кочаряна, сделав тем самым большой подарок 2-му президенту.
Сейчас же «сакулики» напали на критикующего Пашиняна и сорвавшего планы моихшаговцев в ЕГУ Нарека Маляна. Однако Пашинян не был бы Николом, если бы по-фарисейски не заявил, что выступает против применения насилия. Сначала он натравливает, а затем сам же проливает крокодиловы слезы на своей странице в «Фейсбук».
Пашиняну ничего другого и не осталось. Он может удержать свою власть лишь применением насилия. Однако это открывает прямую дорогу к иного рода процессам – согласно законам физики.
Во имя удержания своей власти Пашинян избрал путь становления смертником, что является опасным как для него, так и для Армении. Следовательно, правильным здесь было бы остановиться.
Крайне опасно, когда у руля государства оказывается закомплексованный и психически неуравновешенный человек. Опасно прежде всего для него самого.