ՌԴ ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունը` ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ
Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարարության տեղեկատվության ու տպագրության բաժինը մեկնաբանությամբ է հանդես եկել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ իրավիճակի առնչությամբ։
Դրանում, մասնավորապես, նշվում է. «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ զարգացող իրավիճակի համատեքստում ռուսական կողմը հաստատակամ է այն հարցում, որ 1994թ. կնքված հրադադարի, ինչպես նաև, ի զարգացում դրա, 1995թ. կնքված հրադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերը կրում են անժամկետ բնույթ ու նախկինի պես հանդիսանում են հակամարտության գոտում հրադադարի գործընթացի հիմքը։
Այս սկզբունքային դիրքորոշումը, որն ամբողջապես համապատասխանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «եռյակի» ընդհանուր մոտեցմանը, ներկայացվել է ԵԱՀԿ-ում ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցչության` ապրիլի 12-ին ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչությանն ուղղված նոտայում»։

Комментарий МИД России в связи с ситуацией вокруг нагорно-карабахского урегулирования
Соглашения о прекращении огня в Карабахе 1994 и 1995 годов имеют бессрочный характер, заявили в МИД России.
«В контексте развития ситуации вокруг Нагорного Карабаха российская сторона твердо исходит из того, что Соглашение о прекращении огня 1994 года, а также принятое в его развитие Соглашение об укреплении прекращения огня в нагорно-карабахском конфликте 1995 года имеют бессрочный характер и по-прежнему составляют основу перемирия в зоне конфликта», – говорится в комментарии департамента информации и печати МИД России.
В комментарии отмечается, что эта принципиальная позиция была изложена в ноте постоянного представительства Российской Федерации при ОБСЕ, направленной 12 апреля постоянному представительству Азербайджана при ОБСЕ.