Արտասահմանյան հատուկ ծառայությունները կիբերհարձակումներ էին ծրագրել ՌԴ ֆինանսական համակարգի վրա
Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը հայտարարել է, որ արտասահմանյան հատուկ ծառայությունները կիբերհարձակումներ էին պատրաստում ՌԴ–ի ֆինանսական համակարգերն ապակայունացնելու նպատակով։ Այս մասին ասվում է ԱԴԾ մամլո հաղորդագրությունում։
Ընդ որում, նշվում է, որ կիբերհարձակումների խմբակային կենտրոնները տեղակայված են Նիդեռլանդներում և պատկանում են ուկրաինական «BlazingFast» ընկերությանը։
Հարձակումը ծրագրվել էր 2016թ. դեկտեմբերի 5–ից։ Այն պետք է ուղղորդվեր զանգվածային SMS–հաղորդագրություններով և սոցիալական ցանցերում սադրիչ հրապարակումներով։

Иностранные спецслужбы планировали кибератаки на финансовую систему России – ФСБ
В Федеральной службе безопасности России заявили о том, что иностранные спецслужбы готовят кибератаки для дестабилизации финансовой системы РФ, сообщает «Российская газета» со ссылкой на пресс-релиз ФСБ.
При этом отмечается, что командные центры для кибератак расположены в Нидерландах и принадлежат украинской компании «BlazingFast».
Нападения планировались с 5 декабря 2016 года. Кибератака должна была сопровождаться массовой рассылкой SMS-сообщений и провокационными публикациями в социальных сетях.
Напомним, что накануне хакеры вывели из российского банка более 100 млн рублей в ходе кибератаки. Преступники взломали автоматизированную банковскую систему (АБС) и похитили все находившиеся в банке деньги. Какой банк пострадал – не сообщается.