ԻՊ-ի գրոհայինը Մեծ Բրիտանիայում փորձել է հավաքագրել BBC-ի թղթակցին
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինը Մեծ Բրիտանիայում փորձել է հավաքագրել BBC-ի թղթակցին՝ հրահրելով նրան լոնդոնյան կամրջի վրա հարձակման։
Guardian-ը հայտնում է, որ հեռուստառադիոընկերությունը հատուկ հետաքննություն է անցկացրել այդ թեմայով․ այն տևել է 2 տարի։ Այդ ընթացքում Բիրմինգեմից ԻՊ-ի գրոհային Ջունայդ Հուսեյնն առաջարկել է BBC-ի թղթակցին (նա քողարկել էր իր գործունեության բնույթը) միայնակ կամ խմբակային հարձակում իրականացնել լոնդոնյան կամրջի վրա։
Հուսեյնը նաև օգնություն է առաջարկել ռումբերի նախապատրաստումը յուրացնելու հարցում, սակայն 2015 թվականին ամերիկյան անօդաչուի հարվածից ոչնչացվել է սիրիական Ռաքքայում։
Լարգրողի և գրոհայինի շփումը, որն ընթացել էր ծածկագրված կայքով, շարունակվել է խմբավորման այլ հավաքագրողի հետ, ով պատմել է ոստիկանության աշխատակցի վրա հարձակման ծրագրերի, զենք և զինամթերք ձեռք բերելու մասին։

Боевик ИГИЛ пытался завербовать журналиста BBC
Боевик террористической группировки ИГИЛ пытался склонить журналиста вещательной корпорации BBC к совершению террористического акта около Лондонского моста. Об этом в понедельник, 4 сентября, сообщает «Вести.ru» со ссылкой на «The Guardian».
Как уточняется, сотрудник BBC (его имя не сообщается) в течение двух лет проводил расследование об экстремистских группировках. Скрыв род своей деятельности, он вступил в переписку с боевиком ИГИЛ в Twitter. Злоумышленник склонял журналиста к совершению террористической атаки в районе Лондонского моста в одиночку или с группой сообщников, передает ТАСС. Вербовка происходила за год до совершения теракта.
В рамках расследования журналисту приходилось вступать в контакт с другими членами «Исламского государства», которые рассказывали ему о том, где можно купить оружие, и о планах дальнейших нападений.