Ադրբեջանը 2.9 մլրդ դոլար է ծախսել նշանավոր եվրոպացիներին կաշառելու համար. The Guardian
Ադրբեջանի իշխող վերնախավը 2.9 մլրդ դոլարի գաղտնի ծրագիր է իրագործել՝ նշանավոր եվրոպացիներին վճարելու, շքեղ ապրանքներ ձեռք բերելու և բրիտանական ընկերությունների միջոցով փող լվանալու համար:
Այս մասին գրում է The Guardian-ը՝ նշելով, որ այս տեղեկությունները պարզել է սեփական հետաքննությունն իրականացնելու արդյունքում:
«Բացահայտված տվյալները ցույց են տալիս՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը, որը մեղադրվում է մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումների, պարբերական կոռուպցիոն գործարքների և ընտրությունները կեղծելու մեջ, 2012-2014 թվականներին ավելի քան 16.000 գաղտնի վճարում է կատարել:
Գումարի մի մասն ուղղվել է քաղաքական գործիչներին և լրագրողներին՝ որպես միջազգային լոբինգի մի մաս, որն ուղղված է եղել երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի դեմ հնչող քննադատությունները դադարեցնելուն, նավթով հարուստ Ադրբեջանը դրական իմիջով ներկայացնելուն: ԵՎ անկասկած, գումարը ստացողները տեղյակ են եղել, թե որտեղից է գալիս այն: Այն նրանց է հասել գաղտնի երթուղով:
Այս բացահայտումները նաև ցույց են տալիս Բրիտանիայի կորպորատիվ հատվածի անկառավարելի համակարգը՝ 7 մլն ֆունտ է ծախսվել Բրիտանիայում շքեղ ապրանքների և մասնավոր դպրոցների վարձավճարների համար: Դրամական միջոցները, որոնք ներդրվել են
Ադրբեջանի և Ռուսաստանի վճարային համակարգերի միջոցով ներդրված դրամական միջոցներն անցել են բրիտանական ընկերություններ Եվրոպայի առաջատար բանկերից Danske-ի միջոցով, որը վճարումները կատարել է Էստոնիայի իր մասնաճյուղում:
Danske Bank-ը նշել է, որ փողերի լվացում և անօրինական այլ գործարքներ են կատարվել, երբ անկանոն վճարումներն առաջին անգամ նկատել է Էստոնիայի ֆինանսական ոլորտը համակարգող կառույցը:
Գաղտնի ծրագիրը ստացել է ադրբեջանական լվացքատուն անունը: Բանկային գաղտնի արձանագրությունները փոխանցվել են դանիական Berlingske թերթին, Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի մասին հաշվետվության նախագծին, Guardian պարբերականին և այլ լրատվամիջոցների: Փաստաթղթերը միայն 30 ամսվա շրջանի համար են և հնարավոր է, որ սա այսբերգի միայն երևացող մասն է»,-նշում է The Guardian-ը:

Азербайджанская «верхушка» отмыла почти $3 млрд через британские компании
Правящая элита Азербайджана использовала тайную «черную кассу» ($2.9 млрд) для выплат взяток европейским политикам, приобретения предметов роскоши, отмывания денег через фиктивные компании в Великобритании, сообщает Artsakhpress.am со ссылкой на «The Guardian».
Просочившиеся данные показывают, что руководство Азербайджана, обвиняемое в нарушениях прав человека, систематической коррупции и фальсификации выборов, осуществило больше чем 16,000 тайных платежей с 2012 до 2014.
Часть этих денег были отданы политикам и журналистам, в рамках международной лоббистской операции, чтобы избежать критики в адрес президента Азербайджана Ильхама Алиева и способствовать позитивному имиджу его богатой нефтью страны.
Семь миллионов фунтов стерлингов были потрачены в Великобритании на предметы роскоши и на оплату за обучение в частных школах.
В течение двух с половиной лет эти деньги перечислялись через открытые в эстонском отделении Danske Bank счета без каких-либо сложностей.
В свою очередь, «Danske Bank» заявил, что «отмывание денег и другие незаконные действия» имели место.
Финансовая инспекция Эстонии отметила, что системы, направленные на прекращение отмывания денег в филиале, потерпели неудачу.
«The Guardian» отмечает, что полученная ими информация – только верхушка айсберга.
Банковские отчеты показывают многократные платежи нескольким бывшим членам парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ): Эдуард Линтнер, немецкого политика, бывшего депутата бундестага и экс-председателя мониторинговой комиссии ПАСЕ, Лука Волонте, бывшего руководитеяь Европейской народной партии в Совете Европы.
В общей сложности на счет Линтнер с 2012 по 2014 год перечислили 891 тысячу евро от фиктивных британских компаний. За две недели до того, как он получил деньги от фиктивной британской компании, он возглавлял комиссию наблюдателей от Германии на президентских выборах в Азербайджане.
С 2012 по 2014 год Волонте получил более двух миллионов евро от тех же компаний из Великобритании.
В настоящее время политик находится под следствием. Итальянские правоохранительные органы считают, что Волонте получал деньги от властей Азербайджана за то, чтобы не допустить принятия резолюции ПАСЕ о политзаключенных в Азербайджане. И благодаря усилиям Волонте резолюция не набрала большинства голосов.
Данные также показывают, что болгарский политик, супруг директора ЮНЕСКО Ирины Боковой Калин Митрев получил от фиктивных британских компаний, отмывавших деньги из Азербайджана, в общей сложности 425 тысяч евро с 2012 по 2014 год.