«Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյանը» կայացավ
ԲՀԿ–ական պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելն այն դեպքերից է, երբ կարելի է ասել՝ չկա չարիք առանց բարիքի։
Չարիքն այն է, որ խորհրդարանական մեծամասնությունն առանց իրավական հիմքի համաձայնություն տվեց Աղվան Հովսեփյանի միջնորդությանը և դրանով իսկ հարված հասցրեց և՛ օրենսդիր մարմնին, և՛ Հայաստանի իմիջին։
Դրական է այս ամենն այն առումով, որ պարզորոշ դարձավ, թե ով ով է մեր քաղաքական դաշտում։  Քվեարկությունը ցույց տվեց, որ Սերժ Սարգսյանը գալիք նախագահական ընտրություններին ընդառաջ՝ փաստացի մենակ է մնացել։
Ինչպես հայտնի է, ոչկոալիցիոն ուժերը՝ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը, ՀՅԴ–ն ու «ժառանգությունը», քվեարկությունը բոյկոտեցին։ Վարդան Օսկանյանի «գործի» շուրջն այնպիսի հասարակական ու քաղաքական մթնոլորտ ձևավորվեց, որ անգամ Նիկոլ Փաշինյանը, ով ստանձնել էր Սերժ Սարգսյանի սարքած գործին ընդդիմադիր դիրքերից «գաղափարական» հիմնավորումներ տալու ֆունկցիան, ստիպված եղավ ենթարկվել ՀԱԿ–ի որոշմանն ու չմասնակցել քվեարկությանը, չնայած ավելի վաղ արած իր հայտարարությամբ խոստացել էր կողմ քվեարկել գլխավոր դատախազի միջնորդությանը։
Օսկանյանին «հանձնեցին» միայն ՕԵԿ–ն ու ՀՀԿ–ն (ոչ ամբողջ կազմով), ինչպես նաև «Վիկտոր Դալլաքյան-2»–ը՝ իրեն անկախ պատգամավոր հռչակած Էդմոն Մարուքյանը։ Վերջինս, իհարկե, պնդում էր, թե ինքնուրույն է որոշում կայացնելու, և խորհրդարանի շենքում չկա մեկը, ով իրեն կստիպի ինչ–որ բան անել, բայց դե, մարդն իր վարքով ցույց տվեց, որ եթե ոչ ԱԺ–ի շենքում, ապա մեկ ուրիշ շենքից թելադրել էին, թե ինչ պետք է ինքն անի։ Ինչևէ։
Այսպիսով՝ քաղաքական դաշտում առարկայական տեսք ստացավ «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափը։ Եթե ավելի բացած տեսքով ներկայացնենք այդ ձևաչափը, ապա կստանանք «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան, մինուս ՕԵԿ, մինուս Նիկոլ Փաշինյան»։
Քվեարկության արդյունքում բոլորը տեսան, թե իրենից ինչ է ներկայացնում ՀՀԿ ղեկավարի ողջ ռեսուրսը։ Գալիք նախագահական ընտրություններին ընդառաջ՝ սա վատ պատկեր չէ։ Իրական հնարավորություն է ստեղծված քաղաքական ու հասարակական լայն կոնսոլիդացիայի միջոցով գնալ ամբողջական ու արմատական փոփոխությունների։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ հայաստանյան փոփոխությունների համար նպաստավոր ֆոն է ստեղծվել նաև Վրաստանում տեղի ունեցած ընտրություններից հետո։ Փոփոխությունների քամին գալիս է մեր արևմտյան հարևանից, և պետք է անել ամեն ինչ, որ 2013թ. փետրվարին քամին այդ փոթորիկի վերածվի և պետական կառավարման համակարգից սրբի ստալինյան ոգով կառավարող ու Հայաստանում բրեժնևյան ճահճացած մթնոլորտ ստեղծող այս իշխանությանը։

«Консенсус минус Серж Саргсян» состоялся
Лишение члена парламентской фракции ППА Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности – из тех случаев, когда можно сказать, что нет худа без добра.
Негативное во всем этом то, что парламентское большинство без правовых оснований удовлетворило ходатайство Авана Овсепяна, нанеся тем самым удар как по законодательному органу, так и имиджу Армении.
Положительным во всём этом является то, что стало ясно, кто кем является на политическом поле. Голосование показало, что Серж Саргсян в преддверии президентских выборов фактически остался в одиночестве.
Как известно, некоалиционные силы (ППА, АНК, АРФД и «Наследие») бойкотировали голосование. Вокруг «дела» Осканяна сформировалась такая общественная и политическая атмосфера, что даже Никол Пашинян, взявший на себя функцию  по «идеологическому» обоснованию с оппозиционных позиций сфабрикованного Сержем Саргсяном дела, был вынужден подчиниться решению АНК и не участвовать в голосовании, несмотря на то, что в заявлении, сделанном немногим ранее, пообещал проголосовать в поддержку ходатайства генпрокурора.
Осканяна «сдали» только «Оринац еркир» и РПА (в неполном составе), а также «Виктор Даллакян-2» - провозгласивший себя независимым депутатом Эдмон Марукян. Конечно, последний настаивал, что самостоятельно принял решение, и в парламенте нет того, кто смог бы заставить его сделать что-то против его воли, однако он своим поведением показал, что, если такого человека нет в НС, то в другом месте он уж точно есть.
Итак, формат «Консенсус минус Серж Саргсян» получил на политическом поле предметный вид. Если представлять этот формат более раскрыто, то получим «Консенсус минус Серж Саргсян, «Оринац еркир» и Никол Пашинян».
В результате голосования все увидели, что из себя представляет весь ресурс руководителя РПА. Накануне президентских выборов это довольно неплохая картина. Представился реальный шанс пойти посредством широкой политической и общественной консолидации на полноценные и коренные реформы.
Стоит особо подчеркнуть, что для реформ в Армении благоприятные условия сложились и после парламентских выборов в Грузии. Ветер перемен дует от нашего северного соседа, и необходимо сделать всё, чтобы в феврале 2013-го года этот ветер стал ураганом, который унес бы эти власти, руководствующиеся в управлении сталинским духом и создающие атмосферу и застоя.