Պետդեպում պատմել են ՌԴ–ի և Թուրքիայի հետ նոր եռակողմ հանդիպումների մասին
ԱՄՆ պետդեպը չի բացառում այն, որ Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբների ղեկավարներն ԱՄՆ–ում և Թուրքիայում կանցկացնեն եռակողմ ֆորմատով նոր բանակցություններ Սիրիայի հարցով։ Այս մասին հայտարարել է պետդեպի գլխավոր քարտուղար Մարկ Թոները. փոխանցում է «ТАСС»–ը։
Թոների խոսքով՝ Անգլիայում եռակողմ հանդիպման ժամանակ ուսումնասիրվել են նաև «նոր հայեցակարգեր» Սիրիայում 3 երկրների զինված ուժերի միջև միջադեպերի կանխման հարցով։
«Կարող եմ ասել, որ հանդիպման նպատակն էր 3 պետությունների զինված ուժերի միջև բարձր մակարդակի կոնտակտների ընդլայնումը և հակամարտության լուծման բարելավումը։ Չեմ կարող հստակեցնել՝ արդյոք հետագայում ևս նման հանդիպումներ կլինե՞ն,բացառել ևս չեմ կարող»,–ասել է նա։

В Госдепе США рассказали о новых трехсторонних встречах с Россией и Турцией
Госдепартамент США не исключает того, что начальники генштабов вооруженных сил (ВС) России, США и Турции проведут новые переговоры по Сирии в трехстороннем формате. Об этом заявил пресс-секретарь Госдепа Марк Тонер, передает ТАСС.
По словам Тонера, во время трехсторонней встречи в Анталии рассматривались в том числе «новые концепции» предотвращения инцидентов между вооруженными силами трех стран в Сирии.
«Могу сказать, что целью встречи было расширение контактов высокого уровня (между ВС трех государств) и улучшение деконфликтации. Не могу уточнить, будут ли (такие) дальнейшие встречи. Не могу также этого исключать», – сказал он.
7 марта сообщалось, что начальник Генштаба Вооруженных сил России Валерий Герасимов провел встречу с коллегами из Турции и США в Анталии, в ходе которой они обсудили ситуацию в Сирии и Ираке.