Ֆրանսիայի խորհրդարանը հաստատել է երկրում սահմանված արտակարգ դրության ռեժիմի երկարացումը
Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորները 5-րդ անգամ հավանություն են տվել երկրում արտակարգ դրության ռեժիմի երկարացման առաջարկին։ Այս մասին հայտնում է «gazeta.ru»-ն։
Վարչապետ Բեռնար Կազնևի նոր կաբինետի առաջարկած օրինագծին կողմ է քվեարկել 288, դեմ՝ 32 պատգամավոր: Ռեժիմը երկարացվել է մինչև 2017թ. հուլիսի 15-ը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ դա նշանակում է, որ նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունները կարող են անցկացվել արտակարգ դրության ռեժիմի պայմաններում:
Հիշեցնենք՝ Ֆրանսիայում արտակարգ դրության ռեժիմ է սահմանվել 2015թ. նոյեմբերի 13-ին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների շարքից հետո:

Парламент Франции выступил за продление чрезвычайного положения в стране
Депутаты парламента Франции в пятый раз одобрили инициативу о продлении режима чрезвычайного положения в стране, до 15 июля 2017 года, сообщает RTL.
Таким образом, президентские и парламентские выборы в стране пройдут во время действия режима чрезвычайного положения.
Предложение было вынесено на голосование в национальное собрание республики по запросу правительства. За проголосовали 288, против – 32 депутата.
Отмечается, что против проголосовали депутаты «Левого фронта», члены партии экологов и несколько депутатов от правоцентристской партии «Республиканцы».
Как отмечает издание, если инициативу одобрит Сенат, то во Франции будет установлен самый длинный период непрерывного чрезвычайного положения – 20 месяцев.