Սիրիացի երեխաներին ստիպում են համազգեստ կարել ԻԼԻՊ-ի համար (ֆոտոշարք)
Սիրիացի երեխաներին ստիպում են համազգեստ կարել ԻԼԻՊ-ի գրոհայինների համար։ Այս մասին տեղեկացնում է «Daily Mail»-ը, որը սեփական հետաքննությունն է անցկացրել և պարզել, որ 9-ամյա սիրիացի փախստականները հայտնվել են «մանկական ստրկության» մեջ, և, փոխանակ գնան դպրոց, ստիպված են մոտ 15 դոլարի դիմաց օրը 12 ժամ աշխատել։
Նշվում է, որ ծնողներն իրենց երեխաներին աշխատանքի են տեղավորում փողի սուր անհրաժեշտությունից ելնելով։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ արտադրամասի 35-ամյա Աբու Զաքուրին չի անհանգստացնում ոչ այն փաստը, որ նրա աշխատողները անչափահասներ են, ոչ էլ այն, որ համազգեստը գնում է ԻԼԻՊ-ը։
«Դա իմ խնդիրը չէ։ Իհարկե, դա խնդիր է, սակայն ես ցանկանում եմ վաճառել իմ հագուստը՝ ապրուստի միջոցներ վաստակելով»,- ասել է Զաքուրը՝ հավելելով, որ իր բիզնեսով օգնում է ապրել նաև սիրիացի երեխաներին։
Ըստ աղբյուրի՝ միջնորդների միջոցով համազգեստը մատակարարվում է ոչ միայն «Իսլամական պետությանը», այլ նաև այնպիսի ահաբեկչական խմբավորումների, ինչպիսիք են «Ջեբհաթ ան Նուսրան» կամ «Ահրար աշ Շամը»։

В Турции сирийских детей заставляют шить форму для боевиков ИГ (фото)
Сирийские дети вынуждены работать на турецком предприятии по пошиву военной формы для боевиков террористической группировки «Исламское государство», пишет «Daily Mail».
Газета провела собственное расследование, в результате которого выяснилось, что девятилетние сирийские беженцы находятся в «детском рабстве»: вместо того, чтобы ходить в школу, им приходится работать по 12 часов в день за £10. Родители отдают их на предприятие из-за острой нужды в деньгах.
Как пишет DM, 35-летнего владельца фабрики Абу Закура не смущает ни то, что на него работают дети, ни то, что форма, которую они шьют, в итоге оказывается на бойцах ИГ.
«Это не моя проблема. Конечно, это проблема, но я хочу продавать свою одежду и зарабатывать на жизнь», – говорит он, добавляя, что своим бизнесом помогает выжить и сирийским детям.
Как отмечается, форма поставляется через посредников боевикам не только ИГ, но и других террористических группировок, например, «Джебхат ан-Нусры» или «Ахрар аш-Шама».