Գ. Իսագուլյան. «Քաղաքական վերնախավն անունակ է իր մեջ հարցեր առաջ քաշել» (տեսանյութ)
«Ազգային անվտանգություն» կուսակցության ղեկավար Գառնիկ Իսագուլյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում վստահություն է հայտնել, որ չլիներ սեպտեմբերի 3–ը՝ Մաքսային միությանը միանալու հայտարարության օրը, այլ լիներ նոյեմբերին Վիլնյուսում փաստաթուղթ ստորագրելը, միևնույն վիճակն էր տիրելու։
–Ամսի 3–ին մենք հայտարարեցինք՝ այլևս ունակ չենք մեր անվտանգությունն ապահովելու, բայց ինչո՞ւ հանգեցինք այս խնդրին, որովհետև մեր քաղաքական վերնախավը զբաղված էր բացառապես մեկ խնդրով՝ ինչպե՞ս անել, որ վերարտադրվի, և այդ ժամանակ ծախսեց մեր ողջ ազգային և պետական կապիտալը։
Բանախոսը նաև ընդգծել է, որ այս և այլ ահազանգերը հնչեցրել է դեռ տարիներ առաջ։ Օրինակ՝ իր ղեկավարած ՀՀ նախագահին կից քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտը դեմ է արտահայտվել հայ–թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը, և, Իսագուլյանի խոսքերով, բնական էր, որ 2011թ. այն պետք է փակեին։
«7օր»–ի հարցին՝ այդ ինստիտուտը Սերժ Սարգսյանի կողմից փակելն արդյոք չի՞ փաստում, որ նա միանձնյա գիշերային որոշումներ կայացնող ղեկավար է, և ի՞նչ հետևանքների դա կարող է հանգեցնել, Իսագուլյանը պատասխանել է.
–Ինտիտուտը փակվելուց առաջ զրույց ունեցել եմ ՀՀ նախագահի հետ։ Ես հարցը դրել եմ այսպես՝ եթե ե՛ս եմ խնդիրը, ի՛նձ ազատեք աշխատանքից, բայց Քաղաքական հետազոտությունների ինտիտուտը մի՛ փակեք։ Ինձ ասացին, որ, համենայնդեպս, այդ հարցն այսօր օրակարգում չէ։ Իսկ նախագահի հետ հանդիպումից ընդամենը 20 օր հետո ինձ կանչում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանը և մեկնում Կառավարության որոշումը։ Չեմ էլ զգացել, որ իմ աչքերից արցունք է հոսում։ Ասացի՝ լա՛վ, սա ի՞նչ է։ Պարզվեց, որ վերլուծություններ, կանխատեսումներ, հետազոտություններ և այլ ծրագրեր առաջարկելն իմաստ չունի։ Ինձ պարզ տեքստով են ասել, որ մենք դրա կարիքը չունենք, մե՛նք են որոշում։ Իրավիճակն արդեն իսկ հեղափոխական է, հարկավոր է ամեն ինչ անել դրանից խույս տալու համար։
Գ. Իսագուլյանը նաև պնդել է, որ իշխող կոալիցիան՝ քաղաքական վերնախավը, անունակ է իր մեջ ինչ–որ հարց դնել քննարկման և հանգել վերլուծության։
–Այնտեղ բացառապես գործում է մեկ մեխանիզմ՝ վերևից ասվեց մի միտք, բոլորը կրկնելու են։ Վաղը վերևից ասվեց բոլորովին հակառակ միտքը, միևնույն է, բոլորը կրկնելու են։ Սա քաղաքական անմեղսունակություն է։ Չկա իշխանության մեջ այն մարդը, ով ունակ է բարձրաձայնել, որ ինքը որևէ մի տեսակետի հետ համամիտ չէ, և պետք է հանգել մեկ այլ տեսակետի, որը հակասում է ՀՀ նախագահի տեսակետին,–ասել է բանախոսը։
Որպես ստեղծված իրավիճակից լուծում՝ Գ. Իսագուլյանը տեսնում է Նախագահների խորհուրդ ձևավորելը։ Նա պատրաստվում է դիմել ՀՀ բոլոր նախագահներին և առաջարկել նախաձեռնել առաջին, երկրորդ և երրորդ նախագահների հանդիպում, որպեսզի նրանք քննարկեն երկրի համար խնդրահարույց հարցերը և միասին հանգուցալուծում գտնեն։
–Նվազագույնը պետք է լինի գոնե երեք նախագահներից ցանկացած երկուսի հանդիպում։ Սա միակ ձևաչափն է, որտեղ զրույց կգնա հավասարը հավասարի հետ։ Սա կլիցքաթափի իրավիճակը և հավատ կառաջացնի։ Դա անհրաժեշտ է իրավիճակ փոխելու համար։ Մենք այսպես շարունակվելու դեպքում կորցնում ենք ամե՛ն ինչ։ Սերժ Սարգսյանին այս քայլին գնալ պետք է դրդի երկրի մասին մտահոգությունը,–նշել է Իսագուլյանը։

Гарник Исагулян: «Политическая верхушка неспособна выдвигать вопросы»
Председатель партии «Национальная безопасность» Гарник Исагулян считает, что ситуация в стране была бы аналогичной сегодняшней, если бы даже не было известного заявления о вступлении в Таможенный союз, а в Вильнюсе парафировали соглашение с ЕС.
«3 сентября было заявлено, что мы больше не в состоянии обеспечивать свою безопасность. Но почему мы встали перед подобной проблемой? Всё потому, что наша политическая элита была занята решением одной единственной задачи – воспроизводством у власти. Именно тогда был растрачен наш национальный и государственный капитал», - отметил Исагулян.
Он подчеркнул, что озвучивал данные опасения еще несколько лет назад. Например, возглавляемый им Институт политических исследований при президенте РА высказался против подписания армяно-турецких протоколов и, по словам Исагуляна, естественно, что он должен был быть закрыт, что и случилось в 2011 году.
На вопрос «7or», не свидетельствует ли закрытие Сержем Саргсяном данного института о том, что он является руководителем, принимающим единоличные ночные решения, и что это может привести к довольно плачевным результатам, Исагулян ответил:
«До закрытия Института я встречался с президентом РА. Я поставил вопрос следующим образом: если проблема во мне, то увольняйте меня, но не закрывайте Институт политических исследований. Мне сказали, что данный вопрос пока не стоит на повестке. Спустя всего 20 дней после встречи с президентом меня вызвал руководитель аппарата президента Карен Карпетян и протянул решение Правительства РА. Я даже не почувствовал, как у меня потекли слезы. Я спросил, что это означает. Выяснилось, что делать анализы, прогнозы и исследования не имеет никакого смысла. Мне прямым текстом сказали, что не нуждаются в этом, так как решения принимают они сами. Сейчас ситуация стала революционной, и нужно сделать всё, чтобы избежать революции».
Председатель партии «Национальная безопасность» настоял также, что правящая коалиция в лице политической верхушки неспособна выдвигать вопросы, ставить их на обсуждение и основываться на анализах.
«Здесь действует один механизм – сверху озвучивается какая-то идея, и все поголовно ее повторяют. Если завтра будет высказана прямо противоположная мысль, всё равно остальные снова начнут её повторять. Это не что иное, как политическая невменяемость. Во власти нет ни одного человека, который мог бы заявить, что не согласен с той или иной точкой зрения, которую высказал президент РА», - отметил Исагулян.
Выход же из сложившейся ситуации он видит в формировании Совета президентов. В связи с этим он готовится обратиться ко всем трем президентам РА и предложить им инициировать встречу, на которой они обсудили бы стоящие перед страной проблемы и нашли совместное решение.
«Как минимум должна состояться встреча любых двух президентов. Это единственный формат, в ходе которого беседа будет идти на равных. Это разрядит обстановку и вселит доверие. Это нужно для изменения сложившейся ситуации. Если продолжится по-старому, мы потеряем всё. Подтолкнуть к этому шагу Сержа Саргсяна должна озабоченность будущим страны», - считает Исагулян.