Տիգրան Քոչարյան. «Գեորգի Վանյանը սրբություն չունի»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Սոցիալական ցանցերում տեղեկություն էր տարածվել, թե նոյեմբերի 2-4-ը Հայաստանում  կանցկացվի ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն «Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնի» նախաձեռնությամբ և Հայաստանում ամերիկյան դեսպանատան աջակցությամբ։ Նույն սոցիալական ցանցերում առաջացած դժգոհությունների հետևանքով, հավանաբար, կազմակերպիչների կայքում տեղեկություն էր տեղադրվել, որ փառատոնի անցկացումը հետաձգվում է։
«7օր»-ի հետ զրույցում քաղաքական տեխնոլոգիաների մասնագետ, բլոգեր Տիգրան Քոչարյանը անդրադառնալով այս ամենին' ասել է.
-Գեորգի Վանյանը մի մարդ է, ով նման նախագծերով փող է աշխատում ու սրբություն չունի։ Նա ինչ-որ պացիֆիստական գաղափարներով հիմնավորումներ է տալիս, բայց ինքն իր համար այս ամենը բիզնես է դարձրել։ Ես չեմ ուզում պիտակներ տալ, թե նա ազգային դավաճան է և այլն, բայց կարծում եմ, որ պետանվատնգությունը եթե մի քիչ լուրջ զբաղվի, շատ ավելի հետաքրքիր կլինի։ Նույն իր արտահայտությունները Խոջալուի մասին, իբր «գրաված տարածքների» վերադարձի մասին, արդեն այդ ընդհանուր պացիֆիստական գաղափարների կոնցեպցիայից դուրս է։ Մենք տեսանք, որ Վանյանը հերթական տեղից գրանտ է շահել ու փառատոն կազմակերպելով ուզում է մսխի։ Նա բացարձակ ապազգային մարդ է ու սրբություն չունի։ Նա կարող  է Աթաթուրքի լսումները կազմակերպի Ցեղասպանության թանգարանի կողքին, մենակ փող լինի։ Մենք էլ չենք ուզում, որ մեր վրա փող աշխատի։ Եթե ուզում է ադրբեջանական ֆիլմի դիտում անի, ապա թող գնա իրենց տանը դիտումներ անի, այլ ոչ թե Ադրբեջանի կինոյի փառքի տոն կազմակերպի Հայաստանում։ Ադրբեջանական վերջին ֆիլմը մենք արդեն տեսել ենք. երբ խեղճ երեխային խոշտանգել էին՝ Մանվել Սարիբեկյանին, ու ստիպել էին ասել, թե ինքն ահաբեկիչ է, ուզում է դպրոց պայթեցնի, իսկ հետո էլ նրան բանտում սպանել են։ Ա՛յ, դա է ադրբեջանական վերջին կինոն, ու դա է Ադրբեջանի դեմքը։ Ու երբ որ ասում են, թե ինտելիգենցիայի հետ են շփվում, ապա ասեմ, որ այդ ինտելիգենցիան ոչ մի բառ չարտասանեց այս դեպքի վերաբերյալ։ Մեզ այդպիսի ադրբեջանական ֆիլմեր Հայաստանում պետք  չեն։

Тигран Кочарян: «Для Георгия Ваняна нет ничего святого»
Как сообщалось раннее, в социальных сетях распространилось сообщение о том, что 4 ноября в Армении пройдет фестиваль азербайджанских фильмов, инициатором которого является «Кавказский центр миротворческих инициатив» , при содействии посольства США в Армении. По всей вероянтности, вследствие недовольств, возникших в этих социальных сетях, на сайте организаторов была размещена информация о том, что фестиваль отложен.
Говоря в беседе с «7or» обо всем этом, специалист по политическим технологиям, блоггер Тигран Кочарян заявил:
«Георгий Ванян - человек, который подобными проектами зарабатывает деньги. Для него нет ничего святого. Он обосновывает это какими-то пацифистскими идеями, но превратил это в свой бизнес. Я не хочу вешать ярлыки, называя его изменником родины и так далее, но считаю, что если госбезопасность немного серьезнее займется, то будет гораздо интереснее. Его же высказывания о возврате Ходжалу, как «оккупированной территории» находятся вне концепции пацифистских идей. Мы увидели, что Ванян получил очередной грант и, организовывая фестиваль, хочет нажиться на нем. Он абсолютно денациональный человек и для него нет ничего святого. Он может организовать слушания Ататюрка возле музея Геноцида - лишь бы только были деньги. А мы не хотим, чтобы на нас делали деньги. Если хочет посмотреть азербайджанские фильмы, то пусть пойдет у себя дома смотрит, а не организовывает праздник славы азербайджанского кино в Армении. Последний азербайджанский фильм мы уже видели: бедного парня Манвела Сарибекяна пытали, вынудили сказать, что он, якобы, является террористом, хотел взорвать школу, а потом убили в тюрьме. Вот это и есть последний азербайджанский фильм. Это и есть истинное лицо Азербайджана. И когда говорят, что общаются с интеллигенцией, то скажу, что это та интеллигенция, которая ни слова не произнесла относительно данного инцидента. Такие азербайджанские фильмы нам в Армении не нужны.