Սերժ Սարգսյանի անհանգստության պատճառները
Մինչև ԱԺ ընտրությունների սկսվելը Սերժ Սարգսյանն ամեն ինչ անում էր, որպեսզի ԲՀԿ–ն ՀՀԿ–ի հետ միասնական ցուցակ կազմի։ Մարդկանց գրպանները «պլան» էին գցում ու բռնում, անհեթեթ մեղադրանքներ էին ներկայացվում ԲՀԿ–ականներին և այլն։ Սակայն Գագիկ Ծառուկյանը տեղի չտվեց այդ ճնշումներին և առանձին մասնակցեց ընտրություններին։
Մայիսի 6–ին ՀՀԿ–ն բազմակի քվեարկությունների, շրջիկ խմբերի, ընտրակաշառքի և ուռճացված ցուցակների օգնությամբ «հաղթանակ» տարավ՝ խորհրդարանում վերցնելով հսկիչ փաթեթ։ Շատ լավ իմանալով, որ ավելի քան 600 հազ. քվեն «թղթե» է՝ Սերժ Սարգսյանը ձգտում էր կոալիցիա կազմել մոտ կես միլիոն իրական ձայներ ստացած ԲՀԿ–ի հետ, սակայն այստեղ էլ անհաջողության մատնվեց։ Չօգնեցին ո՛չ քարոզչահոգեբանական էժանագին գրոհները, ո՛չ «մուտիլովկաները» և ո՛չ էլ ճնշումները։
Գագիկ Ծառուկյանի՝ կոալիցիա չմտնելու մասին հայտարարությունը նախևառաջ նշանակում էր, որ ԲՀԿ–ն նախագահական ընտրություններում ոչ միայն չի սատարելու Սերժ Սարգսյանին, այլ նաև դեմ է դուրս գալու ՀՀԿ ղեկավարին։ Սա չհասկանալը կամ չհասկանալու տալը քաղաքական անգրագիտության կամ հաճախորդության դրսևորում է։
Վարդան Օսկանյանի և նրա հիմնադրած կազմակերպության դեմ «փողերի լվացման» մեղադրանքով քրեական գործ հարուցելով՝ Սերժ Սարգսյանն ակամայից բացահայտեց իր ներքին մտահոգությունները և տագնապները։ Ակնհայտ դարձավ, որ ի դեմս Վարդան Օսկանյանի՝ Սարգսյանը նախագահական ընտրությունների ժամանակ տեսնում է լուրջ մրցակցի և փորձում իր սիրած ոճով պայքար մղել նրա դեմ, բայց պետք է ասել, որ այս ամենը հակառակ էֆեկտն է ունենալու։ Օսկանյանին մնում է միայն պահել բռնած գիծն ու Սարգսյանին կուլիսներից տեղափոխել քաղաքական և հրապարակային դաշտ, որտեղ «ֆուտբոլասերը» անչափ թույլ է։
Ինչ վերաբերում է 2013թ. նախագահական ընտրություններին, ապա դատելով ամենից՝ այն բավական թեժ է լինելու։ Ս. Սարգսյանն Օսկանյանի դեմ արված քայլով հերթական անգամ ցույց տվեց, որ ինքն առանց ցնցումների չի հեռանա։ Այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանը, անկախ իր կամքից, հասարակությանը «մեսիջ» է հղում առ այն, որ դրական փոփոխությունների ձգտող մարդիկ մտածեն բացառապես հեղափոխական ճանապարհի մասին։ Հետևաբար, հետագա ապակայունացման ամբողջ պատասխանատվությունը Սերժ Սարգսյանի վրա է։ Եթե նա պատրաստ չէ հեռանալ «ա լյա» Յուշչենկո, ապա մեղքն իր վիզը։
Զարմանալի է, բայց բոլոր ավտորիտար ղեկավարներին թվում է, թե իրենց կհաջողվի բռնություններով պահել իշխանությունը։ Մուբարաքին ու Քադաֆիին էլ էր թվում, թե հակառակորդների դեմ գործեր հարուցելով և անգամ ժողովրդի դեմ ուժ կիրառելով հնարավոր է մնալ աթոռին։ Իսկ հիմա որտե՞ղ են նրանք...
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանի համար «դատարկ դհոլի» դեր կատարող կայքերն անդրադառնալով Վարդան Օսկանյանի հետ կապված խնդրին՝ շատ բնական էին համարել Սերժ Սարգսյանի քայլերը և հիացական գնահատականներ տվել իրենց տիրոջ «նագլիությանը»։ Քաղաքացիական արժեքներից ճամարտակողները, փաստորեն, չեն էլ թաքցնում, որ Գեղամյանից վաղուց խլել են «փոխանցիկ դհոլն» ու ծառայության անցել նախագահականում։
Երբեմն տպավորություն է ստեղծվում, որ իշխանամետ լրատվամիջոցներն արդեն «ավտոպիլոտ» ռեժիմով են պաշտպանում Սերժ Սարգսյանին, քանզի շատ լավ հասկանում են, որ շեֆի հեռացումը Բաղրամյան 26–ից անպայման հանգեցնելու է իրենց գործունեության անփառունակ վախճանին և դաժան դատաստանին։
«Անկախ» լրատվամիջոցները շատ լավ գիտեն, թե ինչով են այժմ զբաղված և, հետևաբար, անասնական վախ ունեն փոփոխություններից։ Նրանք արդեն բնազդով են պաշտպանում Սերժ Սարգսյանին։ Բայց ասեմ, որ երկու վախը մի մահ է։

Причины беспокойства Сержа Саргсяна
До начала парламентских выборов Серж Саргсян делал все, чтобы ППА приняла в них участие единым с РПА списком. Людям подбрасывали в карманы «план», выдвигали членам ППА нелепые обвинения и так далее. Однако Гагик Царукян не поддался давлению и принял участие в выборах отдельно.
6-го мая РПА при помощи многократного голосования, мобильных групп, избирательных взяток и раздутых списков одержала «победу», взяв контрольный пакет парламента.
Прекрасно зная, что более 600 тыс. голосов являются «бумажными», Серж Саргсян стремился сформировать коалицию с получившей около полмиллиона реальных голосов ППА, но и в этом потерпел неудачу. Не помогли ни дешевые пропагандистско-психологические атаки, ни «мутиловки», ни давление.
Заявление Гагика Царукяна об отказе входить в коалицию, прежде всего, означало, что ППА на президентских выборах не только не поддержит Сержа Саргсяна, но и выступит против руководителя РПА. Непонимание этого или имитация непонимания является проявлением политического невежества или клиентства.
Возбуждая против Вардана Осканяна и основанной им организации уголовное дело с обвинением в «отмывании денег», Серж Саргсян невольно раскрыл своё внутреннее беспокойство и панику. Стало очевидным, что в лице Вардана Осканяна Саргсян видит серьезного соперника на президентских выборах и пытается в своем излюбленном стиле вести борьбу против него, но нужно сказать, что это будет иметь обратный эффект. Осканяну остается лишь удержать взятую им линию и вывести Саргсяна из-за кулис в политическое и публичное поле, где «футбололюб» крайне слаб.
Что касается президентских выборов 2013-го года, то, судя по всему, они будут довольно жаркими. Шагом против Осканяна Саргсян в очередной раз продемонстрировал, что не уйдет без потрясений. То есть, Серж Саргсян невольно посылает обществу мессидж о том, что стремящимся к позитивным переменам людям необходимо думать исключительно о революционном пути.  Следовательно, вся ответственность за последующую дестабилизацию лежит на Серже Саргсяне. Если он не готов уйти а-ля Ющенко, то пускай пеняет на себя.
Удивительно, но всем авторитарным лидерам кажется, что им удастся удержать власть при помощи насилия. Мубараку и Каддафи тоже казалось, что, возбуждая уголовные дела против своих противников и даже применяя против народа силу, можно остаться в своем кресле. И где же они сейчас?
P.S. Комментируя связанный с Варданом Осканяном вопрос, выполняющие для Сержа Саргсяна роль «пустых барабанов» сайты посчитали шаги лидера РПА довольно естественными и дали наглости своего хозяина восторженные оценки. Разглагольствующие о гражданских ценностях, фактически, даже и не скрывают, что давно отобрали у Гегамяна «переходящий барабан» и перешли на работу в президентский дворец.
Иногда складывается впечатление, что провластные СМИ защищают Сержа Саргсяна на автопилоте, так как прекрасно понимают, что отстранение шефа от власти обязательно приведет к бесславному концу их деятельности и жестокому суду.
«Независимые» СМИ прекрасно знают, чем сейчас заняты и, следовательно, испытывают от перемен животный страх. Они уже инстинктивно защищают Сержа Саргсяна. Но у страха глаза велики.