ԵԱՀԿ դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել
Մայիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտի արևելյան ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը /Մեծ Բրիտանիա/ և ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի /ԲՄՊԽ/ ներկայացուցիչ, գնդապետ Անդրեյ Բարաշկինը /Ռուսաստան/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի ղեկավար, գնդապետ Հանս Լամպալզերը /Ավստրիա/։

На линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана прошел мониторинг ОБСЕ
Согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела 19 мая плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана восточнее Мартакерта.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, с позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществили личный помощник личного представителя действующего председателя ОБСЕ Саймон Тиллер (Великобритания) и представитель Группы планирования высокого уровня (ГПВУ) ОБСЕ полковник Андрей Барашкин (Россия).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили полевой помощник личного представителя действующего председателя ОБСЕ Христо Христов (Болгария) и глава Группы планирования высокого уровня ОБСЕ полковник Ганс Лампалзэр (Австрия).