«Մարտի 1»-ի գործով մյուս մեղադրյալների պաշտպանները այսօրվա նիստի վերաբերյալ ծանուցում չեն ստացել
Այսօր՝ մարտի 13-ին, Երեւանի ընդհանուր իրավասության Նոր Նորքի դատարանում քննարկվելու է «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հիմնավոր լինել-չլինելու հարցը։
«Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց գործով մյուս մեղադրյալների պաշտպանների հետ՝ ճշտելու՝ արդյոք նրանք ծանուցում ստացել են նիստի վերաբերյալ եւ մասնակցելու են նիստին, թե ոչ։
Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գեւորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ իրենք ծանուցում չեն ստացել եւ չեն մասնակցելու նիստին. «Ըստ ՍԴ որոշման՝ դա առանձին հրավիրվող դատական նիստ է, եւ մեր ներկայությունը՝ որպես կողմ, պարտադիր չէ. եթե անձը գտնվում է կալանավորման մեջ, գործը դատարան ուղարկելուց հետո առանձին նիստով քննարկվում է այդ անձի կալանավորման մեջ լինելու հարցը, իհարկե, մյուս անձանց խափանման միջոցներին դատարանը եւս անդրադառնում է, բայց դա քննարկում է միանձնյա, ոչ թե նրանց մասնակցությամբ»,-ասաց Ալեքսանյանը։
ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը կարծում է, որ իրենց ներկայությունը՝ որպես կողմ, պարտադիր է. «Թեեւ մենք ծանուցում չենք ստացել, բայց ես կարծում եմ, որ մեր ներկայությունը պարտադիր է, դեռ կորոշենք՝ մասնակցելու ենք այսօրվա նիստին թե ոչ»,-ասաց նա։
Իսկ Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանի խոսքով էլ՝ իրենք լրատվամիջոցներին են իմացել նիստի մասին. «Կարծում եմ՝ եթե դատարանը անհրաժեշտ գտնի եւ ծանուցի, գուցե մասնակցենք, բայց այս պահին ոչ ծանուցում ունենք, ոչ էլ «Դատալեքս»-ում է նշված, որ նիստ կա»,-հայտնեց Կարեն Մեժլումյանը։

Адвокаты троих фигурантов дела «1 марта» не получили уведомления о судебном заседании
Суд общей юрисдикции Еревана сегодня, 13 мая, рассмотрит вопрос об обоснованности меры пресечения, избранной в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, проходящего обвиняемым по делу о событиях 1 марта 2008 года.
ИА «Фактинфо» связалось с другими фигурантами дела, чтобы уточнить, оповестили ли их о заседании суда и примут ли они в нем участие.
Как сообщил «ФактИнфо» Эрик Алексанян, адвокат бывшего секретаря Совета Безопасности Армена Геворкяна, они не получали уведомления и не примут участия в заседании.
«Согласно решению КС, это отдельно созываемое судебное заседание, и наше присутствие, как стороны, не является обязательным. Если человек находится под стражей, после отправки дела в суд, на отдельном заседании рассматривается вопрос о содержании данного лица под стражей. Конечно, суд также рассматривает и меру пресечения в отношении других фигурантов, но делает это единолично, а не с их участием», – пояснил Алексанян.
В свою очередь Мигран Погосян, адвокат бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатуров, считает, что их присутствие как стороны обязательно.
«Хотя мы не получали уведомления, однако я полагаю, что наше присутствие обязательно. Пока мы не определились с решением об участии», – сказал он.
А адвокат экс-министра обороны Армении Сейрана Оганяна Карен Межлумян заявил, что узнали из СМИ о судебном заседании.
«На мой взгляд, если суд посчитает необходимым и оповестит, то, возможно, мы примем участие, однако к этому моменту нас не известили. Нет сведений о заседании и на портале судебно-информационной системы “Даталекс”», – сказал он.