Քերրի. «Հալեպի գրավումը վերջ չի դնի պատերազմին»
Սիրիական բանակի կողմից Հալեպի գրավումը չի կարող վերջ դնել Սիրիայում շարունակվող պատերազմին: «state.gov»–ի փոխանցմամբ՝ Բեռլինում «Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությանը ցուցաբերված հատուկ ծառայությունների համար» պարգևը ստանալուց հետո ունեցած ելույթում նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին։
«Եթե անգամ Հալեպն ընկնի, դա վերջ չի դնի պատերազմին: Եվ, ի վերջո, Ռուսաստանը, Ասադը, իրանցիներն ու այլք ստիպված կլինեն հասկանալ, որ այստեղ գոյություն ունեն նաև ծայրահեղական ու այլ տեսակի շարժումներ ու հետաքրքրություններ, որոնց հարկավոր է վերջ դնել հակամարտության լուծման համար», - ասել է Քերրին։
Քերրին մեկ անգամ ևս ընդգծել է՝ սիրիական խնդրի ռազմական լուծումն ԱՄՆ–ը համարում է միանշանակ սխալ, և Հալեպում ու սիրիական այլ շրջաններում «սարսափելի արյունահեղության հետևանքները զգացվելու են տասնամյակներ շարունակ»։

Керри: «Захват Алеппо не положит конец войне в Сирии»
Госсекретарь США Джон Керри заявил, что захват Алеппо правительственными силами Сирии не положит конец войне в стране. Об этом он рассказал, выступая на церемонии вручения ему высшей награды «За заслуги перед ФРГ» в Берлине.
«Все говорят, что нет военного решения в Сирии, и это так. Даже если Алеппо падет, это не положит конца войне. И в конечном счете России, Асаду, иранцам и другим придется понять, что здесь также существуют фанатические и другие движения и интересы, которые необходимо будет решить для окончания конфликта», – заявил госсекретарь США.
Керии добавил, что США, безусловно, стремятся к завершению войны в Сирии, потому что понимают, «что здесь нет военного решения и что отголоски ужасного кровопролития в Алеппо и других сирийских районах будут ощущаться десятилетиями».