Ի՞նչ կոչման կարժանացնեն ՔՊ–ին Հրազդանում
Իշխող ուժի ներսում բոլոր թևերն էլ գիտեն, որ Նիկոլ Փաշինյանը և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կոչված կուսակցությունը Բ26–ի հաճախորդն է։ Այդ մասին բաց տեքստով հայտարարեց Սամվել Ալեքսանյանը։
Մինչ այդ Փաշինյանի մասով բազմանշանակ հայտարարություն էր արել նախարար Դավիթ Հարությունյանը։
Դատելով ամենից՝ ՀՀԿ–ում, առանձին բացառություններով, կողմ են, որպեսզի Նիկոլն իրենց հաճախորդը լինի, սակայն կան տարբեր մոտեցումներ նրան տրվելիք դերի և կոչման մասով։
Շարմազանովը, կամա թե ակամա, բացեց ներհանրապետական խոհանոցում տիրող պատկերը՝ նշելով, որ Նիկոլին կարող են տալ տարատեսակ կոչումներ։
Նիկոլ Փաշինյանին «Պատվավոր հաճախորդի» դեր տալուն կողմ են իշխանության, այսպես ասած, երիտթևի ներկայացուցիչները, որոնց տեսակետները ներկայացրեց Բաղրամյան փողոցի «հերոս» Արմեն Աշոտյանը (նա նույնիսկ հոդված գրեց ՔՊ–ն ԱԺ տանելու օգտին)։ Սրանք կարծում են, որ առաջիկա ԱԺ ընտրությունների ժամանակ պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի ՔՊ–ն կարողանա հաղթահարել հինգ տոկոս շեմն ու դառնալ ՀՀԿ ղեկավարին կից «ինստիտուցիոնալ ընդդիմություն», կամ ավելի պարզ ասած՝ նոր «Արտաշես Գեղամյան»։
Նիկոլը երիտբոլշևիկներին պետք է «թիմակիցներից» սեփականությունը խլելու, խլման համար հանրային կարծիք ձևավորելու, Հայաստանում գերմենաշնորհային տնտեսաքաղաքական համակարգ ստեղծելու և «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու նպատակով։ Բացի այդ՝ նաև Սերժ Սարգսյանի իրական ընդդիմախոսների դեմ կռիվ տալու հարցում։
Ու որպեսզի Նիկոլի կառույցը կարողանա աշխատացնել իր առաջ քաշած «Ժողովրդին պարտության չենք տանելու» դեմագոգիկ կոդն ու նաև կարողանա հայտնվել ապագա խորհրդարանում, «Պատվավոր հաճախորդի» կողմնակիցներն ուզում են Հրազդանի քաղաքապետի ընտրություններում «հաղթեցնել» Սերժ Սարգսյանին անդադար քծնող ՔՊ ներկայացուցիչ Սասուն Միքայելյանին, որպեսզի սրանք ընտրակեղծիքների ռեսուրս ստանան։
Ի տարբերություն Նիկոլի կառույցին «Պատվավոր հաճախորդի» կոչում տալու կողմնակիցների՝ ՀՀԿ–ի մեկ այլ թև էլ համարում է, որ ՔՊ–ին այդքան երես տալ պետք չէ։ Ալեքսանյանը հենց դա նկատի ուներ, երբ ասում էր՝ «Նիկոլը մեր ախպերն ա»։ ՀՀԿ–ական գործարարը նկատի ուներ այն, որ հաճախորդներին պետք է, պատկերավոր ասած, կերակրել, բայց թույլ չտալ, որպեսզի դրանք չափն անցնեն, քանզի ընդամենը «Պատվավոր քամի տատանողների» կոչմանն են արժանի։
ՀՀԿ–ում կա նաև առանձին տեսակետ, որ իրենց ոչ մի տեսակի հաճախորդներ էլ պետք չեն, քանզի դրանք «Պատվավոր բանջարագործից» այն կողմ չեն ձգում և դիշովկեք են։ Այս տեսակետը ԱԺ–ում բարձրաձայնեց ոչ անհայտ Շմայսը։
Թե որ մոտեցման կողմնակիցն է անձամբ Սերժ Սարգսյանը, կերևա Հրազդանի քաղաքապետի ընտրությունների արդյունքում։
Եթե Սասունին թույլ տան քաղաքապետ դառնալ, կնշանակի՝ Փաշինյանին ու իր ՔՊ–ին տալիս են «Պատվավոր հաճախորդի» կոչում և նրան վերապահել են հիմնական դհոլի ֆունկցիան, որին կից գործելու են արդեն մյուս հաճախորդները՝ «Լուսավոր Հայաստանը», «Հանրապետությունը» և վերջին օրերին Վարդան Օսկանյանի դեմ «անկախ» մամուլով հանդես եկողները։
Իսկ եթե Սասունին բախտը չժպտա, այսինքն՝ նա կրկին «կտրվի» քաղաքապետի ընտրություններից, ապա կնշանակի, որ ՔՊ–ին դեռ պահում են «Պատվավոր քամի տատանողի» դերում, մինչև որ պարզ կլինի, թե ինչ զարգացումներ են սպասվում քաղաքական դաշտում։
Ինչ վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանին ու ՔՊ–ի հովանավոր Խաչատուր Սուքիասյանին, ապա այս մարդիկ պայքարում են, որպեսզի ՀՀԿ–ում հաղթի ՔՊ–ին «Պատվավոր հաճախորդի» կոչում տալու թևի տեսակետը։ Դա էր պատճառը, որ Սուքիասյանը «Ռոսիա Մոլում» ֆոտոսեսիա կազմակերպեց՝ Սարգսյանին ցույց տալու համար, որ պատրաստ է ծառայել նրա շահերին՝ իր փոքրիկ տեղը քաղաքական դաշտում ունենալու համար։ Դա հավատարմության յուրօրինակ երդում էր։
Ահա այսպիսին է ներհաճախորդական շուկայում տիրող իրավիճակը։
Հ.Գ.։ Օրերս մամուլում Խաչատուր Սուքիասյանին վերաբերող մի հրապարակման հանդիպեցինք, որի հեղինակը Նիկոլ Փաշինյանի «Հայկական ժամանակ» թերթի նախկին աշխատակիցն էր։ Սույն հոդվածի հեղինակին Նիկոլը, ըստ լավատեղյակների, ամենավատ ձևով է վերաբերվել, սակայն հիմա, հանգամանքների բերումով, նրանք հայտնվել են նույն ճամբարում։
Ուշագրավն այն է, որ այդ լրագրողն արդարացնում էր Սուքիասյանի ֆոտոսեսիան և հիմնավորում, որ գործարարը պետք է մտնի Սերժ Սարգսյանի տիրապետության տակ, որպեսզի կարողանա ֆինանսավորել ընդդիմությանը։ Ընդդիմություն ասելով էլ, թերևս, նկատի ուներ «Քաղաքացիական պայմանագիրը»։
Փաստորեն, առաջին անգամ «անկախ» մամուլը ողջունեց հաճախորդացումն ու ճամբարափոխությունը՝ դա արդարացնելով «վեհ գաղափարներով»։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...

Какого звания удостоят «Гражданский договор» в Раздане?
Все крылья власти знают, что Никол Пашинян и называемая «Гражданским договором» (ГД) партия являются клиентами президентского дворца. Об этом открытым текстом заявил Самвел Алексанян.
До этого многозначительное заявление по части Пашиняна сделал министр Давид Арутюнян.
Судя по всему, в РПА, за некоторыми исключениями, за то, чтобы Никол был их клиентом, но существуют различные подходы относительно его роли и места.
Шармазанов, волей-неволей, раскрыл царящую на внутриреспубликанской кухне картину, отметив, что Николу могут присвоить самые различные звания.
За отведение Николу Пашиняну роли «Почетного клиента власти» выступают представители так называемого младокрыла власти, чьи позиции представил «герой» проспекта Баграмяна Армен Ашотян (он даже написал статью в пользу приведения ГД в парламент). Они считают, что на предстоящих парламентских выборах нужно сделать всё, чтобы ГД сумел преодолеть 5-процентный проходной барьер и стал действующей при руководителе РПА «институциональной оппозицией» или, проще говоря, новым Арташесом Гегамяном.
Никол нужен младобольшевикам для отъема собственности у «соратников», формирования для этого соответствующего общественного мнения, утверждения в Армении супермонопольной экономико-политической системы и построения «Экономики одного олигарха». Кроме того, борьбы с реальными оппонентами Сержа Саргсяна.
И дабы структуре Никола удалось эксплуатировать выдвинутый ими демагогичный код «Мы не ведем народ к поражению» и суметь пройти в будущий парламент, сторонники «Почетного клиента власти» хотят провести на выборах мэра Раздана беспрестанно заискивающего перед Сержем Саргсяном представителя ГД Сасуна Микаэляна, чтобы получить ресурс фальсификации выборов.
В отличие от сторонников присвоения структуре Никола звания «Почетного клиента власти», другое крыло РПА считает, что ГД не нужно баловать. Алексанян именно это и имел в виду, когда говорил, что «Никол – наш кореш». Бизнесмен от РПА имел в виду, что клиентов власти, образно говоря, нужно подкармливать, но не давая спуску, так как они достойны всего лишь звания «Почетных сотрясателей воздуха».
В РПА есть также мнение, что им никакие клиенты не нужны, потому что более чем на «Почетных овощеводов» те не тянут, и являются обычными дешевками. Данное мнение в НС озвучил небезызвестный Шмайс.
Сторонником какого подхода является Серж Саргсян, станет ясно по итогам выборов мэра Раздана.
Если Сасуну позволят стать градоначальником, будет означать, что Пашиняну с его ГД присваивают звание «Почетного клиента власти», отведя функцию основного «барабана», при котором будут действовать уже остальные клиенты – «Светлая Армения», «Республика» и выступающие в последние дни через «независимую» прессу против Вардана Осканяна.
Если же Сасуну не повезет, то есть он снова «срежется» с выборов мэра, будет означать, что ГД всё еще держат в роли «Почетного сотрясателя воздуха», пока не прояснится, какие развития ожидаются на политическом поле.
Что касается Никола Пашиняна и спонсирующего «Гражданский договор» Хачатура Сукиасяна, то они борются за то, чтобы в РПА победило мнение крыла, выступающего за присвоение ГД звания «Почетного клиента власти». Поэтому Сукиасян и организовал фотосессию в «России Молл», чтобы показать Саргсяну, что готов обслуживать его интересы взамен получения небольшого места не политическом поле. Это было своеобразной клятвой верности.
Такова царящая на внутриклиентском рынке ситуация.
P.S. На днях в прессе появилась связанная с Хачатуром Сукиасяном публикация, чьим автором является бывший работник газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна. Согласно осведомленным источникам, к нему Никол относился наихудшим образом, но сейчас, по стечению обстоятельств, они оказались в одном лагере.
Примечательно то, что этот журналист оправдывал фотосессию Сукиасяна, обосновывая, что предприниматель должен войти в сферу влияния Сержа Саргсяна, чтобы суметь финансировать оппозицию. Говоря оппозиция, он, по-видимому, имел в виду «Гражданский договор».
Фактически, «независимая» пресса впервые поприветствовала клиентизацию и перебежничество, оправдав их «высокими идеями». Ай-ай-ай…