Ռուսներն ու հայերը խոսել են ղարաբաղյան հարցի և հայ–թուրքական հարաբերությունների մասին
Հունվարի 18-ին «Նովոստի» միջազգային մամուլի կենտրոնում տեղի է ունեցել Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջ «Հայ-ռուսական հարաբերությունները. ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Երևան կատարած այցի արդյունքների ամփոփումը» թեմայով։ Տեսակամուրջին Երևանից մասնակցում էին Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը, իսկ Մոսկվայից ՌԳԱ ազգագրության ու մարդաբանության ինստիտուտի Կովկասի բաժնի վարիչ ՍերգեյՀարությունովը, Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսական ինստիտուտի փորձագետ Ալեքսանդր Սկակովը և ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովը։
Ալեքսանդր Իսկանդարյանը  ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավորվի այցը Երևան գնահատել է, որպես նախատեսված այց չնախատեսված ժամանակահատվածում, այսինքն դա սովորական այց էր, սակայն տարածաշրջանային իրադարձությունների ֆոնը, որը և՛ լարված է, և՛ հետքրքիր է, դա ուղղակի ծրագրային այց չէ և տարածաշրջանի համար լուրջ նշանակություն ունի։ Նրա կարծիքով գործընթացները բավական դինամիկ են զարգանալու թե՛ Անկարայում, թե՛ Մոսկվայում, թե՛ Երևանում։
Սերգեյ Հարությունովի կարծիքով դիվանագիտական ոլորտի զարգացումները լավատեսության հիմք են տալիս։ Նա նշել է, որ ռուս-հայկական հարաբերությունները եղել և մնում են լավ։ Նրա կարծիքով Հայաստանը 3 խնդիր ունի, որոնք չպետք է փոխկապակցվեն։ Առաջինը, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարելավումն է, երկրորդը, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների բարելավումը ղարաբաղյան հարցի փոխընդունելի տարբերակով և երրորդը, ցեղասպանության հարցը։
Սերգեյ Լավրովի այցին անդրադառնալով՝ քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը նշել է, որ թե՛ Լավրովի Երևան այցի,  թե՛ Էրդողանի և Սերժ Սարգսյանի Մոսկվա այցերի ժամանակ քննարկվող հիմնահարցը փոխկապակցված էր և առնչվում էր տարածաշրջանային խնդիրներին, ղարաբաղյան հարցին և հայ-թուրքական գործընթացներին։
Այս առումով Ալեքսանդր Սկակովը նշել է, որ ղարաբաղյան հարցն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը պետք է անջատ լինեն։ Նա նշել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը նոր ուղիներ ու հնարավորություններ է ընձեռում, սակայն կան նաև մարտահրավերներ։ Ռուսաստանի համար մարտահրավեր է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դեպքում ռազմական բազաների ներկայության անհրաժեշտության վերացումը։ Այդ կարծիքը, սակայն, չի կիսում Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, քանի որ, նրա կարծիքով, այդ բազաները նաև սիմվոլիկ նշանակություն ունեն և դժվար թե հայ-թուրքական հարաբերություններն այնքան բարելավվեն, որ հայկական կողմը պահանջի ռուսական բազաների դուրսբերումը։
Անդրադառնալով Ղարաբաղյան հիմնախնդրին, Ալ. Իսկանդարյանը նշել է, որ հակամարտությունն այն վիճակում չի գտնվում, որ լուծվի երկու կողմերի համաձայնության ստորագրմամբ։ Սակայն տարածաշրջանային լուրջ փոփոխությունները չեն կարող իրենց ազդեցությունը չթողնել Ղարաբաղյան գործընթացի ընթացքի վրա։ Նրա կարծիքով, եթե նույնիսկ հայ-թուրական հարաբերությունները այնքան բարելավվեն, որ երկու երկրներում դեսպանատներ բացվեն, Ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը դա չի բերի։ Այս տեսակետի հետ համաձայնվել է նաև Ալեքսանդր Մարկարովը։
Ալեքսանդր Սկակովի կարծիքով էլ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կարող է ազդել ոչ թե Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման, այլ գործընթացի վրա, քանի որ սահմանների բացումը, դեսպանատները և այլն թուլացնում են Բաքվի դիրքերը և կողմերը ավելի պատրաստակամ,  ավելի կոմպրոմիսային են դառնում, ինչը, Ալ. Սկակովի կարծիքով, դրական է։
Սերգեյ Հարությունովը համոզված է, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունն առաջին հերթին պետք է դիտարկվի որպես հակամարտություն Լեռանային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև։
Վլադիմիր Կազիմիրովը նշել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ինչ-որ չափով դրականորեն նպաստում են Ղարաբաղյան հակամարտությանը, քանի որ Թուրքիան, ի տարբերություն Բաքվի, հակամարտության ուժային կարգավորման կողմնակից չէ։ Այս առումով նա նկատել է, որ հակամարտության ուժային լուծման ցանկացած փորձ և հատկապես երկրորդ պատերազմը երկու ժողովուրդներին հավիտյան թշնամիներ կդարձնի և պայքարը պետք է մղել ոչ թե մարտի դաշտում, այլ մարդկանց ուղեղներում։

Российско-армянский телемост, посвященный армяно-российским отношениям и карабахскому вопросу
18 января в Международном пресс-центре «Новости» состоялся телемост  на тему: «Армяно-российские отношения: итоги визита министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова в Ереван». От Еревана в телемосте принимали участие директор Института Кавказа Александр Искандарян, политолог Александр Маркаров, а от Москвы заведующий Отделом Кавказа Института этнологии и антропологии РАН Сергей Арутюнов, эксперт Российского института стратегических исследований Александр Скаков и бывший сопредседатель МГ ОБСЕ Владимир Казимиров.
Александр Искандарян оценил посещение Еревана министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым, как запланированный визит в незапланированный период, то есть это была обычная поездка, однако напряженный и интересный фон региональных событий придает визиту серьезное значение для региона. По его мнению, процессы будут развиваться достаточно динамично, и в Анкаре, и в Москве, и в Ереване.
По мнению Сергея Арутюнова, развития дипломатической сферы дают основу для оптимизма. Он отметил, что российско-армянские отношения были и остаются хорошими. На его взгляд, у Армении есть три задачи, которые не должны взаимосвязываться. Первая - нормализация отношений с Турцией, вторая - нормализация армяно-азербайджанских отношений по взаимоприемлемому варианту решения Карабахского вопроса и третье - вопрос Геноцида.
Касаясь темы визита Сергея Лаврова, политолог Александр Маркаров отметил, что основные вопросы, обсуждавшиеся во время визита Лаврова в Ереван и визитов Эрдогана и Саргсяна в Москву, были взаимосвязаны и касались региональных проблем, Карабахского вопроса и армяно-турецкого процесса.
В этом плане  Александр Скаков отметил, что Карабахский вопрос и вопрос нормализации армяно-турецких отношений должны быть отделены. Он отметил, что нормализация армяно-турецких отношений представляет новые пути и возможности, однако есть также и вызовы. Для России вызовом является то, что после нормализации армяно-турецких отношений российская военная база в Армении может прекратить свое существование. Однако, это мнение не разделяет Александр Искандарян, поскольку «любое, даже самое оптимистическое развитие армяно-турецких отношений, не приведет к подобному развитию событий». «Не знаю, что будет через 50-100 лет, но представить себе, что армяно-турецкие отношения изменятся до такой степени, что Армения будет требовать вывода российской базы, я не могу», - заявил он.
Касаясь Карабахской проблемы, А. Искандарян сказал, что конфликт не в том состоянии, чтобы решиться подписанием соглашения между двумя сторонами. Однако серьезные региональные изменения не могут не оставить своего влияния на ход Карабахского процесса. По его мнению, если даже армяно-турецкие отношения улучшатся настолько, что две страны обменяются посольствами, то это не приведет к урегулированию Карабахского вопроса. С данной точкой зрения согласился также Александр Маркаров.
По мнению же Александра Скакова, нормализация армяно-турецких отношений может влиять не на урегулирование Карабахской проблемы, а на процесс, поскольку открытие границы, посольства и т. д. ослабляют позиции Баку, и стороны становятся более уступчивыми, что, оценивается положительно.
Сергей Арутюнян убежден, что Карабахский конфликт должен рассматриваться, в первую очередь, как конфликт между НКР и Азербайджаном.
Владимир Казимирова отметил, что нормализация армяно-турецких отношений в какой-то мере положительно влияет на Карабахский конфликт, поскольку Турция, в отличие от Баку, не является сторонником силового решения конфликта. В этом плане он отметил, что любая попытка силового решения конфликта и особенно вторая война превратит два народа в вечных врагов и борьбу нужно вести не на поле боя, а в умах людей.