2009 բլոգային տարվա ամփոփում
Հայկական բովանդակության համացանցում բլոգների ակտիվության առաջին շրջանն ընդունված է համարել 2007թ. խորհրդարանական ընտրություններին նախորդած շրջանը, երբ քաղաքական ուժերը թափանցեցին համացանց՝ լուրջ մրցակցություն ծավալելով համացանցային «գործիքների», այդ թվում նաև բլոգների միջոցով։ Ապա 2008թ. մարտի 1-ից հետո հայտարարված արտակարգ դրությունից հետո ինֆորմացիոն վակուումը հաղթահարելու եկան հիմնականում բլոգներն ու սոցիալական ցանցերը։
Սակայն եթե ընդհանուր չափանիշներով գնահատելիս լինենք 2009-ը, այն ամենաիսկական բլոգային տարի էր, որը նշանավորվեց ինչպես հայկական թեմատիկ ու որակային բլոգների թվաքանակի աճով, այնպես էլ բլոգներին ու սոցիալական ցանցերին վերաբերող տարբեր իրադարձություններով ու միջոցառումներով։
«7օր բլոգը» իր՝ «Բլոգների տեսություն» նախագծի համատեքստում պատրաստ էլ 2009թ բլոգային տարվա ծավալուն ամփոփումը, որի ամբողջական տարբերակը կարող եք կարդալ մեր բլոգում՝ սեղմելով այստեղ։

Подведение итогов блоггового года в 2009-м
В общей сети первым этапом активности блоггов армянского содержания принято считать последовавший за парламентскими выборами 2007 года период времени, когда политические  силы проникли в общую сеть, развернув серьезную конкуренцию общесетевых «инструментов», в том числе и посредством блоггов. После объявления чрезвычайного положения 1 марта 2008 года информационный вакуум начали преодолевать в основном блогги и социальные сети.
Однако, если будем оценивать общими критериями 2009-й год, то он был самым настоящим блогговым годом, который ознаменовался как ростом числа, и появлением тематических и качественных армянских блоггов, так и различными событиями и мероприятиями, касающимися блоггов и социальных сетей.
Блогг «7or» в контексте своего проекта «Теория блоггов» подготовил развернутое подведение блогговых итогов 2009-ого года, целостный вариант которого можете прочитать на нашем сайте.