Թուրքագետ. «Ռուս-թուրքական հարաբերությունները կշարունակեն սրվել»
Ռուս-թուրքական հարաբերությունները հետևողականորեն սրվում են և կշարունակեն սրվել։ Այս մասին, «vesti.am»–ի փոխանցմամբ, այսօր լրագրողների հետ հանիպմանն ասել է թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը: Ըստ նրա՝ երկու երկրների հարաբերությունների սրման պատճառը Ռուսաստանի ռազմական միջամտությունն էր Սիրիայի քաղաքական զարգացումներին.
-Սիրիայի օրինական իշխանությունները Ռուսաստանի ռմբակոծությունների շնորհիվ հետզհետե վերականգնում են իրենց իշխանությունն ամբողջ Սիրիայի տարածքում: Առանց ՌԴ միջամտության՝ Ասադի իշխանությունները վերահսկում էին երկրի մեկ երրորդը, իսկ հիմա ավելի քան 60%-ն է նրանց վերահսկողության տակ:
Թուրքագետը նաև հայտնել է արևմտյան մասնագետների տեսակետն այն մասին, որ ահաբեկչական խմբավորումները նախորդ 15 ամիսների ընթացքում այնքան լուրջ վնասներ չէին կրել, որքան ռուսական ռմբակոծության մի քանի ամիսների ընթացքում:
Բանախոսը նկատել է, որ ՌԴ միջամտությունն այդպիսով Սիրիայում խառնել է Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի հաշվարկները: Բացի այդ, Սիրիայում Ռուսաստանի գործողություններից «անվնաս» չի մնացել ԱՄՆ-ը։
Սիրիայում ամբողջ նախաձեռնությունն անցել է Ռուսաստանին, և Միացյալ Նահանգները տարածաշրջանում մինչև հիմա այսքան թույլ դիրքերում չէին եղել,-ասել է Չաքրյանը:

Тюрколог: «Турция не рискнет ввести войска в Сирию»
Российско-турецкие отношения неуклонно обостряются и продолжат обостряться, считает тюрколог Акоп Чакрян. Как передает «vesti.am», по его словам, причиной ухудшения отношений между двумя странами является военная операция России в Сирии.
«Благодаря российским бомбардировкам законные власти Сирии постепенно восстанавливают свою власть на территории всей страны. До вмешательства РФ правительство Асада контролировало лишь половину Сирии, а теперь под контролем властей находится более 60% ее территории», – отметил Чакрян.
Тюрколог также сообщил мнение западных экспертов, согласно которому, за несколько месяцев российских бомбардировок террористические группировки понесли больше потерь, чем за 15 месяцев без участия России.
«Вмешательство России нарушило планы Турции, Саудовской Аравии и Катара. Действиями Москвы был нанесен урон и США. Вся инициатива в Сирии перешла к России. Таких слабых позиций в регионе как сейчас у США еще не было», — пояснил он.