Կոնսենսուս մինուս Սերժ
Վարդան Օսկանյանի դեմ հարուցված գործի հետ կապված քաղաքական ու լրատվական դաշտը բաժանվեց երկու մասի։ Իշխանությունն ու իր արբանյակները քաղաքական ենթատեքստ չեն տեսնում այստեղ, իսկ մնացածները՝ տեսնում են։ Հիշեցնենք, որ նախկին արտգործնախարարն այս ամենը համարում է քաղաքական ճնշման փորձ։
ՀՀԿ–ն ու իրեն կցված ՕԵԿ–ը, բնականաբար, քաղաքական բաղադրիչ չտեսնողների խմբում են։ Նրանց ձայնակցում են ժողգործիքի վերածված մամուլի միջոցները, «անկախ» փորձագետներն ու Գեղամյանի ձայնով «հեղափոխական» մի տղա։
Քաղաքական դաշտի հիմնական խաղացողներից հանդիսացող ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը, ՀՅԴ–ն, «Ազատ դեմոկրատները» ու «Ժառանգությունը» ներկայացնող պաշտոնական դեմքերը կասկած են հայտնել ԱԱԾ–ի վարկածի վերաբերյալ և չեն բացառել քաղաքական հետապնդման հանգամանքը։ Այդ մասին արտահայտվել են ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն ու այդ կուսակցության մամլո խոսնակ Տիգրան Ուրիխանյանը, ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, ՀՅԴ համամասնական ցուցակի առաջին համար Վահան Հովհաննիսյանը, «Ազատ դեմոկրատները» ներկայացնող ԱԺ պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը և «Ժառանգության» մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը։ Իսկ այն, որ «Ժառանգության» կամ ՀԱԿ–ի մեկ–երկու անդամ արտահայտվեց իշխանությունների հակաօսկանյանական գծի օգտին, քաղաքական դաշտի ընդհանուր պատկերը չփոխեց և ընդամենը ցույց տվեց, որ նշյալ ուժերի վերնախավերին չկարողանալով ներքաշել այս գործընթացի մեջ՝ Բաղրամյան 26–ը ստիպված տակից է առանձին անհատների հաճախորդացնում, որպեսզի լղոզի դաշտը։
Փաստորեն, ստացվում է, որ Օսկանյանի դեմ «թխած» գործի պահով քաղաքական դաշտում կա  «կոնսենսուս մինուս Սերժ» վիճակ։ Այսինքն՝ միայն Սերժ Սարգսյանն ու իր ենթականերն են հավատում ԱԱԾ–ի վարկածին, կասկածում «Սիվիլիթասի» ղեկավարին «փողեր լվալու» մեջ և առաջնորդվում «Օսկանյանին հասնում է, քանի որ իր նախարար եղած տարիներին...» սերժահաճո տրամաբանությամբ։ Իսկ սա իր հերթին նշանակում է, որ անկախ այն հանգամանքից, թե «կոնսենսուս մինուս Սերժի» անդամ կուսակցություններից յուրաքանչյուրն ինչ ճանապարհով կգնա ու ինչպես կմասնակցի գալիք նախագահական ընտրություններին, Սերժ Սարգսյանը մնալու է բացառապես ՕԵԿ–ի հույսին։ Որևէ այլ ուժ չի պաշտպանելու ՀՀԿ ղեկավարին։ Դա է պատճառը, որ իշխանությունը հիմա փորձում է ներսից պառակտել ինքնուրույնություն ունեցող ուժերին ու «դհոլներ» բուծել։ Բայց դրանք հուսահատ քայլեր են։ Սերժին այլևս ոչինչ չի փրկի։

Консенсус минус Серж
По причине возбужденного против Вардана Осканяна уголовного дела политическое и информационное поле Армении разделилось на две части. Власть и ее сателлиты не видят в данном деле политического подтекста, а остальные – видят. Напомним, что экс-министр иностранных дел РА считает всё это попыткой политического давления.
РПА и закрепленная за ней «Оринац еркир», естественно, находятся в группе тех, кто не видит политической составляющей. Им аккомпанируют ставшие «народными инструментами» СМИ, «независимые» эксперты и один парень-«революционер» с голосом Гегамяна.
Являющиеся основными игроками политического поля ППА, АНК и АРФД, а также представляющие «Свободных демократов» и «Наследие» официальные лица не разделяют версию СНБ и не исключают, что осуществляется политическое преследование. Об этом высказались секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян и пресс-секретарь партии Тигран Уриханян, руководитель фракции Национального собрания АНК Левон Зурабян, первый номер пропорционального списка АРФД Ваан Ованнисян, представляющий партию «Свободные демократы» депутат НС Александр Арзуманян и пресс-секретарь «Наследия» Овсеп Хуршудян. То, что несколько представителей «Наследия» и АНК высказались в пользу антиосканяновской линии властей, не изменило общей картины политического поля и всего лишь продемонстрировало, что, не сумев втянуть верхушку этих сил в данный процесс, президентский дворец вынужденно снизу клиентизирует отдельных деятелей, чтобы размыть поле и создать впечатление, будто общество единодушно в этом вопросе.
Фактически, получается, что в вопросе сфабрикованного против Осканяна дела на политическом поле имеется «консенсус минус Серж». То есть, только Серж Саргсян и его подчиненные верят в версию СНБ, подозревают руководителя «Сивилитас» в отмывании денег и руководствуются сержеугоднической логикой «Осканян заслуживает этого, так как в годы своего пребывания на посту министра…». А это, в свою очередь, означает, что, независимо от того обстоятельства, каким путем пойдут партии-участницы «консенсуса минус Серж» и как примут участие в президентских выборах, Саргсяну останется уповать только на «Оринац еркир». Никакая другая сила его не поддержит. В этом причина того, что власти сейчас пытаются расколоть обладающие самостоятельностью силы и взрастить новоиспеченных клиентов.  Но это всего лишь отчаянные шаги. Сержа уже ничего не спасет.