Ո՞վ կվերցնի մրցանակը
Քաղաքական դաշտի դասավորության վրա երկու մարդ էական ազդեցություն է թողել։ Խոսքը ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի և Գագիկ Ծառուկյանի մասին է։
Եթե սպորտային լեզվով ներկայացնենք քաղաքական իրավիճակը, ապա պետք է նշենք, որ կան բարձրագույն լիգայում և մի կարգ ցածր խմբում հանդես եկողներ։
Բարձրագույն խմբում շրջանառվում է 4 գործչի անուն, որոնց շուրջ էլ տեղի են ունենում քաղաքական զարգացումները։ Նրանցից երկուսը իշխանական տիրույթից են (Սերժ Սարգսյան, Կարեն Կարապետյան), մյուս երկուսը՝ ոչիշխանական (Սեյրան Օհանյան, Գագիկ Ծառուկյան)։
Գործող նախագահը հին ու լճացած համակարգի քայլող մարմնավորումն է։
Սերժ Սարգսյանի նպատակը սեփական դիրքերն իշխանական համակարգում պահելն է։ «Վերարտադրություն» օպերացիան կյանքի կոչելու համար էր փոխվում Սահմանադրությունը և ներդրվում «ռեյտինգային» կոչված ընտրակարգը։
Սարգսյանը հանրությունից ակնկալիք չունի (նրա հույսը ընտրական հայտնի տեխնոլոգիաներն են և «ռեյտինգային» թեկնածուների փողի պարկը), հանրությունն էլ իր հերթին որևէ դրական ակնկալիք չունի ՀՀԿ ղեկավարից։ Հանրության ճնշող մեծամասնությունը փոփոխությունների պահանջ ունի և այդ պահանջի բավարարումը հաստատ Սարգսյանի միջոցով չի տեսնում։ Կարճ ասած՝ Սարգսյանի ծրագրերը հակոտյնա են հանրային սպասումներին։
ՀՀԿ–ի վրա հենվող Սարգսյանը իր նախագահության շրջանում տապալել է ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը, տնտեսության մակրո և միկրոմակարդակներում գրանցել բացասական ցուցանիշներ։ Միայն արտագաղթի թվերը հերիք են, որպեսզի մենք վերջին 9 տարիները համարենք կորստի և հետընթացի տարիներ։
Վերջին 9 տարիների ընթացքում հարվածներ է ստացել նաև մեր անվտանգության համակարգը։ «Նախաձեռնողական» քաղաքականության արդյունքում թուլացել են մեր դիրքերը Ղարաբաղի բանակցություններում։ Ապրիլյան քառօրյա մարտերն ու մեր կորուստները հենց այդ «նախաձեռնողականության» ուղղակի հետևանքն էին, նաև՝ «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման հետևանքը։
Պարադոքս է, բայց այս բոլոր ձախողումներով հանդերձ Սերժ Սարգսյանը մնում է քաղաքական դաշտի հիմնական խաղացողներից, քանի որ տիրապետում է ռեսուրսների և իշխանական լծակների։
Ի դեպ, Սարգսյանն իր իշխանության վերարտադրության ծրագրի կյանքի կոչման հարցում գրեթե միայնակ է։ ՀՀԿ–ում և իշխանական բուրգի տարբեր հատվածներում, մեղմ ասած, ոգևորված չեն նրա ծրագրով, պարզապես դեռ պահը չի հասունացել, որպեսզի հակասությունները սուր և բացահայտ դրսևորումներ ստանան։
Կարեն Կարապետյան
Նախորդ տարվա ապրիլյան և հուլիսյան իրադարձությունները Սերժ Սարգսյանին ստիպեցին գնալ որոշակի ներքին վերադասավորումների։ Արդյունքում վարչապետ նշանակվեց Կարեն Կարապետյանը։ Այդպիսով փորձ արվեց ՀՀԿ–ին, այսպես ասած, մարդկային տեսք տալ, ինչը սակայն չստացվեց։ Փոխարենը հհկացվելով վարկանիշային կորուստ ունեցավ վարչապետը։
Հիմա ՀՀԿ–ում տեղի է ունենում կուլիսային պայքար։ Հնի մարմնավորումը Սարգսյանն է, իսկ նորինը՝ Կարապետյանը։
Դատելով ամենից՝ Սարգսյանը Կարապետյանի մասով ունի կարճաժամկետ ծրագիր։ Վերջինս պարբերաբար հասկացնում է, որ չի պատրաստվում տեղապահի գործառույթ իրականացնել։ Սարգսյանի ու Կարապետյանի հարաբերություններն, ըստ այդմ, փոխադարձ անվստահության ենթատեքստ ունեն։
Ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանը մտավախություն ունի, որ չի կարողանալու անվերապահ ենթարկվողի դերակատարում տալ Կարապետյանին։ Դա է պատճառը, որ «անկախ» մամուլի միջոցով շրջանառության մեջ է դրվել այն տեսակետը, թե Սարգսյանի համար ժամանակավոր վարչապետացուն Վիգեն Սարգսյանն է։
Թե ինչպիսի զարգացումներ կլինեն, պարզ կդառնա ՀՀԿ–ի համամասնական ցուցակից և Կարապետյանի վարքագծից։
Գագիկ Ծառուկյան
ԲՀԿ նախկին առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի քաղաքական վերադարձը չէր մտնում Սերժ Սարգսյանի ծրագրերի մեջ։
Հաշվի առնելով սոցիալական բաղադրիչը և այլ գործոններ՝ նա ունի էլեկտորալ որոշակի բազա։ Այդ բազան ՀՀԿ–ն կարող էր սեփականաշնորհել ապրիլին, սակայն Ծառուկյանի գործոնը լուրջ խնդիրներ կառաջացնի այդ առումով։
Այս պահին կարող ենք արձանագրել, որ Ծառուկյանը ոչիշխանական դաշտում գործող ուժի կենտրոններից մեկի խորհրդանիշն է։ Մյուս խորհրդանիշը Սեյրան Օհանյանն է։
Սեյրան Օհանյան
Թեև պաշտոնապես դեռ չի հայտարարվել, սակայն պարզ է, որ ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության, «Երրորդ հանրապետություն» կուսակցության և Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության դաշինքը, որն ընդլայնվելու միտում ունի, գլխավորում է Սեյրան Օհանյանը։
Սեյրան Օհանյանը պետական կառավարման, մասնավորապես՝ ռազմական ոլորտում բազմամյա ղեկավարման փորձ ունի և այդ առումով նրան նոր մարդ չես համարի։ Բայց մյուս կողմից էլ՝ քաղաքական դաշտում նա ընկալվում է որպես նոր մարդ, ում հանրությունը դեռ ամբողջությամբ չի ճանաչում, ծանոթ չէ նրա հայացքներին ու մտածողությանը։
«Նոր մարդ» ընկալվելը և՛ առավելություն է, և՛ թերություն. նայած, թե ինչպես կներկանա Օհանյանը։ Եթե հասցնի ճանաչելի դառնալ հանրության համար, ապա միանշանակ կշահի։
Օհանյանը մինչև վերջերս «փակ մարդու» իմիջ ուներ, ինչը օբյեկտիվորեն էր ձևավորվել, քանզի ուժային կառույցներ ղեկավարած մարդը որպես կանոն այդպիսին է լինում։
Այդ «փակությունը» բացելու նպատակ են, թերևս, հետապնդում Օհանյանի ֆեյսբուքյան գրառումները, որտեղ նա ներկայանում է ոչ թե նեղ բանակային, այլ պետական կառավարման մյուս ասպեկտներին վերաբերող տեսակետներով։
Դժվար չէ կռահել, որ ի տարբերություն Ծառուկյանի, ով ընտրապայքարում շեշտը դնելու է սոցիալական բաղադրիչի վրա, Օհանյանն իր մրցակցային առավելությունները ցույց է տալու գաղափարական ու ռազմաքաղաքական հատվածներում։
Եթե այդ ամենին գումարվի նաև սոցիալ–տնտեսական ոլորտում հստակ ծրագրի և համապատասխան թիմի առկայությունը, ապա Օհանյանը կարող է դառնալ ոչիշխանական դաշտի լիդերը՝ ԱԺ ընտրությունների արդյունքում դառնալով գլխավոր մրցանակակիր։ Ամեն ինչ կախված է գրագետ որոշումներից, կուռ ու բանիմաց թիմ ձևավորելու կարողությունից, վճռականությունից և կազմակերպվածությունից։

2 человека оказали на расклад политического поля существенное влияние. Речь о бывшем министре обороны РА Сейране Оганяне и Гагике Царукяне.
Если описывать политическую ситуацию на языке спорта, то можно сказать, что на политическом поле присутствуют представители как высшей лиги, так дивизиона на ранг ниже.
В высшей лиге циркулируют имена четырех деятелей, вокруг которых и происходят политические развития. Двое из них из властного сектора (Серж Саргсян и Карен Карапетян), а двое других – из невластного (Сейран Оганян и Гагик Царукян).
Действующий президент является живым воплощением старой и застойной системы.
Целью Сержа Саргсяна является удержание собственных позиций во властной системе. Именно для реализации операции «Воспроизводство» и изменялась Конституция и внедрялась «рейтинговая» избирательная система.
У Саргсяна нет каких-либо ожиданий от общества (он полагается на известные избирательные технологии и кошелек «рейтинговых» кандидатов), а общество, в свою очередь, не связывает никаких позитивных ожиданий с руководителем РПА. Подавляющее большинство общества выдвигает требование изменений и не видит возможности реализации этого требования посредством Саргсяна. Проще говоря, программы Саргсяна находятся в противоречии с общественными ожиданиями.
Опирающийся на РПА Саргсян провалил за время своего президентства внутреннюю и внешнюю политику, зафиксировал негативные результаты в экономике на макро- и микроуровнях. Одних лишь показателей эмиграции достаточно, чтобы посчитать последние 9 лет годами потерь и отката.
Удары за последние 9 лет были нанесены также по нашей системе безопасности. В результате «инициативной» политики ослабли наши позиции в переговорах по Карабаху. Четырехдневные апрельские бои и наши потери были прямыми следствиями этой «инициативности», как и результатами построения «Экономики одного олигарха».
Парадоксально, но, наряду со всеми этими провалами, Серж Саргсян продолжает оставаться одним из главных игроков политического поля, так как владеет ресурсами и властными рычагами.
Кстати, в вопросе реализации программы воспроизводства своей власти Саргсян практически одинок. В РПА и различных сегментам властной пирамиды от его программы, мягко говоря, не в восторге. Просто еще не созрел момент, чтобы эти противоречия начали получать острое и открытое проявление.
Карен Карапетян
Апрельские и июльские события прошлого года заставили Сержа Саргсяна пойти на определенные внутренние перестановки. В результате премьером был назначен Карен Карапетян. Тем самым была предпринята попытка, так сказать, придать РПА человеческий облик, которая всё же провалилась.
Сейчас в РПА идет закулисная борьба. Воплощением старого является Саргсян, а нового – Карапетян.
Судя по всему, по части Карапетяна у Саргсяна имеется краткосрочная программа. Первый периодически дает понять, что не готовится исполнять функцию наместника. В этом плане отношения Саргсяна и Карапетяна имеют недоверительный подтекст.
Очевидно, что Серж Саргсян беспокоится, что не сумеет отвести Карапетяну роль беспрекословного исполнителя. Именно поэтому в «независимой» прессе была введена в оборот точка зрения, что временным «посадником» Саргсяна на посту премьера будет Виген Саркисян.
Какие в реальности развития нас ожидают, станет ясно из пропорционального списка РПА и поведения Карпетяна.
Возвращение бывшего лидера ППА Гагика Царукяна в политику не входило в планы Сержа Саргсяна.
Учитывая социальную составляющую и другие факторы, у него имеется определенная электоральная база. В апреле эту базу могла бы приватизировать РПА, но фактор Царукяна породит в этом плане серьезные проблемы.
На данный момент можем констатировать, что Царукян является символом одного из центров сил, действующих на невластном поле. Другим символом является Сейран Оганян.
Хотя еще не было официально объявлено, но уже ясно, что альянс партий «Консолидация», «Третья республика» и Демократическая партия Армении, который имеет тенденцию на расширение, возглавляет Сейран Оганян.
Оганян обладает многолетним опытом руководства в сфере государственного управления, в частности – военной сфере, и в этом плане новым человеком его не назовешь. Но, с другой стороны, на политическом поле он воспринимается как новый человек, с которым общество полностью не знакомо, не знает его взглядов и мышления.
Восприятие «новым человеком» является как преимуществом, так и недостатком – смотря как предстанет перед обществом Оганян.
До последнего времени Оганян имел имидж «закрытого человека», что было продиктовано объективными причинами, так как руководящий силовой структурой человек, как правило, именно таким и бывает.
По-видимому, с целью раскрыть эту «приватность» и совершаются записи Оганяна в «Facebook», где он предстает с мнениями, касающимися не только узко армейских, но и остальных аспектов государственного управления.
Нетрудно догадаться, что, в отличие от Царукяна, который сделает акцент в предвыборной борьбе на социальную составляющую, Оганян будет демонстрировать свои конкурентные преимущества в идейной и военно-политической плоскостях.
Если ко всему этому прибавится также наличие четкой социально-экономической программы и соответствующей команды, то Оганян может превратиться в лидера невластного поля, став в результате выборов НС главным призером. Всё зависит от грамотных решений, способности сформировать крепкую и компетентную команду, решимости и организованности.