Հալեպն աստիճանաբար վերականգնվում է. դպրոցները պատրաստվում են նորամուտին
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Սիրիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ժիրայր Ռեյիսյանն ասաց, որ սիրիահայերը կամաց-կամաց վերադառնում են իրենց տները եւ շարունակում զբաղվել իրենց աշխատանքով:
«Սիրիահայերը վերադառնում են, քանի որ այստեղ են թողել իրենց տունն ու տեղը»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ հիմնական բարդությունը կապված է ժողովրդի տնտեսական վիճակի հետ:
«Սննդամթերքի պակասի հարցեր չկան, կան միայն նյութական դժվարություններ, սակայն քաղաքի մեջ կյանքն իր աշխատանքային վիճակին է: Վերականգնված է նաեւ քաղաքի ջրամատակարարումը: Հուսանք, որ առաջիկա օրերին դրական տեղաշարժ կլինի նաեւ հոսանքի պարագայում, քանի որ բավականին վերջերս հոսանք ունենում էինք օրվա մեջ ընդամենը երկու ժամով»,-ասաց պատգամավորը:
Ժիրայր Ռեյիսյանի խոսքով՝ նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ դպրոցները եւս պատրաստվում են նորամուտին:
Անդրադառնալով Հալեպի օդանավակայանին, Ռեյիսյանն ասաց, որ այն գրեթե պատրաստ է, սակայն անվտանգության նկատառումներից ելնելով դեռեւս չի գործում:
«Այնտեղ թռիչքներ իրականացվում են, սակայն ոչ պաշտոնական, հանրային ծառայության իմաստով»,-հավելեց նա:
Հալեպն ազատագրվել է 2016 թվականի դեկտեմբերի 12-ին: Ժողովուրդը ցնծությամբ է տոնել բազմաչարչար Հալեպի ազատագրումը:

Алеппо постепенно восстанавливается: школы готовятся к открытию
Сирийский город Алеппо, в котором проживало много армян, постепенно восстанавливается и переходит к обыденной жизни. В беседе с «Арменпресс» депутат сирийского парламента Жирайр Реиссян сказал, что сирийские армяне потихоньку возвращаются в свои дома и продолжают заниматься своими делами.
«Сирийские армяне возвращаются, поскольку они оставили здесь свои дома»,- сказал он, добавив, что основбте проблемы связаны с экономическим положением народа.
«Нет недостатка в провианте, есть лишь материальные трудности, жизнь в городе проходит в рабочем режиме. Восстановлено водоснабжение, будем надеяться, что будут подвижки в вопросе электроснабжения, до недавнего времени мы имели электричество лишь по 2 часа в сутки»,- сказал депутат сирийского парламента Жирайр Реиссян.
По его словам, школы готовятся к открытию. Как сказал депутат сирийского парламента Жирайр Реиссян, аэропорт почти готов, однако не действует, исходя из вопросов безопасности.
«Самолеты летают, однако не в гражданских целях»,- сказал депутат сирийского парламента Жирайр Реиссян.