Պոեզիա և քաղաքականություն. Փաշինյան VS Թուրքմենբաշի (տեսանյութ)
Եթե հացը չի հաջողվում ապահովել, ապա տեսարանների քանակն ու դոզան ավելացվում է։ Նիկոլ Փաշինյանն ընտրել է այս տարբերակը։ Տեսարաններ նա ապահովում է ոչ միայն «Ոչխարը յոնջա ուտում ա՞, ուռում ա՞» ոճի ռեալիթի շոուներով, ոչ միայն ֆեյսբուքյան «լայվերով» ու էժանագին ներկայացումներով, այլ նաև բանաստեղծություններով։ Երկրի ղեկավարը կարող է նաև բանաստեղծ լինել։ Կամ հակառակը։ Ընդ որում՝ մեկի որակը, որպես կանոն, համապատասխանում է մյուսի որակին։
Բանաստեղծությունն ուղեկցում է Փաշինյանին նրա պոպուլիստական ու ամբոխահաճո քաղաքական գործունեության ողջ ընթացքում։
Փաշինյանը սիրում է ինչպես գրել բանաստեղծություն, այնպես էլ արտասանել դրանք։ Վերջին անգամ նա դա արեց Արարատի մարզի Ռանչպար գյուղ այցից ստացած, իր իսկ խոսքերով, ծանր տպավորությունների ազդեցության տակ։
Փաստորեն, երկրի վարչապետը ծանր տպավորությունների ազդեցության տակ ոչ թե որոշումներ է կայացնում, որպեսզի այդ տպավորությունները ծնող պատճառները վերանան, այլ ... բանաստեղծություն է գրում։ Ընդ որում՝ շատ ցածրակարգ։
Բայց դե, Նիկոլին կարելի է հասկանալ։ Նա փորձած թանից է օգտվում, համ էլ շատ լավ է ճանաչում իր ընտրազանգվածին՝ հնդակական սերիալները «Նիկոլի սերիալով» փոխարինած 45 տարեկանից բարձր կանանց ու անորոշ զբաղմունքի տեր տղամարդկանց։
Նիկոլը բանաստեղծություն էր գրել ու արտասանում էր նախորդ տարի, երբ Գյումրիից ոտքով գալիս էր Երևան։ Խոսքն «Իմ քայլի» մասին է։ Բացի այդ, նա արտասանում էր նաև «տռասի» վրա՝ արագաչափերը «սկոչով» փակելով և Սաշիկի անունն օգտագործելով։ Նիկոլը դեմագոգիկ ձևով զգացմունքներ էր խլում, որպեսզի հետո հայտարարեր, որ արագաչափերը պետք է ավելանան։ Ինչևէ։
Ի դեպ, Փաշինյանը երկրի ղեկավարի կարգավիճակում իր «պոետիկ» վարքագծով օրիգինալ չէ։ Բանաստեղծություններ գրելու մեծ սիրահար է նաև «ժողովրդի նախագահ» աշխատող Թուրքմենստանի առաջնորդը՝ Ղուրբանղուլի Բերդիմուհամեդովը՝ Թուրքմենբաշին։ Նա այս տարվա սկզբին բանաստեղծություն էր գրել իր «Ռովաչ» անունով ձիու մասին (փաստորեն, այնտեղի «Չալոն» «Ռովաչն» է) ու արտասանել այն կառավարության նիստից առաջ (Նիկոլը նման բաներ չի անում, բայց ամեն ինչ դեռ առջևում է)։
Մի խոսքով, հետխորհրդային տարածքում Նիկոլն ու Ղուրբանղուլին են բանաստեղծ ղեկավարներ աշխատում։ Թե ով է որպես բանաստեղծ ավելի լավը՝ Նիկո՞լը, թե՞ Թուրքմենբաշին, արդեն ճաշակի ու դաստիարակության խնդիր է։
Բաց է մնում միայն այն հարցը, թե արդյոք հնարավո՞ր է երկրի առաջ ծառացած խնդիրները լուծել բանաստեղծություններով ու էժանագին տեսարաններով։ Թուրքմենստանը բնական ռեսուրսներ ունի նավթի ու գազի տեսքով և դեռ կարող է որոշ ժամանակ իրեն թույլ տալ Ղուրբանղուլիի պես առաջնորդ պահել։ Հայաստանը նման շռայլության հնարավորություն չունի։
Մեր պետության արտաքին ու ներքին մարտահրավերները Նիկոլ Փաշինյանի համար շա՜տ ծանր բեռ են։ Պետության ղեկավարի հագուստը շա՜տ մեծ է նրա վրայով։ Մի բան է դատարկաբանությամբ զբաղվելը, դեմագոգիկ ու պոպուլիստական ելույթներ ունենալը, շուլուխ անելը, արագաչափերի տեսախցիկները փակելը, ցածրակարգ բանաստեղծություն գրելը, ոչխարների թեմայով դիսերտացիա պաշտպանելը, բայց լրիվ այլ՝ պետական կառավարումը։

Поэзия и политика: Пашинян VS Туркменбаши (видео)
Если обеспечить хлеба не удается, то количество и доза зрелищ увеличиваются. Никол Пашинян выбрал именно этот вариант. Зрелища он обеспечивает не только реалити-шоу в стиле «Овцы силос едят, не набухают?», не только фейсбуковскими «лайвами» и дешевыми постановками, но и стихотворениями. Руководитель страны может быть также поэтом. Или наоборот. Причем качество одного, как правило, соответствует качеству другого.
Стихотворство сопровождает Пашиняна на протяжении всей его популистской политической деятельности в угоду толпе.
Пашинян любит как писать стихи, так и декламировать их. В последний раз он сделал это под влиянием, как он сам выразился, тяжелых впечатлений от посещения села Ранчпар Араратского марза.
Фактически, под влиянием тяжелых впечатлений премьер страны занят не принятием решений для устранения порождающих их причин, а… написанием стихов. Причем весьма низкопробных.
Хотя, Никола тоже можно понять. Он идет проторенным путем, как и прекрасно знаком со своим электоратом – женщинами старше 45, сменившими индийские сериалы на «сериал Никола», и мужчинами неопределенного рода занятий.
Никол написал стихотворение и зачитывал его и в прошлом году, когда шел пешком из Гюмри в Ереван. Речь о «Моем шаге». Он декламировал его также на трассе, заклеивая объективы спидометров стикерами и произнося имя Сашика. Никол в демагогичном стиле играл на эмоциях людей, чтобы затем заявить, что количество спидометров должно увеличиться.
Кстати, своей «поэтичной» стезей в статусе руководителя страны Пашинян неоригинален. Большим любителем писать стихи является также работающий «народным президентом» лидер Туркменистана – Туркменбаши Гурбангулы Бердымухамедова. В начале этого года он написал стих о жеребце по кличке Ровач (фактически, тамошним Чало является Ровач) и зачитал его перед заседанием правительства (Никол подобного не делает, но всё еще впереди).
Словом, руководителями-поэтами на постсоветском пространстве работают Никол и Гурбангулы. Кто же из них лучше, как поэт, – вопрос уже, скорее, вкуса и воспитания.
Однако открытым остается вопрос, можно ли решить стоящие перед страной проблемы стихами и дешевыми зрелищами. Туркменистан обладает природными ресурсами в виде нефти и газа, и некоторое время еще может позволить себе обладать лидером вроде Гурбангулы. Армения подобной роскоши себе позволить не может.
Стоящие перед нашим государством внешние и внутренние вызовы являются для Никола Пашиняна непомерным грузом. Костюм руководителя государства ему слишком велик. Одно дело – заниматься празднословием, демагогичными и популистскими выступлениями, подначиванием, заклеиванием объективов, написанием низкопробных стихов и защищать диссертацию на тему рациона овец, и совсем другое – управлять государством.