Լապշինը կասկածի տակ է դրել ադրբեջանցիների անգլերենի իմացությունը. Բաքվի «սև ցուցակը» համալրվել է ևս մեկ ռուսալեզու բլոգերով (լուանկար)
Ադրբեջանի «սև ցուցակը» համալրվել է ևս մեկ բլոգերի անունով։
Խոսքը լատվիացի Ալեքսանդր Ալիմովի մասին է, ով հանդիսանում է Travelblog.lv կայքի ստեղծող և պարզապես հիանալի մարդ՝ Live Journal-ի բլոգում տեղեկացնում է Ալեքսանդր Լապշինը, ով վերջերս է համաներման արժանացել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից և ադրբեջանական բանտից ազատ արձակվելով՝ վերադարձել Իսրայել։
Ալիմովը վերջերս է եղել Լեռնային Ղարաբաղում և Բաքվի կողմից անմիջապես ներառվել «սև ցուցակում»՝ 17-րդ համարի ներքո։
«Ի դեպ, հետաքրքիր դիտարկում, նրանք ցուցակում ներառում են միայն ռուսալեզու բլոգերներին ու լրագրողներն, ցուցակում չկա անգլերեն կամ որևէ այլ լեզվով գրող լրագրող։ Կարծում եմ, դա բացատրվում է Ադրբեջանի համապատասխան կառույցներում օտար լեզուների թույլ իմացությամբ։ Պատկերացրեք, որ պետք է պրոֆեսոր լինել CNN-ի կայքում լրագրողի որևէ տեքստ հաղթահարելու համար»,-ասել է նա՝ ուշադրություն հրավիրելով ադրբեջանցիների գրած հետևյալ նախադասության վրա, որտեղ այցելել բայը չպետք է ուղեկցվեր to-ով. «…visited TO occupied territories»։
«Անհասկանալի է, թե ինչու է իմ անունը դեռևս մնում 23 համար ներքո, չնայած արդեն դատը կայացել է, և գործը փակված է»,-ասել է նա՝ նշելով, որ իրեն ցուցակից հեռացնելու ժամանակն է։ Լապշինին զարմացրել է նաև այն, որ իրեն Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացիութունից բացի, վերագրվում է նաև Կանադայի քաղաքացիություն, ինչին «ինքը դեմ չէ, պարզապես դա հետաքրքիր է իրավական պլանում»։

Лапшин поставил под сомнение знание английского азербайджанцами
«Черный список» Азербайджана пополнился еще одним именем. Как сообащает Александр Лапшин, в «черном списке» оказался создатель сайта Travelblog.lv Александр Алимов.
В своеи блоге Лапшин написал:
«Прошедшей зимой мы гуляли по латвийскому городу Даугавпилсу с Сашей Алимовым, путешественником, создателем сайта Travelblog.lv и просто отличным человеком. Недавно он побывал в Нагорном Карабахе и немедленно был внесен бдительными бакинскими ГБистами в черные списки за номером 17. Кстати, интересное наблюдение - они вносят только русскоязычных блогеров и журналистов, в списке нет ни одного журналиста, пищущего по-английски, или на каком-то еще языке. Думаю, это обьяснятся слабым знанием в соответствующих структурах Азербайджана иностранных языков. Не, ну вы представьте - осилить какой-нибудь текст журналиста на сайте CNN - это же профессором надо быть. Обратите внимание, как азербайджанские «граматеи» пишут «...visited TO occupied territories», в то время, как грамотно было бы написать без «to».
А еще непонятно, почему во-первых там все еще фигурирует мое имя под номером 23, хотя уже состоялся суд и дело закрыто - пора меня из списка удалять, а во-вторых с какого хрена мне Азербайджана выдал гражданство Канады? Нет, я конечно не против, но согласна ли с этим Канада? Оригинал черных списков здесь http://mfa.gov.az/files/media/Updated%2022.09.2017.pdf.
Вы как считаете, человек, который уже был судим по вопросу посещения Карабаха, должен ли быть удален из списка? Не то, что мне это мешает (скорее наоборот), а просто интересно в плане правовом».