«Որձ կովերի» տեսությունից մինչև մեգաէկոնոմիկա
Վերջին շրջանում ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը բավական ակտիվ է։ Նա հարցազրույցը հարցազրույցի հետևից է տալիս ու հանրահավաքային ելույթը ելույթի հետևից է ունենում։
Բագրատյանն այդ ընթացքում խոսում է հնարավոր բոլոր թեմաներից՝ կրոնից մինչև տնտեսագիտություն, հեղափոխությունից մինչև պետական կառավարում, բանակից մինչև բիզնես։ Իսկ հրապարակային գործունեությունից ազատ ժամանակ հասցնում է նույնիսկ բլյուզ նվագել։
Նշված բոլոր ուղղություններով նախկին վարչապետը «մի քիչ» մոդելի մեջ է։ Այսինքն՝ մի քիչ տնտեսագետ է, մի քիչ բլյուզմեն, մի քիչ կրոնագետ, մի քիչ պատմաբան (հղումներ անելիս՝ նա Ագաթանգեղոսի ու Բյուզանդի տեղերը խառնում է, բայց ոչինչ. կարևորը հնարավորինս շատ մեջբերումներ անելն ու տպավորություն ստեղծելն է), մի քիչ հեղափոխական (շատ է սիրում թունիսանալ ու եգիպտանալ, բայց հավատարիմ է ՀԱԿ–ի «գեներալնի լինիային» ու պատրաստվում է Սերժ Սարգսյանի հետ «երկխոսության»), մի քիչ դասախոս, մի քիչ հռետոր և մի քիչ քաղաքական գործիչ։
Հ. Բագրատյանի տիպի գործիչները կարող են խոսել ամեն ինչից, բայց, ինչպես հաճախ է լինում նման մարդկանց հետ, խորությամբ չեն տիրապետում կոնկրետ որևէ ոլորտի՝ լինի դա պետական կառավարում կամ կիթառ նվագել (արդեն ասեցինք՝ ամեն ինչից քիչ–քիչ)։
Թվերի ու տերմինների միջոցով ժանգլյորության սիրահար նախկին վարչապետն, ասում են, մի օր շատ զավեշտալի դրության մեջ է հայտնվել։ Դա իր վարչապետության տարիներն էին, երբ դիմելով Կառավարության աշխատակազմի համապատասխան աշխատակիցներին ու տնտեսության վերաբերյալ նրանց հանձնարարականներ տալով՝ նա շարունակ պնդել է, թե դեֆլյատորին է պետք ուշադրություն դարձնել, դեֆլյատորին։ Ու երբ աշխատակիցներից մեկը հարցրել է, թե պարո՛ն վարչապետ, դեֆլյատորն ի՞նչ է, վերջինս երկար ժամանակ ձայն չի հանել, իսկ հետո ստիպված խոստովանել է, թե ինքն էլ չգիտի դա ինչ է, բայց Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներն են անընդհատ պնդում ուշադրություն դարձնել դեֆլյատորին։
Թե որքանով է ճիշտ այս պատմությունը՝ դժվար է ասել, բայց շատ տիպիկ է մեր հերոսի համար, քանի որ, ինչպես արդեն նշեցինք, Բագրատյանը շատ է սիրում տերմիններ ու մեջբերումներ անել՝ հաճախ չիմանալով դրանց մասին կամ շփոթելով դարաշրջաններն ու դեմքերը։
Անշու՛շտ, չենք կասկածում, որ Բագրատյանը հիմա շատ լավ գիտի, թե ինչ բան է դեֆլյատորը, բայց հեռավոր 90–ականներին նա հաճախ սիրել է օգտագործել բառեր ու տերմիններ, որոնց մասին ունեցել է զուտ «կանալիզացիոն» պատկերացումներ։
Ի դեպ, վերջերս տեղեկացա, որ Հրանտ Բագրատյանը տնտեսագիտության տեսության մեջ նոր խոսք է ասել, գիրք գրել և անունն էլ դրել «Մեգաէկոնոմիկա» («մեգա»–ն օգտագործելով՝ մասշտաբային երևալու ցանկությունն ակնհայտ է)։ Գիրքն այդ դեռ չեմ հասցրել կարդալ, բայց չեմ կասկածում, որ դա նոր հորիզոններ բացած կլինի տնտեսագիտության մեջ ճիշտ այնպես, ինչպես գյուղատնտեսության մեջ հեղափոխական դարձավ Բագրատյանի հնարած «Որձ կովերի» տեսությունը։
Հ.Գ.։ Հրանտ Բագրատյանը կիսագրագետ է համարում գործող վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, և սա այն դեպքն է, երբ նախկին վարչապետի հետ դժվար է վիճել։ Սակայն արտաքուստ հակադիր սուբյեկտներ լինելով հանդերձ՝ նրանք ունեն մեկ ընդհանրություն, ես կասեի՝ ընդհանուր դժբախտություն։
Բանն այն է, որ երկուսն էլ «քաշվել» են «կովերի գործի» վրա։ Մեկն իր վարչապետության տարիներին գյուղատնտեսության ոլորտում անկումն ու անասնագլխաքանակի պակասը բացատրում էր նրանով, որ «որձ կովերն» իրենց սեռականապես պասիվ են պահում, իսկ մյուսը՝ համոզված է, որ կաթնատվության բարձրացման համար ընդամենն անհրաժեշտ է կովերի «էրոտիկ» մասերը գոլ ջրով լվանալ, պտուկները «ֆունդամենտալ» մաժմժել ու հետո նոր կթել։
Անկեղծ ասած՝ տվյալ դեպքում Տիգրան Սարգսյանի ասածները կովերի մասով Հրանտ Բագրատյանի ասածների հետ համեմատած ավելի խելքին մոտիկ են։ Այ տենց բաներ։

От теории о «коровах-самцах» до мегаэкономики
В последний период бывший премьер-министр Армении Грант Багратян достаточно активизировался. Раздает интервью налево и направо, выступает на каждом митинге.
Во время этих выступлений Багратян говорит на всевозможные темы: от религии до экономики, от революции до госуправления, от армии до бизнеса. В свободное же от публичной деятельности время он даже успевает играть блюз.
Во всех указанных сферах бывший премьер-министр является сведущим лишь понемножку. То есть, он немного экономист, немного блюзмен, немного религиовед, немного историк (ссылаясь, он путает Агатангелоса и Бюзанда, но ничего, главное приводить как можно больше цитат и бросать пыль в глаза), немного революционер (очень любит тунисизироваться и египтизироваться, но предан «генеральной линии» АНК и готовится к «диалогу» с Сержем Саргсяном), немного лектор, немного оратор и немного политический деятель.
Деятели вроде Г. Багратяна могут говорить обо всем, но, как часто бывает в случае с подобными людьми, он не владеет какой-то конкретной сферой досконально, будь это госуправление или игра на гитаре (как уже отметили, всего понемножку).
Любящий «жонглировать» цифрами и терминами бывший премьер-министр, говорят, однажды оказался в очень курьезном положении. Это было в годы его премьерства, когда обращаясь к соответствующим сотрудникам аппарата Правительства и давая им поручения относительно экономики, он постоянно утверждал, что нужно обратить внимание на дефлятор. Когда же один из сотрудников спросил о том, что такое дефлятор, последний долгое время молчал, а потом вынужденно признался, что он тоже не знает что это такое, но представители Всемирного банка постоянно настаивают на необходимости обратить внимание на дефлятор.
Трудно сказать, насколько правдива эта история, но уж очень она типична для нашего героя, поскольку, как мы уже отметили, Багратян очень любит термины и цитаты, часто не зная о них или путая эпохи и лица.
Конечно, мы не сомневаемся, что сейчас Багратян очень хорошо знает, что такое дефлятор, но в 90-е он любил использовать слова и термины, о которых имел сугубо «канализационное» представление.
Кстати, недавно узнал, что Грант Багратян сказал новое слово в экономической теории, написал книгу и назвал ее «Мегаэкономика» (очевидно, что за использованием приставки «мега» скрывается желание выглядеть масштабно). Я еще не успел прочитать эту книгу, но не сомневаюсь, что она откроет в экономике новые горизонты точно так же, как в животноводстве революционной стала  изобретенная Багратяном теория «коров-самцов».
P.S. Грант Багратян считает действующего премьер-министра Тиграна Саркисяна полуграмотным, и это тот случай, когда с бывшим премьером трудно поспорить. Однако будучи внешне антагонистами, они имеют одну общность, точнее, общее несчастье.
Дело в том, что оба «погорели» на «коровьем деле»: один в годы своего премьерства обуславливал спад и нехватку поголовья в аграрной сфере тем, что «коровы-самцы» ведут себя сексуально пассивно, а другой – убежден, что для повышения удоя необходимо сначала промыть «эротические» участки коров теплой водой, «фундаментально» помассировать вымя и лишь потом доить.
Искренне говоря, в данном случае слова Тиграна Саркисяна относительно коров по сравнению со словами Гранта Багратяна на ту же тему более разумны. Вот такие дела.