ՀԱԿ–ը պատրաստվում է արտահերթ ընտրությունների
Այսօր «Արցախ» ակումբում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ «7օր»-ի թղթակիցը Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանից փորձել է ճշտել՝ Հայ ազգային կոնգրեսն այժմ պատրաստվո՞ւմ է հերթական ընտրություններին։ Լևոն Զուրաբյանի պատասխանները լրագրողների շրջանում նոր հարցեր են առաջացրել։ Ներկայացնում ենք այդ ասուլիսից մեկ հատված.
-Ես քաղաքական բոլոր ուժերին խորհուրդ կտայի պատրաստ լինել ընտրություններին։
-Հերթակա՞ն, թե՞ արտահերթ։
-Արտահերթ, որովհետև ձախողման այն մթնոլորտը, որ այսօր ձևավորվում է, ընդ որում՝ սա միայն ընդդիմության գնահատականը չէ, արդեն իշխանության ներսում է այս մթնոլորտը ձևավորվել, արդեն նրանցից շատերի մոտ է այս տպավորությունը...
-Ի՞նչ ինֆորմացիա ունեք...
-Շատ ինֆորմացիա ունենք։
-Մեկը կասե՞ք։
-Անուննե՞ր եք ուզում, մեր գործակալների անուննե՞րը, ցուցակնե՞րը։
-Ավելի ստույգ տեղեկատվություն ասեք, թե որտեղի՞ց գիտեք, որ իշխանության ներսում անհանգստություն կա։
-Դե գիտեք ի՞նչ, մենք հո իզոլացված հասարակության մե՞ջ չենք ապրում, հո գետո չի՞ բաժանված իրարից։ Մարդիկ կան, որոնք և՛ շփվում են, և՛ շոշափում են տրամադրությունները։
-Ասում եք, որ բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է պատրաստվեն ընտրություններին։ Իսկ ՀԱԿ-ը կոնկրետ ինչպե՞ս է պատրաստվում։
-Ի դեպ ասեմ՝ սա նոր չէ. մենք արդեն վաղուցվանից մեր տարածքային կառույցներին հանձնարարություններ ենք տվել։ Նրանք բոլորը զբաղվում են ընտրողների ցուցակների ճշտումով, տեղամասային թիմերի կազմակերպումով, քարոզիչների, տարբեր այլ ընտրական պրոցեսներին մասնակցող մարդկանց թիմերի կազմումով և այլն։ Այդ պրոցեսը մենք մշտապես տանելու ենք։
-Այս պահին ի՞նչ է փոխվել երկրում, որն առավել հավանական է դարձրել արտահերթ ընտրությունները։
-Բայց ես նման բա՞ն ասացի։
-Դուք ասում եք, որ պետք է պատրաստվեն արտահերթ ընտրությունների, որովհետև նույնիսկ իշխանությունները վստահ չեն, որ կդիմանան մինչև հերթական ընտրություններ։
-Չէ՛, չէ՛։ Դուք միանգամից իմ մտքերը մի թեթև շտկեցիք։ Ես կխնդրեի՝ դուք հետո ուշադիր լսեք ձայնագրությունը։ Ես նման բան չասացի։ Ես ասում եմ, որ իշխանությունները, այո՛, ձախողված են, այո՛, որ այդ ձախողման մասին պնդումներն արդեն միայն ընդդիմությանը չեն, այդ ընկալումներն արդեն տարածվել են իշխանական ճամբարի մեջ։ Ես դա ասել եմ։ Եվ ես ասել եմ, որ եթե ձախողվելն այս տեմպով շարունակվի, իշխանությունն ուղղակի կընկնի մեր գլխին, և պետք է պատրաստ լինել դրան։
-Հիմա դուք արտահե՞րթ ընտրությունների եք պատրաստվում, թե՞ հերթական։
-Կարո՞ղ է՝ պարզ չեմ խոսում։ Ես ձեզ ասել եմ՝ Հայ ազգային կոնգրեսի հռչակագիրը վերցրեք, կարդացեք։ Այնտեղ գրված է արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների պահանջը։ Մենք համարում ենք, որ այն քաղաքական ճգնաժամը, որը ձևավորվել է մարտի 1-ից հետո, հաղթահարված չէ։ Այսօր ժողովրդի աջակցությունն ունեցող ուժը ներկայացված չէ պառլամենտում կամ իշխանական որևէ հաստատությունում։ Դա նշանակում է, որ քաղաքական իրավիճակն այս երկրում կայունացնելու նպատակով պետք է անցկացնել և՛ նախագահական, և՛ խորհրդարանական արտահերթ ընրություններ։

АНК готовится к внеочередным выборам
Сегодня во время пресс-конференции в клубе «Арцах» корреспондент «7or» попытался выяснить у координатора Армянского национального конгресса Левона Зурабяна, готовится ли АНК к очередным выборам. Ответы Левоны Зурабяна вызвали в среде журналистов новые вопросы. Представляем фрагмент пресс-конференции:
-Я бы всем политическим силам посоветовал быть готовыми к выборам.
-Очередным или досрочным?
-Досрочным, поскольку атмосфера провала, которая формируется сегодня, причем, такую оценку дает не только оппозиция, уже внутри власти сформировалась эта атмосфера, уже у многих из них такое впечатление...
-Какая информация у Вас есть?
-У нас много информации.
Одну скажите?
-Имена хотите? Имена наших агентов? Списки?
-Приведите более достоверную информацию, о том, откуда Вы знаете, что внутри власти есть беспокойство?
-Знаете, что... Мы же не в изолированном обществе живем, не в гетто, разделенными друг от друга. Есть люди, которые и общаются и ощущают настроения.
-Вы говорите, что все политические силы должны готовиться к выборам. А как конкретно готовится АНК?
-Кстати, скажу, что это не ново: мы уже давно дали распоряжения нашим территориальным структурам. Они все занимаются уточнением списков избирателей, организацией участковых команд, агитаторов, составлением команд людей, участвующих в других избирательных процессах и т. д. Мы постоянно будем проводить этот процесс.
- Что изменилось в стране  в данный момент, что внеочередные выборы стали более вероятными?
-А я такое сказал?
- Вы заметили, что необходимо готовиться к внеочередным выборам, поскольку даже власти не уверены, что выдержат до очередных выборов?
- Нет, нет. Вы сразу мои мысли немного откорректировали. Я бы попросил, чтобы вы потом внимательно прослушали запись. Я подобного не говорил. Я говорю, что власти, да, провалены, утверждения об этом провале уже не только принадлежат оппозиции, эти восприятия уже распространены во властном лагере. Я это говорил. И говорил, что если этот провал продолжится в таком темпе, власть просто упадет на нашу голову и необходимо быть готовыми к этому.
- Сейчас вы готовитесь к внеочередным выборам или очередным?
- Может я говорю нечетко. Я вам говорил, возьмите декларацию Армянского национального конгресса, почитайте. Там написано требование о внеочередных президентских и парламентских выборах. Мы считаем, что тот политический кризис, который сформировался после 1-ого марта, не преодолен. Сегодня сила, имеющая поддержку народа, не представлена в парламенте или в каком-либо властном заведении. Это означает, что с целью стабилизации политического положения в этой стране необходимо провести президентские и парламентские внеочередные выборы.
- То есть, более определенно АНК готовится к внеочередным выборам?
- Конечно, готовится.
- Вот это мы хотели уточнить. А потом утверждаете, что Вы такого не говорили.
- Но это как новость не представляйте.  К этому мы готовились, начиная с 1-ого марта, два года назад.