Հաստատվել են Հռոմի Պապի Հայաստան այցի կարգախոսը և տարբերանշանը (լուսանկար)
Հաստատվել են ս.թ. հունիսի 24-ին Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստանի Հանրապետություն այցի կարգախոսը և տարբերանշանը՝ համապատասխան նկարագրությամբ: Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ կարգախոսն է՝ «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր»:
Տարբերանշանի նկարագրությունը.
Տարբերանշանը շրջանաձև է: Տարբերանշանի հիմքում Խոր Վիրապի վանքի և բիբլիական Արարատ լեռան պատկերն է: Ս. Գրիգոր Լուսավորիչը շուրջ 14 տարի եղել է բանտարկված Արտաշատի վիրապում, որի վրա և հետագայում կառուցվել է վանքը: Այնուհետ Սուրբ Գրիգորը դարձավ հայոց ազգի առաջին Հայրապետը, և Տրդատ Գ Մեծ թագավորի հետ համատեղ ջանքերով քրիստոնեությունը Հայաստանում հռչակվեց պետական կրոն:
Տարբերանշանի գույներն են մանուշակագույնը և դեղինը, որոնք արտացոլում են Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և Հռոմի Կաթողիկե Եկեղեցու պաշտոնական գույները: Տարբերանշանում նաև ներառված են երկու եկեղեցիների զինանշանները:
Շրջանակի երկայնքով գրությունն արտացոլում է բուն այցը՝ «Ֆրանցիսկոս Պապ. Հայաստան. 24-26 հունիս, 2016»:

Утверждены девиз и логотип визита Папы Римского Франциска в Армению (фото)
Утверждены девиз и логотип предстоящего 24 июня визита в Республику Армения Его Святейшества Папы Римского Франциска. Об этом сообщает пресс-служба Сержа Саргсяна.
К девизу и логотипу прилагаются соответствующие описания. Девиз – «Визит в первую христианскую страну».
На логотипе изображены монастырь Хор Вирап и библейская гора Арарат. В описании к логотипу отмечается, что Св. Григорий Просветитель около 14 лет находился в заточении в арташатской темнице, над которой впоследствии был возведен монастырь Хор Вирап. Затем Св. Григор стал первым католикосом армянского народа. Благодаря совместным усилиям Св. Григория Просветителя и царя Трдата III Великого христианство в Армении было провозглашено государственной религией.
Цвета логотипа – фиолетовый и желтый. Надпись на логотипе гласит: «Папа Франциск. Армения. 24-26 июня, 2016».